Постанова № 59516506, 11.11.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2015
Номер справи
804/14519/15
Номер документу
59516506
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2015 р. Справа № 804/14519/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: позивача представника позивача ОСОБА_3 ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом фізичної особи-платника податків ОСОБА_3 до Криворізької південної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-платник податків ОСОБА_3 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Криворізької південної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.06.2015 р. №370-17 зі сплати транспортного податку у сумі 18749.99 грн.

В обґрунтування заявлених вимог, позивач зазначив, що вона є власником автомобіля НОМЕР_1, обєм двигуна 3456 куб., 2010 року випуску. 04.07.2015р. позивачем було отримано оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яке вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки автомобіль LEXUS RX 350 2010 року випуску, а отже в розумінні п.п.267.2.1 ПКУ не є обєктом оподаткування, оскільки на початок податкового періоду використовується вже понад 5 років. Позивач зазначає, що у відповідності до ст. 4 Податкового кодексу України, зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Отже, на його думку, опублікування рішення органу місцевого самоврядування про встановлення транспортного податку, як місцевого податку, пізніше 15 липня року, що передує року оподаткування, є підставою для застосування відповідних норм оподаткування не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто не раніше 01.01.2016 року, у звязку з чим оскаржуване повідомлення-рішення є таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач на адресу суду надіслав заперечення, в яких зазначив, що позивач є власником легкового транспортного засобу LEXUS RX 350, який враховуючи вимоги п.п.267.2.1 ст.267 ПКУ є обєктом оподаткування, а саме легкового автомобіля, який використовується до 5 років та має обєм двигуна понад 3000куб.см. Початком використання вказаного транспортного засобу визначено 09.09.2010р., термін використання 5 років спливає 09.09.2015р. Рішеннями Криворізької міської ради, зокрема було встановлено транспортний податок відповідно до вимог ПКУ зі змінами та доповненнями, відповідно до яких було визначено податкове зобовязання щодо позивача, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримали та просили його задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, згідно письмових заперечень просив розглянути справу без його участі.

Заслухавши позивача, представника позивача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Згідно Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу САТ 656618 ОСОБА_3 є власником автомобіля НОМЕР_1, обєм двигуна 3456 куб., 2010 року випуску, дата реєстрації 26.12.2013р., що відповідачем не заперечується.

30.06.2015 року Криворізькою південною обєднаною ДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення №370-17, яким позивачу нараховано податкові зобовязання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб» на суму 18 749,99 грн., згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 ст.54 Податкового кодексу України та відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 ст.267 Податкового кодексу України.

Не погодившись із вказаним рішенням податкового органу, позивач скаргами від 09.07.15 р. та від 28.08.2015 р. оскаржила їх, однак рішеннями про результати розгляду скарги ГУ ДФС у Дніпропетровській області №7345/10104-36190709 від 17.08.2015 р. та про результати розгляду повторної скарги Державної фіскальної служби України №8505/Т/99-99-10-01-03-14 від 08.09.2015 р. податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарги без задоволення.

Згідно Висновку експертного автотоварознавчого дослідження по визначенню календарної дати виготовлення №207/15 від 06.10.2015р., автомобіль НОМЕР_1, обєм двигуна 3456 куб., 2010 року випуску, який належить позивачу на праві приватної власності виготовлений 01.06.2010р.

Криворізькою міською радою прийняті рішення:

- від 30.12.2014 р. №3158 «Про внесення змін до рішення міської ради» від 22.12.2010 р. №62 «Про приведення місцевих податків і зборів у відповідність до Податкового кодексу України», яким установлені місцеві податки на бюджетний період 2015 рік до переліку яких, у тому числі, належить транспортний податок;

- від 31.01.2015 р. №3316 «Про встановлення транспортного податку на 2015 рік».

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України № 2755-VI від 02 грудня 2010 року.

Законом України від 28 грудня 2014 року №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи», норми якого набрали чинності 01 січня 2015 року, запроваджено транспортний податок.

Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Підпунктом 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України передбачено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Згідно з пп. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 Податкового кодексу України, базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Відповідно до п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Підпунктом 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

За правилами обчислення та сплати транспортного податку, визначеними у підпунктах 267.6.1, 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Відповідно до підпункту 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України органи внутрішніх справ зобов'язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку.

З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобовязані щомісячно, у 10-денний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем реєстрації обєкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.

Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.

Відповідно до пункту 265.1 статті 265 ПК України, транспортний податок є елементом податку на майно.

Згідно з підпунктом 10.1.1 ПК України, податок на майно належить до місцевих податків.

Пунктом 8.3 статті 8 ПК України встановлено, що до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обовязковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Відповідно до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Таким чином, податкові зобовязання по місцевому податку можуть визначатися податковим органом лише в разі, якщо міська рада своїм рішенням встановила цей місцевий податок. При цьому, визначення податкових зобовязань з місцевого податку розпочинається не раніше, ніж настання наступного бюджетного періоду (року), що настає за періодом (роком), в якому прийняте відповідне рішення міської ради.

Аналогічні приписи містить і підпункт 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 ПК України, відповідно до якого одним із принципів податкового законодавства є стабільність, коли зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Як зазначено вище, пунктом 81 Закону України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи від 28.12.2014 № 71-VIII статтю 267 ПК України було викладено в новій редакції.

Відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи від 28.12.2014 № 71-VIII, цей Закон набрав чинності з 1 січня 2015 року, а транспортний податок в м. Кривому Розі запроваджено рішенням Криворізької міської ради від 30 грудня 2014 року №3158 «Про внесення змін до рішення міської ради від 22.12.2010 р. №62 «Про приведення місцевих податків і зборів у відповідність до Податкового кодексу України» та рішенням від 31.01.2015 р. «Про встановлення транспортного податку в м. Кривому Розі на 2015 рік».

Згідно з частиною першою статті 3 Бюджетного кодексу України, Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Таким чином, бюджетний період, в якому починає застосовуватися транспортний податок у м. Кривому розі 2016 рік.

Крім того приймаючи рішення по суті спору суд звертає увагу на те, що для винесення податкового повідомлення-рішення податковим органом стосовно платника транспортного податку, необхідно одночасно враховувати такі критерії для визначення бази та обєкта оподаткування, а саме, легковий автомобіль використовується до 5 років і має обєм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Так, відповідно до матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що податковим органом визначений обєкт оподаткування: транспортний засіб - марка: LEXUS RX 350 державний номер НОМЕР_2, обєм двигуна 3456 куб., який виготовлений 01.06.2010 року випуску, що підтверджується Висновком експертного автотоварознавчого дослідження по визначенню календарної дати виготовлення №207/15 від 06.10.2015р.

Отже вказаний транспортний засіб не підпадає під визначення обєкта оподаткування у розумінні приписів пп. 267.1.2 п. 267.1 ст.267 ПК України та на момент винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення даний транспортний засіб використовувався понад 5 років.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до підпункту 21.1.4 пункту 21.1 статті 21 ПК України, посадові, особи контролюючих органів зобовязані не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Таким чином, суд приходить до висновку, що складання та направлення Криворізькою південною обєднаною ДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №370-17 від 30.06.2015р. є передчасним, а відповідно є таким, що підлягає скасуванню.

Частиною другою статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як субєкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним спірного рішення з урахуванням встановлених фактичних обставин та вимог законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов фізичної особи-платника податків ОСОБА_3 до Криворізької південної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Криворізької південної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 30.06.2015 р. №370-17 зі сплати транспортного податку у сумі 18749.99 грн.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя ОСОБА_1