Постанова № 59523120, 08.08.2016, Айдарський районний суд Луганської області (до 25.04.2025 - Новопсковський районний суд Луганської області)

Дата ухвалення
08.08.2016
Номер справи
420/372/16-а
Номер документу
59523120
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 08.08.2016

ЄУ № 420/372/16-а

Провадження №2-а/420/11/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2016 року Новопсковський районний суд Луганської області

у складі головуючого судді: Стеценко О.С.

за участю секретаря Колєсніченко Л.В.,

позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 3 Новопсковського районного суду Луганської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до Новопсковського районного суду Луганської області з адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд:

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 13.01.2016;

- визнати за ОСОБА_1 право на пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 21.10.2015;

- зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 21.10.2015;

- зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 21.10.2015.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він має загальний стаж роботи понад 30 років. З 26.06.2986 по 04.07.1986 у складі військової частини 64678 позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобільської АЕС і має 2 категорію учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Перед досягненням віку, з якого позивач має право на отримання пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», останній подав заяву до УПФУ в Новопсковському районі про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку та додав до неї відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій свої документи. Рішенням відповідача від 13.01.2016 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком. Позивач вважає відмову незаконною, оскільки позивач надав усі необхідні документи, які передбачені Порядком надання та оформлення документів для призначення пенсій та оформлені відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідач у запереченні до адміністративного позову від 25.02.2016 у задоволенні позову просить відмовити, посилаючись на те, що безпосередня участь позивача в ліквідації наслідків на ЧАЕС не підтверджена, а тому підстави для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні.

В судовому засіданні позивач та його представник наполягали на задоволенні позову.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, пояснила, що відмову у призначенні пенсії позивачу вважає законною, оскільки ним не було документально підтверджено участь позивача у ліквідації аварії на ЧАЕС у зоні відчуження.

Вислухавши позивача, представника позивача, представника відповідача, свідка ОСОБА_4, дослідивши матеріали справи, матеріали пенсійної справи, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення за таких підстав.

16 жовтня 2015 року на адресу УПФУ у Новопсковському районі Луганської області надійшла заява позивача про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі за текстом Закон), однак рішенням від 13.01.2016 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону.

Відмову у призначенні пенсії мотивовано тим, що в наданих документах виявлені розбіжності щодо періоду перебування позивача в зоні відчуження по ліквідації наслідків на ЧАЕС та не підтверджено участь позивача в ліквідації наслідків на ЧАЕС.

Суд вважає, що позовні вимоги позивача ґрунтуються на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.

Статтею 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, передбачено зменшення віку на 10 років.

Відповідно дост. 10 цього Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положеньст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», документами, які підтверджують статус громадян та дають право користуватись пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій; порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 4 ст.65 Закону № 796-12).

Безпосередньо такий порядок встановленийпостановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"й відповідно до п.10 вказаного Порядку посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі, зокрема, одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року№ 22-1,передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням нормстатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Суд, аналізуючи наведені норми права, дійшов до висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Саме таку правову позицію неодноразово висловлював Вищий адміністративний суд України при вирішенні спорів зазначеної категорії, зокрема в ухвалах від 03.06.2011, 14.11.2013, 29.10.2014.

Як встановлено судом, позивачем було подано до пенсійного органу усі необхідні документи для призначення пенсії відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме:

-копія військового квитка НУ № 9057681 від 20.03.1985, з якої вбачається, що позивач перебував у складі військової частини 64678 у період з 08.08.1985 по25.11.1986, у складі військової частини з листопада 1986 року по жовтень 1987 року (а.с. 8 на звороті). З 14.06.1986 по 14.07.1986 приймав участь в ліквідації наслідків на ЧАЕС; підстава довідка командира в/ч 01094 № 201; посвідчення про право на пільги А № 420913, видане УВС Луганської області від 27.02.1991 (а.с.10);

-довідка з військової частини 01094 про період перебування в Чорнобилі від 23.10.1986 № 201, з якої вбачається, що позивач з 14.06.1986 по 14.07.1986 приймав участь в ліквідації наслідків на ЧАЕС (а.с. 11);

-архівна довідка Галузевого Державного архіву Міноборони № 179/1/7206 від 22.06.2015;

-дублікат архівної довідки Галузевого Державного архіву Міноборони №60636 від 16.01.2012, з якої вбачається, що в наказах в/ч 64678 відображено відрядження рядового ОСОБА_1 в смт. Гончарівськ на заходи з 26.06.1986 (наказ № 124 від 26.06.1986) по 04.07.1986 (наказ № 131 від 07.07.1986). Згідно довідки в/ч 64678 за 1986 рік частина приймала участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в повному складі за період квітень червень 1986 року, в подальшому за період з червня 1986 року по 1990 рік в складі окремих груп (а.с. 7).

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу 27.02.1986 видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 серії А № 420913 (а.с. 6).

Відповідно до листа УСЗН в Новопсковському районі від 18.02.2016 № 16-718-421 згідно наявних в управлінні протоколу № 2 від 11.06.1997 засідання тимчасової робочої групи райдержадміністрації з перевірки правильності видачі посвідчень «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобільської АЕС» по Новопсковському району було прийнято рішення про направлення документів учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 на комісію зі спірних питань при МНС України у звязку з наявними спірними обставинами (а.с. 38); протоколу № 10 від 10.01.2001 засідання тимчасової робочої групи райдержадміністрації з перевірки правильності видачі посвідчень «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС» по Новопсковському району (а.с. 40) вирішено видачу посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС» ОСОБА_1 вважати обґрунтованою та в посвідченні виконати відмітку червоного кольору «Перереєстровано» (а.с. 37).

Згідно довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 05.03.2016 військові частини 64678 та 01094 за розпорядженням Командуючого ВПС КВО у складі оперативної групи (12 екіпажів МИ-8, 14 екіпажів МИ-6 та штабу) з квітня по червень 1986 року приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 63).

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 підтвердив участь позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з липня 1986 до восени 1986 року.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позивач набув право на призначення пенсії на пільгових умовах згідност. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із зниженням пенсійного віку.

Суд вважає підтвердженими ті обставини, що позивач з 26.06.1986 по 04.07.1986 перебував в зоні відчуження та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, внаслідок чого набув статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що є достатньою підставою для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Не заслуговують на увагу доводи відповідача про те, що безпосередня участь позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не підтверджена, а тому підстави для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні.

Враховуючи наявні розбіжності щодо періоду перебування в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, матеріалами справи підтверджено участь позивача в ліквідації наслідків аварії ЧАЕС саме в червні 1986 року, а відповідно до приписів ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів із зменшенням віку 10 років.

Відповідно до ч. 2ст. 71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідач не довів правомірності прийнятого ним рішення.

Тому суд вважає, що відмова відповідача є протизаконною в зв'язку з чим, що наявні всі правові підстави для визнання рішення відповідача від 13.01.2016 щодо відмови позивачеві в призначенні йому пенсії із зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправним та скасування його, а також зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У ч. 1ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ч. 1ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"встановлено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи, що 20.10.2015 позивачу виповнилося 50 років, із відповідною заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах він звернувся 16 жовтня 2015 року, тобто в межах трьохмісячного строку, суд дійшов висновку, що пенсія за віком згідно із ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу повинна бути призначена з дня, що настав за днем досягнення ним пенсійного віку, тобто з 21 жовтня 2015 року, зобовязавши відповідача призначити та виплатити позивачу пенсію відповідно до ч.1 ст.55 Закону УкраїниПро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофиз 21 жовтня 2015 року.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 86, 94, 97, 158-163, 167, 186, 256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 13.01.2016.

Визнати за ОСОБА_1 право на пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 21.10.2015.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 21.10.2015.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 21.10.2015.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на подання апеляційної скарги, якщо така не була подана.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Новопсковський районний суд Луганської області з подачею її копії до апеляційної інстанції у десятиденний строк з дня отримання копії постанови в повному обсязі.

Повний текст постанови складено 08.08.2016.

Суддя О.С. Стеценко