Справа № 415/ 2893/16-а
Провадження № 2-а/415/72/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.07.16року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Калмикової Ю.О.,
при секретарі Нескородовій Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Лисичанська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та перерахунок пенсії у звязку з втратою годувальника, -
встановив:
15 червня 2016 року до Лисичанського міського суду Луганської області надійшли матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та перерахунок пенсії у звязку з втратою годувальника.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилалася на те, що з 14.03.2016 року вона отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок смерті 01.03.2014р. чоловіка, ОСОБА_3, який за життя був інвалідом війни 2-ї групи, 1-ї категорії чорнобильців, пенсія якого розраховувалась із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 19861990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р №796-ХІІ, Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210 та ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,
В квітні 2016 року вона звернулась до Громадської організації «Ветерани Чорнобиля м. Лисичанська» по грошову допомогу до 26 квітня 2016р та дізналась про порушене право на обрахування її пенсії за довідками про заробіток покійного чоловіка, що знаходяться в матеріалах пенсійної справи та існування заборони відповідачу витребування додаткових довідок.
16.05.2016 року вона звернулась до відповідача за перерахунком та отримала відповідь про те, що відповідно до наказу ГУ ПФУ в Луганській області від 04.02.2003 р. № 10, який діяв до 04.11.2008 р., правові підстави призначити пенсію з урахуванням даної довідки (з матеріалів пенсійної справи померлого чоловіка) на теперішній час відсутні.
Позивачці запропоновано звернутись до неіснуючої регіональної комісії по довідку та обіцяно, за умови надання такої довідки, відповідач призначить позивачці пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до норм ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови № 1210 із заробітку, одержану годувальником за роботу в зоні відчуження.
Вона не згодна з таким рішенням відповідача з наступних причин: листом Міністра соціальної політики України від 24Л2.2015 № 19588/0/14-15039 до Голови правління Пенсійного фонду України ОСОБА_4, зазначається:
«Відповідно до ст. 54 Закону 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 19861990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою №1210.
Статтею 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що видача довідок про заробітну плату за період роботи (служби) в зоні відчуження, а також на територіях радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами (військкоматами) за основним місцем роботи працівників на той час.
Довідка про заробітну плату видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою, організацією, де працювала особа.
Порядок подання та оформлення документів для призначеним (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 1058-IV, затверджений постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22- 1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №.1 566/ 1846.
Підпунктом 10 пункту 3 розділу 2 Порядку передбачено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи додається, зокрема експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Заробіток визначається за документами, ще с в пенсійній справі померлого годувальника.
До Міністерства соціальної політики постійно зі скаргами звертаються вдови щодо не призначання їм пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи (померлих інвалідів ліквідаторів, які отримували пенсію у розмірі відшкодування фактичних збитків), в яких знаходяться довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження, підтверджені первинними документами:
- листом Голови правління Пенсійного фонду України ОСОБА_4 від 20.01.2016 № 1933/02-23 до ГУ ПФУ в Луганській області, зазначається:
«ПФУ повідомляє, що призначення пенсій в разі втрати годувальника вдовам померлих інвалідів-ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які отримували пенсію, обчислену із заробітної плати в порядку, визначеному постановою № 1210, за матеріалами пенсійних справ годувальників направлено для виконання регіональним управлінням ПФУ».
На підставі викладеного, просила суд визнати протиправною відмову УПФ України в м. Лисичанську Луганської області в призначені (перерахунку) їй пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи померлого ОСОБА_3, в якій знаходяться довідки від 14.05.2002 р № 879 ВАТ «Лисичанськнафтооргсінтез» про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, підтверджені первинними документами; зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області з 14.03.2014 року призначити, нарахувати та виплатити їй пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи померлого ОСОБА_3, згідно з довідкою ВАТ «Лисичанськнафтооргсінтез» від 14.05.2002 р № 879 про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, підтверджені первинними документами.
Представником відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську до суду надані письмові заперечення на адміністративний позов. В обґрунтування заперечень позовних вимог відповідач посилався на те, що позивачка отримуєте пенсію у зв'язку з втратою годувальника з 14.03.2014 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». ОСОБА_3 перебував на обліку в ПФУ в м. Лисичанську з 27.01.1998 р. та отримував пенсію за віком (список № 1). З 27.10.1998 р. отримував пенсію по інвалідності 3 групи в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З 19.09.2012р. 2 група інвалідності розмір пенсії складає 8432,82 грн. Станом на 01.06.2016р. розмір пенсії позивачки складає 2130,45 грн., у тому числі до розміру пенсії враховано підвищення подружжю померлих інвалідів війни та доплата до підвищення членам сімей померлих осіб.
Стосовно призначення їй пенсії відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсія годувальника була розрахована на підставі довідки про заробітну плату, отриману за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, відповідно до наказу головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 04.02.2003 р. № 10 (який не мав юридичної сили, так як не був зареєстрований в Міністерстві юстиції України і діяв до 04.11.2008 p.).
З 01.01.2012 р. діє Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 (далі Порядок). Порядком передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» можуть призначатись виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Обчислення пенсії відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до ст. 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
У разі ліквідації без визначення правонаступника підприємства, установи та організації визначенням даним про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках займаються комісії з визначення таких даних згідно з Типовим положенням про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 р. № 886.
Відповідно до п. 8 вказаного Типового положення регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.
Враховуючи вищезазначене, управління ПФУ в м. Лисичанську позивачки було запропоновано звернутись до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області з заявою та відповідними документами, переліченими у п. 8 Типового положення, для подання їх на розгляд регіональної комісії.
За умови надання довідки встановленого зразку про заробітну плату, одержану годувальником за роботу в зоні відчуження, позивачці, буде можливо призначити пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до норм ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210.
Тому правові підстави призначити пенсію у зв'язку з втратою годувальника з урахуванням даної довідки на теперішній час відсутні, тому як довідка недійсна. Вважають, що відсутні законні підстави для задоволення позову, просили відмовити у задоволенні позову.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявилася, надала суду письмову заяву, в якій просила суд розглядати справу за її відсутністю, позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Лисичанську в судове засідання не зявився, про дату, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за відсутності їхнього представника, просили відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно з копією посвідчення № 129226, виданим УПСЗН Лисичанської міської ради, ОСОБА_5 є інвалідом ЧАЕС 2 групи 1 категорії.
Згідно з копією посвідчення серії А № 125715 с на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), виданого Луганською облдержадміністрацією 05.02.2010 р., ОСОБА_5 має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Розпорядженням ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську № 173972 від 19.09.2012 року ОСОБА_5 перераховано пенсію. В даному розпорядженні розмір пенсії визначений у розмірі 8432,82 грн.
Згідно з копією експертного висновку від 13.06.2014 року, наданого Донецькою регіональною міжвідомчою експертною комісією по встановленню звязку захворювань, інвалідності та смерті з діянням іонізованого випромінювання та інших шкідливих наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ОСОБА_5 встановлено основний діагноз: хронічна ішемічна хвороба серця, стенозирующий атеросклероз, хронічна недостатність кровообігу. Захворювання, що призвело до смерті, повязане з виконанням обовязків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно з копією свідоцтва про укладення шлюбу серії ІІІ-ВД № 377024 від 02.07.1992р., виданого м. Лисичанськ міським відділом ЗАГС Луганської області 02 липня 1992 р. уклали шлюб ОСОБА_5 та ОСОБА_6, про що зроблено відповідний запис № 353. Прізвище дружини після укладення шлюбу - ОСОБА_5.
Згідно з копією свідоцтва про смерть серії І-ЕД № 398516 від 03.03.2014р., виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Лисичанського міського управління юстиції ОСОБА_5 помер 01 березня 2014 року, про що зроблено актовий запис № 335.
Згідно з копією посвідчення серії Г № 507943, виданого УПСЗН Лисичанської міської ради, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.
Згідно з копією довідки № 6 від 28.05.2015 року, виданої Луганською обласною державною адміністрацією, надана дружині померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 1-А, смерть якого повязана з Чорнобильською катастрофою. Довідка дійсна до безстроково.
Згідно посвідчення серії АГ № 450635, виданого УПФ в м. Лисичанську 13.07.2005 року, ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на термін з 17.03.2005 р. безстроково.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ст. 74 Закону України «Про пенсійне забезпечення», сімям пенсіонерів пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж заробітку, з якого обчислювалась пенсія годувальника. Сімям тих пенсіонерів, які мали право на перерахунок пенсії в порядку, передбаченому статтею 69 цього Закону, пенсії обчислюються із заробітку, з якого було проведено або могло бути проведено перерахунок пенсії годувальника.
Згідно вимог ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення», перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.
Згідно ч. 1 ст. 36 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї, тобто в даному випадку слід застосувати ч. 2 цієї статті, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону; померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу.
Основним положенням щодо реалізації конституційного права громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя та здоров'я визначає Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Цим законом передбачено визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, порядок визначення статусу та віку виходу на пенсію, розмірів пенсії по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника. Порядок обчислення розмірів пенсії та їх виплату, строк призначення та порядок їх перерахунку регулює Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до положень ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, у розмірі 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї.
До непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника належать особи, зазначені у ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону.
Як передбачено п. 3 ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що у позивача ОСОБА_1, виникло право на вибір виду пенсії, після смерті свого чоловіка, який за життя перебував на обліку в УПФ України в м. Лисичанську та отримував пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а отже виникло право на звернення до суду з даним позовом щодо захисту своїх прав.
Так, 16.05.2016 року позивач звернулася до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у місті Лисичанську Луганської області з заявою про перерахунок пенсії у звязку з втратою годувальника в розмірі 50 % пенсії чоловіка ОСОБА_5 відповідно до ст.ст. 50, 52, 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням п. 1 ст. 10 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 20 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність».
Згідно з відповіддю ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у місті Лисичанську Луганської області від 23.05.2016 року, відповідач повідомив позивачу, що за умови надання довідки встановленого зразку про заробітну плату, одержану годувальником за роботу в зоні відчуження, їй буде можливо призначити пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до норм ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210.
Згідно з листом УПФУ в м. Лисичанську Луганської області № 4593/08-30 від 07.06.2016 р., станом на 01.03.2014 р. ОСОБА_5 отримував пенсію по інвалідності 2 гр. в розмірі фактичних збитків при загальному стажі роботи 44 роки 4 місяці 18 днів. Із них за Списком 1 26 років 10 місяців 20 днів та за Списком 1 (Лікв.ав. ЧАЕС) о років 6 місяців 10 днів і з середньомісячного заробітку 9634,52 за період з 01.11.1987 р. по 26.11.1987 р.
Згідно з копією довідки № 879 від 14.05.2002 р., виданої ВАТ «Лисичанськнафтаоргсинтез», ОСОБА_5 за роботу в населених пунктах зони відчуження № 3 з 21.10.1987 р. по 16.01.1988 р. виплачена заробітна плата з урахуванням коефіцієнта 100% відповідно до постанови ОСОБА_1 Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 р. № 207-7.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Таким чином, позивачка скористалась своїм правом на вибір виду пенсії, після смерті свого чоловіка, який за життя перебував на обліку в УПФ України в м. Лисичанську та отримував пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і 16.05.2016 року звернулась до відповідного управління пенсійного фонду із заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Проте, відповіддю від 23.05.2016 року УПФ України в м. Лисичанську, позивачці було відмовлено в призначені такої пенсії з підстав не надання нею первинних документів, які б підтверджували періоди перебування чоловіка у зоні відчуження або довідки архівної установи, або інших первинних документів.
Відповідно до постанови КМУ № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Пенсійний фонд України зобовязаний забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Пунктом 1 Порядку визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання та пенсій, у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Зазначена постанова набрала чинності з 01.01.2012 року та визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, яка повязана з ліквідацією аварії на ЧАЕС.
На позивача розповсюджується Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до п. 1. Типового Положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 р. № 886, розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями ОСОБА_1 міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій.
Відповідно до п. 8 Типового Положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 р. № 886, регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.
Згідно з копією посвідчення серії А № 125715 с на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), виданого Луганською облдержадміністрацією 05.02.2010 р., ОСОБА_5 має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з копією посвідчення серії Г № 507943, виданого УПСЗН Лисичанської міської ради, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.
Відповідно до п. 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Водночас, відповідно до п. 2.3. Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимогчастини першої статті 40 Закону.
При своєму житті ОСОБА_3 отримував пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням довідки № 879 від 14.05.2002 р.
Правомірність використання довідки № 879 від 14.05.2002 р. при призначенні пенсії ОСОБА_3, відповідачем не оскаржувалася.
З урахуванням того, що померлий ОСОБА_3 отримував пенсію на підставі довідки № 879 від 14.05.2002 р., виданої ВАТ «Лисичанськнафтаоргсинтез», позивачка має право на отримання 50 % пенсії померлого годувальника.
Отже, оскільки ОСОБА_3 отримував пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», помер внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, позивач, яка відповідно до положень ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є непрацездатним членом сім'ї померлого годувальника, має право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На підставі викладеного, суд вважає протиправною відмову відповідача щодо неприйняття довідки № 879 від 14.05.2002 р., що міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_3, адже даний документ є документом, який передбачений чинним законодавством для розрахунку заробітної плати при призначенні пенсії.
Відповідно до ч. 1 і 2ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.
Відповідно до зіст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Причому забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відмова УПФ України в м. Лисичанську Луганської області в призначені (перерахунку) їй пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи померлого ОСОБА_3, в якій знаходиться довідка № 879 від 14.05.2002 р., видана ВАТ «Лисичанськнафтооргсінтез» про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є протиправною, у зв'язку з відсутністю підстав для невиплати їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи - померлого ОСОБА_3.
Таким чином, відмова відповідача є протиправною, а вимоги позивача є обґрунтованими та факти, викладені позивачем у позовній заяві в обґрунтування позовних вимог знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають та за таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Щодо поновлення строків позовної давності суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи позивач дізналася про порушення своїх прав 16 травня 2016 року. До суду позивач звернулася з адміністративним позовом 15 червня 2016 року, тобто в межах строків позовної давності.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
З аналізу даних норми вбачається, що суд наділений правом поновлення строків звернення до суду з адміністративним позовом.
Отже, щодо поновлення строків призначення та виплати пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно з ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсію в розмірі 50 відсотків пенсії від пенсії померлого чоловіка ОСОБА_5, який помер 01 березня 2014 року, з 14 березня 2014 року, то суд не має права поновлювати строки встановлені законодавством щодо виплати пенсії, у звязку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню з 16 травня 2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору відповідно до п. 8 ст. 1 Закону України «Про судовий збір», судовий збір на користь держави підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 11, 71,94, 99, 100, 102, 159-163, 186, 244-2 КАС України, ст.ст. 10, 36, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 36, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 74, 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та перерахунок пенсії у звязку з втратою годувальника, задовольнити частково.
Визнати бездіяльність ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області, які полягають у відмові перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи - протиправною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи та призначити ОСОБА_1 згідно з ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсію в розмірі 50 відсотків пенсії від пенсії померлого чоловіка ОСОБА_5, який помер 01 березня 2014 року, з їх подальшою виплатою починаючи з 16 травня 2016 року.
Стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Лисичанську на користь держави судовий збір в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СУДДЯ Ю.О. КАЛМИКОВА