Постанова № 59516707, 27.07.2016, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2016
Номер справи
810/2021/16
Номер документу
59516707
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 липня 2016 року 810/2021/16

Суддя Київського окружного адміністративного суду Горобцова Я.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом приватного нотаріуса ОСОБА_1

до Іванківського відділення Вишгородської обєднанної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області

про визнання протиправним та скасування рішення, -

о б с т а в и н и с п р а ви:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов приватного нотаріуса ОСОБА_1 (далі позивач або ОСОБА_1Г.) до Іванківського відділення Вишгородської обєднанної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (далі - відповідач або Іванківське відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області), у якому позивач просить суд визнати протиправним і скасувати рішення №0000870 від 26.04.2016 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску Іванківського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки податкового органу про порушення податкового законодавства не відповідають дійсності та фактичним обставинам справи. Позивач зазначив, що сплатив єдиний внесок за 2014 рік своєчасно і в повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями. Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 ПКУ, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПКУ. Вважає, винесене рішення неправомірним та таким, що підлягаює скасуванню.

Заперечуючи проти позову з підстав, викладених в письмових запереченнях, відповідач зазначив, що що оскаржуване рішення відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки позивачем не сплачено єдиний внесок у визначений законодавством строк.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.06.2016 відкрито провадження в адміністративній справі №810/2021/16 та призначено справу до судового розгляду.

07 липня 2016 року позивач через службу діловодства суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

27.07.2016 через службу діловодства суду відповідач надав письмові заперечення, в яких просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Розгляд справи просив здійснювати без участі представника Вишгородської Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.

Відповідно ч.1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

в с т а н о в и в:

Приватний нотаріус ОСОБА_1 здійснює нотаріальну діяльність в Іванківському районному нотаріальному на підставі свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю №7418 від 28.05.2009, виданого Міністерством юстиції України, та реєстраційного посвідчення про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності №254 від 06.10.2011, виданого Головним управлінням юстиції в Київській області (а.с. 10-11).

Судом встановлено, що 26.04.2016 Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області прийняте рішення №0000870 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, про нарахування штрафу у розмірі 2342,51 грн. за період з 01.05.2015 до 11.02.2016 та нарахування пені у розмірі 3361,5 грн. (а.с.12-13)

16.05.2016 №48/01-16 позивачем на рішення від 26.04.2016 подано до ГУ ДФС у Київської області скаргу з проханням скасувати дане рішення. (а.с. 16-17). Проте, ГУ ДФС України своїм рішенням про результати розгляду скарги від 07.06.2016 №970/14/10-36-10-01-04 залишила оскаржуване рішення - без змін, а вищезазначену скаргу без задоволення. (а.с. 18).

Як зазначає, позивач відповідно до звіту від 14.04.2015 №151894025 розмір єдиного соціального внеску за 2014 рік становив 15904,44 грн., з яких 4191,98 грн., сплачені протягом 2014 року. Тому 23 квітня 2015 року позивачем було сплачено решту суми єдиного соціального внеску за 2014 рік двома платежами в розмірі 5000,00 грн. та 7000,00 грн. за допомогою платіжної системи Приват24 на рахунок Вишгородської ОДПІ Іванківське відділення №37190201001011, МФО отримувач 821018, код отримувача 38757611, з призначенням платежу «Єдиний соціальний внесок 34,7% за січень 2014- грудень 2014», що підтверджується відповідними квитанціями №0.377950522.1 та №0,0377929517.2 (а.с.4).

Судом встановлено та підтверджено поясненнями позивача, що у вище перелічених платіжних дорученнях було невірно вказано рахунок отримувача єдиного внеску.

В платіжних дорученнях від 23.04.2015 №0377929517.2, від 23.04.2015 №0.377950522.1 замість рахунка 37190401001011 був вказаний рахунок 37190201001011, на який перераховували єдиний внесок фізичні особи-підприємці.

На підтвердження факту помилково зарахованих коштів позивач надав акти звірки №450-10 та №454-10 від 13.05.2016, які визначають переплату коштів на підрахунку №71010000 (а.с. 28-29).

Окрім того, позивач зазначає, що за його заявою 11.02.2016 податковим інспектором здійснено переведення коштів з підрахунку №71010000 на підрахунок №71040000, а тому зобов'язана по сплаті єдиного соціального внеску є виконаними.

Вирішуючи спір по суті, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст.9 Закону України від 08.07.2010 р. №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.

Днем сплати єдиного внеску вважається, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів, - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Відповідно до ст.25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску органом доходів і зборів накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум;

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідно до п.6 ст.1 Закону №2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом;

Відповідно до п.п.5,6 ст.9 Закону №2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).

Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Пунктом 6 статтею 25 Закону № 2464-VI визначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Відповідно до п.126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п.129.1 ст.129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до п.87.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом встановлено, що Приватним нотаріусом ОСОБА_1 платіжні доручення на сплату єдиного соціального внеску були подані в банк своєчасно, сума єдиного соціального внеску своєчасно поступила на спеціальні рахунки Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, отже, позивач своєчасно і в повному обсязі сплатив єдиний соціальний внесок за січень - грудень 2014 року і застосування до нього штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску зі цей період є неправомірними.

Відповідно до постанови ВСУ від 16.06.2015 №21-377а15 здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений законодавством, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПКУ.

Враховуючи те, що судом не встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства в межах цього спору, то застосування до нього штрафних санкцій та пені є протиправним.

Відповідно до положень ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На виконання цих вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду жодних доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак, не довів правомірності своєї відмови.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення Іванківського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0000870 від 26.04.2016 є необґрунтованим, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

За приписами ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 167 КАСУ, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов приватного нотаріуса ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Іванківського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0000870 від 26.04.2016.

Присудити на користь приватного нотаріуса ОСОБА_1 (07201, Київська обл., смт Іванків, вул. Лесі Українки, ідентифікаційний код: НОМЕР_1) судовий збір у сумі 551 грн. 21 коп. (пятсот пятдесят одну гривню 21 копійку) за рахунок бюджетних асигнувань Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ 39466569).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Я.В. Горобцова