Справа № 129/1725/16-а
Провадження по справі № 2-а/129/25/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" серпня 2016 р. Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Кравця В.І.
розглянувши у письмовому провадженні в м.Гайсині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та про зобовязання здійснити перерахунок пенсії і її виплату,
установив:
29.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом. 21.07.2016 року позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, просив суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років та зобовязати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії за вислугу років без обмежень її максимального розміру відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), виходячи з розміру 90% від 9030 грн. 96 коп. за шість місяців з дня звернення до суду по день припинення такого права, з урахуванням виплачених сум.
Вимоги позову обґрунтовані тим, що з 11.09.2001 року позивач одержує пенсію за повну вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якою пенсія перераховується у випадках підвищення заробітної плати працюючим працівникам; в червні 2016 року та 20.07.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з розміру зарплати 9030 грн. 96 коп. на підставі довідки прокуратури Вінницькій області №18/216 від 09.06.2016 року про розмір заробітної плати прокурора прокуратури Гайсинського району з якої він вийшов на пенсію, яка перерахована на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів»; повідомлення управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі №1204/06-31/02 від 21.07.2016 року про відмову у перерахунку пенсії у звязку із скасуванням з 01.06.2015 року норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначають відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та у звязку із неприйняттям Кабінетом Міністрів України нормативних документів, які передбачають порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури, є протиправним з огляду на те, що встановлене ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) право на пенсійне забезпечення, виходячи із змісту ст.19,22 Конституції України не підлягає звуженню і обмеженню шляхом внесення змін до законодавства, чи прийняттям нових законів.
Представник відповідача письмово заперечував вимоги позову, посилаючись на вимоги ст.19,68 Конституції України, вказував, що управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі діє лише в межах закону, який визначає порядок призначення, (перерахунку) пенсій, зокрема, Закону України від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до якого в разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на законних підставах, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року.
Зясувавши позиції сторін, дослідивши подані сторонами докази на підтвердження вимог та заперечень позову, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з таких міркувань.
Встановлено, що ОСОБА_1 працював на прокурорсько-слідчих посадах і з 11.09.2001 року йому призначено пенсію за вислугу років на підставі ст.50-1Закону України "Про прокуратуру"(в редакції чинній на час призначення пенсії) в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати (а.с.7).
20.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі з заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці прокуратури Вінницькій області №18/216 від 09.06.2016р. (а.с. 22).
21.07.2016 року управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі листом №1204/06-31/02 повідомило ОСОБА_1 про відмову у перерахунку пенсії у розмірі 90 % від заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Вінницькій області 18/216 від 09.06.2016 року із зазначенням, що п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру"та у звязку із не прийняттям Кабінетом Міністрів України нормативних документів, які передбачають порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулються :
-ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (від 05.11.1991 року у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії від 26.07.2001 року), відповідно до якої, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку; пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії; за кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку;
-ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру"(у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) , відповідно до якої обчислення(перерахунок пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком;
-ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії), яка передбачає, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників; перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців; перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи;
-ч. 19 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) про те, що положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках при призначенні пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації права на пенсію, проте ч. 13 і ч. 18 цієї статті, які регулюють порядок перерахунку призначеної пенсі за вислугою років залишені без змін.
Сукупний аналіз встановлених судом обставин та норм права, що регулюють правовідносини між сторонами свідчить, що при перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 відповідач має застосовувати норму закону, що визначає розмір пенсії у відсотках і порядок перерахунку пенсії у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, за документами пенсійної справи та додатково поданими, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, тобто, відповідно до ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру" (в редакції 26.07.2001 року) в розмірі 90 % від суми заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Вінницькій області №18/216 від 09.06.2016 р.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією, яка міститься у постанові Верховного Суду України від 06.10.2015 року (21-2432а/15) про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії; що внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії; процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення; нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону, які змін не зазнали. Верховний Суд України у своєму висновку визначив: що колегія суддів виходить із того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На час виникнення спору чинним є Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, де підстави і порядок перерахунку пенсії передбачені ч. 13, 20 ст. 86, відповідно до якої пенсії за вислугу років призначаються і виплачуються уповноваженими на це державними органами; умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівниками прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Доводи відповідача про те, що підставами для відмови у перерахунку пенсії позивачу є неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови і порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури є безпідставні так як таке право надано позивачу з моменту призначення пенсії на підставі чинного на той час законодавства, і це право не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів так як це суперечить ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Також є безпідставним посилання відповідача при вчиненні відмови у перерахунку пенсії на п. 5 Розділу Прикінцевих положень Закону України Закону України від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким передбачено, що вразі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», оскільки зазначені зміни не містять вимог щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а відповідно до вищезазначений висновку Верховного Суду України процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Підстави та умови перерахунку пенсії визначені Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Згідно ч. 1 ст. 44 цього Закону передбачено, що заява про перерахунок пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду, а відповідно до ч. 5 ст. 45 цього Закону, територіальний орган не пізніше 10 днів з дня надходження документів про перерахунок пенсії приймає рішення при перерахунок чи відмову у перерахунку пенсії.
Згідно з положеннями п. 1.7 і п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами, відповідна заява приймається за наявності в особи всіх необхідних документів.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі з заявою про перерахунок пенсії і відповідна заява з довідкою про місячний заробіток прокуратури Вінницькій області №18/216 від 09.06.2016 року прийнята у позивача 20.07.2016 року. Тому порахунок має здійснюватись виходячи з норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії, з 11.09.2001 року. З цих же підстав вимоги позивача про перерахунок пенсії за шість місяців до дня звернення до суду з урахуванням виплачених сум є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" 02.03.2015 рокувнесено зміни в ч. 15 ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру", визначено: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".
Зазначена норма Закону, щодо питань виплати максимального розміру пенсії на час розгляду цієї адміністративної справи є чинною і не визнана неконституційною, тому вимоги позову про зобовязання відповідача провести перерахунок пенсії без обмежень максимального розміру пенсії є безпідставні.
Доводи позивача про застосування висновків, викладених у рішенні Конституційного суду України від 08.06.2016 року №4-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України, при вирішенні питання щодо обмежень максимального розміру пенсії прокурора за вислугою є безпідставні, так як в даному випадку ні аналогія закону ні аналогія права не допускається.
За змістом ст. 6 КАС України право на судовий захист мають особи, якщо рішенням, дією чи бездіяльністю порушені її права.
Оскільки захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, чи буде воно порушено чи ні, і коли саме воно буде порушено, то вимоги позову про зобовязання відповідача провести перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру та по день припинення права стосуються майбутнього, можливого порушення так як залежать від розміру перерахованої пенсії, встановленого розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і з часу припинення встановленого обмеження, тому з цих підстав вимоги є також безпідставні і не підлягають задоволенню.
З частковим задоволенням позову на підставі ст. 94 КАС України необхідно стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати на оплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.7,8,9,10,11,159,162,163 КАС України,
постановив
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 в перерахункупенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати на підставі довідки прокуратури Вінницької області № 18/216 від 09.06.2016 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перерахунок та виплату призначеної пенсії, з 20.07.2016 року відповідно до ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру" (в редакції 26.07.2001 року) в розмірі 90 % від суми заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Вінницькій області №18/216 від 09.06.2016 року, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати перерахованою сумою пенсії.
В задоволенні інших вимог позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України через управління Державної казначейської служби України у Гайсинському районі на користь ОСОБА_1 витрати на сплату судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.
Допустити до негайного виконання постанову в межах стягнення присуджених виплат пенсії за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Гайсинський районний суд протягом десяти днів.
Суддя: