Постанова № 59518368, 28.07.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2016
Номер справи
818/762/16
Номер документу
59518368
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 липня 2016 р. Справа №818/762/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - К.Є. Цабека,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/762/16 за позовом

ОСОБА_1

до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа: Управління Держгеокадастру у Лебединському районі Сумської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач з урахуванням заяви про зміну позовних вимог (а.с. 62), просить визнати протиправною відмову відповідача (ГУ Держгеокадастру у Сумській області), викладену у листі № Б-3544-2944/6-16 від 13.05.2016 у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у контурі № 308 на території Курганської сільської ради Лебединського району Сумської області орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності та зобов'язати відповідача повторно розглянути його звернення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність цієї земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та прийняти рішення відповідно до вимог частини 7 статті 118 Земельного кодексу України і ці вимоги мотивує тим, що відмова відповідача у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою є протиправною, оскільки не містить законодавчих підстав, визначених Земельним кодексом України.

Позивач у судовому засідання позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач заперечуючи проти позову надав письмове заперечення (а.с. 25), яке підтримав його представник у судовому засіданні. Свою позицію мотивує тим, що масив, з якого планується відведення земельної ділянки ОСОБА_1, запланований для передачі у власність учасникам АТО, а наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 10.06.2016 № 17 такий перелік земельних ділянок був затверджений та затверджений альбом-атлас місце розташування даних земельних ділянок.

Представник третьої особи - управління Держгеокадастру у Лебединському районі Сумській області в судове засідання не зявився, в матеріалах справи є заява, в якій третя особа справу просив розглядати у відсутності представника Держгеокадастру у Лебединському районі Сумській області, заперечень проти позову не викладено, при винесенні рішення третя особа покладається на розсуд суду (а.с. 28).

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази у справі, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 30.09.2015 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у контурі № 308 на території Курганської сільської ради Лебединського району Сумської області орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності. До заяви були надані відповідний пакет документів. (а.с. 46, 51-55).

25.01.2016 листом за № 31-3248-608/6-16 ГУ Держгеокадастру у Сумській області було відмовлено у задоволенні вказаного звернення, оскільки за результатами перевірки поданих документів було встановлено, що масив, з якого планується відведення земельної ділянки ОСОБА_1, запланований для реалізації виконання плану заходів визначених планом-графіком дій, в частині забезпечення реалізації конституційних прав військовослужбовців строкової військової служби, осіб рядового і начальницького складу, працівників та службовців, які безпосередньо беруть участь в антитерористичних операціях і забезпеченні правопорядку на державному кордоні на безоплатне одержання у власність земельних ділянок (а.с.7,56).

12.04.2016 позивач повторно звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у контурі № 308 на території Курганської сільської ради Лебединського району Сумської області орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності (а.с.45), до якої надав додатково довідку Курганської сільської ради від 04.04.2016 №178, в якій зазначено, що спірні земельні ділянки, сільською радою не резервувались для учасників АТО та інших потреб (а.с.10,57-58).

Однак, 13.05.2016 ГУ Держгеокадастру у Сумській області листом за №Б-3544-2944/6-16 повторно було відмовлено у задоволенні вказаного звернення з тих підстав, що відповідно до інформаційної довідки, наданої управлінням Держгеокадастру у Лебединському районі Сумській області від 10.05.2016 № 22-28-99.1-687/2-16/5 (а.с. 59), землі, за рахунок яких планується формування земельної ділянки позивачу, відносяться до зареєстрованих земельних ділянок для передачі у власність учасникам антитерористичних операцій, а на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичних операцій та сімей загиблих учасників антитерористичних операцій земельними ділянками" (а.с. 48), доручення голови Сумської обласної державної адміністрації від 14.01.2016 № 1-ОД "Про забезпечення учасників антитерористичних операцій земельними ділянками" (а.с. 47), наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 10.02.2016 № 17 "Про затвердження переліку земельних ділянок та альбому-атласу" (а.с. 26-27, 32-44) такий перелік земельних ділянок був затверджений та затверджений альбом-атлас місцерозташування даних земельних ділянок (а.с.11, 60).

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами регулюється статтею 118 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ в редакції, відповідно до частини шостої якої громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

В Розпорядженні Кабінету Міністрів України № 898-р від 19.08.2015 "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" зазначено, що з метою забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками: державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру і обласним та Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування визначити протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції. Також належало Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, обласним та Київській міській державним адміністраціям забезпечити:

розгляд у першочерговому порядку звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок;

розміщення на власних офіційних веб-сайтах інформації про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції;

надання в десятиденний строк після подання учасниками антитерористичної операції або членами сімей загиблих учасників антитерористичної операції заяв про надання їм земельних ділянок відповідної інформації Державній службі у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Цим же розпорядженням рекомендовано органам місцевого самоврядування:

розміщувати на власних офіційних веб-сайтах інформацію про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції;

розглядати в першочерговому порядку звернення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок;

надавати в десятиденний строк після подання учасниками антитерористичної операції або членами сімей загиблих учасників антитерористичної операції заяв про надання їм земельних ділянок відповідну інформацію Державній службі у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Погоджувати з органами місцевих рад питання щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності зобов'язано начальників головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві рішенням колегії Державного агентства земельних ресурсів України № 2/1 від 14 жовтня 2014 року "Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності", що введене в дію наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 15 жовтня 2014 року № 328, і в цьому рішенні вказано, що з 15 жовтня 2014 року, забезпечити обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою:

Під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. До запиту додавати копії клопотань та графічних матеріалів до них.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В судовому засіданні встановлено, що єдиною підставою ГУ Держгеокадастру у Сумській області для висновку про відмову у задоволенні звернення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою стала інформаційна довідка управління Держгеокадастру у Лебединському районі Сумській області від 10.05.2016 № 22-28-99.1-687/2-16/5 (а.с. 59) про те, що землі, за рахунок яких планується формування земельної ділянок позивачу, відносяться до зареєстрованих земельних ділянок для передачі у власність учасникам антитерористичних операцій. Ця довідка № 22-28-99.1-687/2-16/5 була надіслана відповідача електронною поштою, оригіналу її не було надано.

Однак, така відмова не може бути підставою для відмови у наданні такого дозволу у розумінні статті 118 Земельного кодексу України. Тим паче, що згідно листа цього ж управлінням Держгеокадастру у Лебединському районі Сумській області від 23.10.2015 № 22-997/5/0/1-15 (а.с. 8), станом на момент подачі заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вперше (30.09.2015 (а.с. 46), такі землі не були віднесені до зареєстрованих земельних ділянок для передачі у власність учасникам антитерористичних операцій (а.с. 8), а довідкою Курганської сільської ради Лебединського району Сумської області № 178 від 04.04.2016 (а.с. 10) підтверджується вказані земельні ділянки, які просить ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення для особистого селянського господарства в контурі № 308 сільською радою не резервувалися для учасників АТО та інших потреб.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень. Відповідач не довів законність та обґрунтованість прийнятого рішення.

Враховуючи викладене, суд визнає, що відмова відповідача, викладена у листі від 13 травня 2016 року у наданні позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності є необґрунтованою та протиправною, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі частини 1 статті 94 КАС України на користь позивача належить стягнути з відповідача судові витрати в розмірі 1102,42 грн. (а.с.4, 61).

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову, викладену у листі № Б-3544-2944/6-16 від 13 травня 2016 року Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у контурі № 308 на території Курганської сільської ради Лебединського району Сумської області орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у контурі № 308 на території Курганської сільської ради Лебединського району Сумської області орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності та прийняти рішення згідно діючого законодавства.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, код ЕДРПОУ 3976885) на користь ОСОБА_1 (42245, вул Сергеєва, 136а, Лебединський район Сумська область, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в рахунок повернення судового збору 1102,42 грн. (одна тисяча сто дві грн. 42 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 02 серпня 2016 року.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя