ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 серпня 2016 року № 826/19160/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Проматом"
до
Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві
про
визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.06.2015 № 12526552210
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Проматом" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.06.2015 №12526552210.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним.
Податкові зобов’язання позивачу нараховані за результатами документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово - господарських взаємовідносин з ТОВ "ЕНЕРГОТРАНСЛАЙН" та ТОВ "ПІДІЛЬСЬКИЙ ЕНЕРГОКОНСАЛТИНГ" за грудень 2014 року.
Позивач, не погоджуючись з такими висновками податкового органу зазначає, що у період, який перевірявся, дійсно мав господарські правовідносини з контрагентами ТОВ "ЕНЕРГОТРАНСЛАЙН" та ТОВ "ПІДІЛЬСЬКИЙ ЕНЕРГОКОНСАЛТИНГ", які мали реальний характер та за якими було виконано роботи використані позивачем у власній господарській діяльності та з метою отримання прибутку, а документи бухгалтерського та податкового обліків за цими операціями були оформлені у відповідності до вимог податкового законодавства.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, через канцелярію суду надав суду письмові заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю. Доводи відповідача викладені в письмових запереченнях аналогічні доводам та висновкам викладеним в акті перевірки № 47/2655-22-09/24932636 від 22.05.2015 інших доводів, крім зазначених у вказаному акті перевірки відповідачем наведено не було.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд, ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Під час судового розгляду справи, суд,-
В С Т А Н О В И В:
Державною податковою інспекцією у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Проматом" з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово - господарських взаємовідносин з ТОВ "ЕНЕРГОТРАНСЛАЙН" та ТОВ "ПІДІЛЬСЬКИЙ ЕНЕРГОКОНСАЛТИНГ" за грудень 2014 року.
За результатами перевірки складено акт № 47/2655-22-09/24932636 від 22.05.2015, яким встановлено порушення пункту 44.1 статті 44, пункту 185.1 статті 185, пункту 188.1 статті 188, пунктів 198.2, 198.3, 198.6 статті 198. пунктів 201.1, 201.6 статті 201 Податкового кодексу України, пунктів 1 та 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підпункту 2.5 пункту 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 88 від 24.05.1995 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704,що призвело до заниження податку на додану вартість за грудень 2014 року на 214000,00 грн.
09.06.2015 на підставі зазначеного акту прийнято податкове повідомлення - рішення №12526552210, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 266 878,00 грн., у тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 53 376,00 грн.
Податкове повідомлення - рішення №12526552210 від 09.06.2015 було оскаржено в адміністративному порядку та за результатами оскарження рішенням Головного управління ДФС у м. Києві № 12627/10/26-15-10-05 від 17.08.2015 залишено без змін, а скарга без задоволення.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Проматом" не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням №12526552210 від 09.06.2015, вважаючи його протиправними та такими, що підлягають скасуванню, звернулось з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з пунктом 4 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України принципами адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з’ясування всіх обставин у справі.
Суть офіційного з’ясування всіх обставин у справі визначена в частинах четвертій та п’ятій статті 11 цього Кодексу, якими встановлено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з’ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи зобов’язує суд встановити обставини справи для забезпечення прийняття правосудного рішення, в тому числі незалежно від посилань чи доводів сторін.
При розгляді справи судом було перевірено чи мали операції між позивачем та контрагентами ТОВ "ЕНЕРГОТРАНСЛАЙН" та ТОВ "ПІДІЛЬСЬКИЙ ЕНЕРГОКОНСАЛТИНГ" реальний товарний характер, можливість здійснення таких операцій з урахуванням оперативності проведення операцій та віддаленості контрагентів один від одного, подальше використання позивачем отриманих товарів.
При цьому, суд виходив з того, що наявність у покупця належно оформлених документів, які відповідно до закону необхідні для віднесення певних сум до податкового кредиту, зокрема виданих продавцями податкових накладних, не є безумовною підставою для відшкодування податку на додану вартість в подальшому, якщо податковий орган доведе, що відомості в таких документах не відповідають дійсності, наприклад, у випадку, коли не проводилися самі операції. Також, судом було зобов’язано позивача та відповідача надати всі наявні докази на обґрунтування їх правових позицій.
З матеріалів справи та пояснень представника позивача вбачається, що позивач, у період, який перевірявся податковим органом, мав правовідносини з ТОВ "ЕНЕРГОТРАНСЛАЙН" за договорами підряду № 09/760 від 11.04.2014, № 09/791 від 17.04.2014.
На підтвердження факту виконання ТОВ "ЕНЕРГОТРАНСЛАЙН" робіт за вказаним договором позивачем надано суду копії відповідних договорів за складеними до них додатковими угодами, договірних цін (форма №9). локальних кошторисів на будівельні роботи № 2-1-1 (форма № 1), графіків виконання робіт, дефектних актів, актів приймання виконаних будівельних робіт, довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати*.
В періоді щодо якого проводилась перевірка позивач мав фінансово - господарські взаємовідносини з ТОВ "ПІДІЛЬСЬКИЙ ЕНЕРГОКОНСАЛТИНГ" за договорами підряду №944-ПН від 12.08.2014, № 963-ПН від 22.08.2014, № 09/1072 від 29.10.2014 на підтвердження факту виконання робіт за якими позивачем надано суду їх копії та копії договірних цін, локальних кошторисів на будівельні роботи (форма № 1), актів приймання виконаних будівельних робіт, актів вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт, довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати*, відомостей виконаних робіт, календарних планів виконаних робіт.
Виконані ТОВ "ЕНЕРГОТРАНСЛАЙН" та ТОВ "ПІДІЛЬСЬКИЙ ЕНЕРГОКОНСАЛТИНГ" роботи були використані позивачем у власній господарській діяльності та з метою отримання прибутку при фінансово - господарських взаємовідносинах з ПАТ "Вінницяобленерго" за договорами підряду № 760 від 10.04.2014, № 791 від 17.04.2014, № 944 від 12.08.2014 та № 963 від 22.08.2014, № 1072 від 29.10.2014, що підтверджується відповідними первинними документами, копії яких наявні в матеріалах справи.
Відповідачем доказів, які б спростовували пояснення позивача та наданні ним докази суду не надано. Зокрема, відповідачем не надано доказів того, що ТОВ "ЕНЕРГОТРАНСЛАЙН" та ТОВ "ПІДІЛЬСЬКИЙ ЕНЕРГОКОНСАЛТИНГ" не відобразили у своїй податковій звітності операції з позивачем, а також, що ними не було сплачено податок на додану вартість з вказаних операцій. Відтак, відповідачем не спростовано доводів позивача та доказів, наявних у матеріалах справи, які доводять реальність господарських операцій між позивачем та контрагентами ТОВ "ЕНЕРГОТРАНСЛАЙН" та ТОВ "ПІДІЛЬСЬКИЙ ЕНЕРГОКОНСАЛТИНГ".
Щодо посилань відповідача на факт ненадання позивачем до перевірки документів щодо затвердженої проектної документації, документів, що підтверджують якість, безпеку матеріалів, що були використані при проведенні будівельних робіт та які згідно договору підряду до початку виконання робіт повинні бути надані замовнику суд звертає увагу на наступне.
Наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарських операцій, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 12.01.2016 у справі № 826/6697/14.
Пунктом 85.6 статті 85 Податкового кодексу України встановлено, що у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.
Відповідач не надано суду документів на підтвердження факту відмови позивача надати певні документи , зокрема, як і не було зазначено про причини неможливості надання відповідних документів.
Крім того, суд звертає увагу на те, що документи щодо затвердженої проектної документації, документи, що підтверджують якість, безпеку матеріалів, що були використані при проведенні будівельних робіт та які згідно договору підряду до початку виконання робіт повинні бути надані замовнику мають зберігатись після закінчення виконання будівельних робіт мають перебувати на зберіганні у замовника будівництва/будівельних робіт, яким є ПАТ "Вінницяобленерго".
З огляду на викладене, а також враховуючи той факт, що інших доказів та обґрунтувань, крім зазначених, на підтвердження відсутності у позивача прав на формування податкового кредиту та витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування за фінансово - господарськими відносинами з ТОВ "ЕНЕРГОТРАНСЛАЙН" та ТОВ "ПІДІЛЬСЬКИЙ ЕНЕРГОКОНСАЛТИНГ" не надано та не зазначено про причини неможливості їх надання, суд дійшов висновку про те, що господарські операції між позивачем та контрагентами ТОВ "ЕНЕРГОТРАНСЛАЙН" та ТОВ "ПІДІЛЬСЬКИЙ ЕНЕРГОКОНСАЛТИНГ" мали реальний товарний характер.
Відповідно до статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; ввезення товарів на митну територію України; вивезення товарів за межі митної території України; постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом. З метою оподаткування цим податком до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України.
Підпунктом “а” пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України встановлено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу України встановлено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно із пунктом 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Реальність та товарність господарських операцій між позивачем та контрагентами ТОВ "ЕНЕРГОТРАНСЛАЙН" та ТОВ "ПІДІЛЬСЬКИЙ ЕНЕРГОКОНСАЛТИНГ" судом було встановлено, у зв’язку з чим суд дійшов висновку, що у позивача було право на формування податкового кредиту та витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування по операціях з контрагентами ТОВ "ЕНЕРГОТРАНСЛАЙН" та ТОВ "ПІДІЛЬСЬКИЙ ЕНЕРГОКОНСАЛТИНГ".
Крім того, суд вважає за доцільне зазначити, що відповідно до частини другої статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Згідно з статтею 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 22.01.2009 у справі “Булвес” АД проти Болгарії (заява №3991/03) зазначено, що у разі якщо національні органи за відсутності будь-яких вказівок на безпосередню участь фізичної або юридичної особи у зловживанні, пов'язаним зі сплатою ПДВ, який нараховується у ланцюгу поставок, або вказівок на обізнаність про таке порушення, все ж таки застосовують негативні наслідки для отримувача оподатковуваної ПДВ поставки, який повністю виконав свої зобов'язання, за дії або бездіяльність постачальника, який перебував поза межами контролю отримувача і у відношенні якого у нього не було засобів перевірки та забезпечення його виконання, то такі владні органи порушують справедливий баланс, який має підтримуватися між вимогами суспільних інтересів та вимогами захисту права власності.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене, керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві №12526552210 від 09.06.2015.
3.Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві (01011, м. Київ, вул. Лєскова, 2, код ЄДРПОУ 39669867) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Проматом" (01601, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Д, код ЄДРПОУ 24932636) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.).
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов