ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2016 року Справа № 803/1037/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Хомяк М. І.,
за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Княгининівської сільської ради до Луцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Княгининівська сільська рада (далі позивач) звернулася з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі відповідач, Луцька ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.05.2016 року № НОМЕР_1, яким застосовано фінансові санкції у розмірі 600000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що штрафні санкції згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення застосовані відповідачем із порушенням строків, встановлених статтею 250 Господарського кодексу України, що, на думку позивача, є підставою для скасування оскаржуваного рішення.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали із підстав, наведених у позовній заяві, просили позов задовольнити повністю.
У письмових запереченнях та у судовому засідання представник відповідача позовних вимог позивача не визнав, посилаючись на те, що проведеною працівниками Державної фінансової інспекції у Волинській області ревізію Маяківської сільської ради встановлено порушення останньою вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, а саме факт неоприбуткування готівки в касі Маяківської сільської ради. Відтак, відповідачем на підставі абзацу третього статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» до Маяківської сільської ради застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 600000,00 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення від 10.05.2016 року № НОМЕР_1. Також зазначив, що відповідно до частини другої статті 250 Господарського кодексу України, дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України, Законом України «Про банки і банківську діяльність» та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи доходів і зборів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що позов до задоволення не підлягає з огляду на наступне.
Судом встановлено, що за клопотанням слідчого СВ Луцького відділення поліції Луцького ВП ГУНП у Волинській області, погодженим з прокурором Луцької місцевої прокуратури, за матеріалами кримінального провадження № 12015030130000986 від 15.12.2015 року, за ознаками правопорушення, передбаченого статтею 191 КК України, ухвалою слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.03.2016 року надано дозвіл Державній фінансовій інспекції у Волинській області на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Маяківської сільської ради, під час якої, зокрема, дозволено провести ревізію касових операцій за період із 01.01.2014 року по 20.11.2015 року на предмет одержання грошових коштів від осіб в якості благодійної допомоги, надходження по касі таких коштів, законність їх використання та оприбуткування. Строк проведення позапланової ревізії визначено тривалістю 15 робочих днів, починаючи з 10.03.2016 року (а.с. 18-20).
Ухвалою слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.03.2016 року дано дозвіл Державній фінансовій інспекції у Волинській області на продовження термінів проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Маяківської сільської ради, та визначено строк для продовження термінів проведення позапланової ревізії тривалістю 5 робочих днів, починаючи з 31.03.2016 року (а.с.21-23).
У період з 21.03.2016 року по 06.04.2016 року на виконання ухвал Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.03.2016 року та від 29.03.2016 року по відкритому кримінальному провадженню № 12015030130000986 від 15.12.2015 року та на підставі направлення на проведення ревізії від 18.03.2016 року № 144 посадовою особою Державної фінансової інспекції у Волинській області проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Маяківської сільської ради за період з 01.01.2014 року по 01.12.2015 року.
За результатами ревізії складено акт від 13.04.2016 року № 08-23/03, яким встановлено, зокрема, порушення вимог пунктів 2.6, 3.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, та пункту 5 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», а саме готівка отримана від ОСОБА_4 згідно прибуткового ордера від 29.12.2014 року в сумі 30000,00 грн., від ОСОБА_5 згідно прибуткового ордера від 29.12.2014 року в сумі 30000,00 грн., від ОСОБА_6 згідно прибуткового ордера від 01.10.2014 року в сумі 30000,00 грн., від ОСОБА_7 від 29.12.2014 року згідно прибуткового ордера від 29.12.2014 року в сумі 30000,00 грн. як благодійний внесок, по даних касової книги не оприбуткована, що призвело до не оприбуткування та відповідно до недостачі готівки в касі на загальну суму 120000,00 грн., чим нанесено збитків сільській раді в сумі 120000,00 грн. Відповідні прибуткові касові ордери не зареєстровано в журналі реєстрації прибуткових та видаткових касових ордерів. Операції щодо оприбуткування готівки не відображені в касовій книзі, меморіальному ордері № 1 за жовтень, грудень 2014 року та по Головній книзі (а.с. 7-15).
10.05.2016 року на підставі акта ревізії Державної фінансової інспекції у Волинській області від 13.04.2016 року № 08-23/03 Луцькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким до Маяківської сільської ради за порушення норм регулювання обігу готівки застосовано штрафні санкції в в сумі 600000,00 грн. (а.с. 24).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням контролюючого органу Маяківська сільська рада оскаржила його в адміністративному порядку до Головного управління ДФС у Волинській області та Державної фіскальної служби України (а.с. 25, 28-29).
Рішеннями Головного управління ДФС у Волинській області від 03.06.2016 року № 2798/10/03-20-10-03-06 та Державної фіскальної служби України від 29.06.2016 року № 10955/5/99-99-11-03-05 про результати розгляду скарги, податкове повідомлення - рішення від 10.05.2016 року № 0001221400- залишено без змін, скарги - без задоволення (а.с. 26-27,30-31).
Згідно рішення Маяківської сільської ради від 30.06.2016 року № 9/2.1 відповідно до постанови Верховної Ради України від 19.05.2016 року № 1377-19 про перейменування окремих населених пунктів та Закону України «Про географічні назви» Маяківську сільську раду перейменовано в Княгининівську сільську раду (а.с. 32).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначає Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 (далі Положення № 637).
Пунктом 1.2 Положення № 637 визначено, що оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 2.2 Положення № 637 підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.
Пунктом 2.6 Положення № 637 встановлено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Згідно пункту 4.2 Положення № 637 усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.
Пунктом 2 Порядку взаємного інформування органів державної контрольно-ревізійної служби України та органів державної податкової служби України про факти фінансових порушень та вжиті заходи, затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України та Державної податкової адміністрації України від 22.12.2001 року № 143/514 (далі - Порядок № 143/514), передбачено, що метою Порядку є встановлення механізму надання органами державної контрольно-ревізійної служби інформації про факти виявлених за результатами ревізій (перевірок) порушень фінансової дисципліни та зворотного інформування органами державної податкової служби щодо вжитих за цими фактами заходів, що стосуються, зокрема, порушень норм з регулювання обігу готівки.
У разі виявлення за результатами ревізії (перевірки) субєкта господарювання порушень фінансової дисципліни, зазначених у п. 2 цього Порядку, у триденний термін від дня підписання акта ревізії (перевірки) або письмових висновків органу державної контрольно-ревізійної служби на заперечення (зауваження) субєкта господарювання до акта ревізії (перевірки) з питань, зазначених у п. 2 цього Порядку, орган державної контрольно-ревізійної служби направляє до органу державної податкової служби, у якому платник податку перебуває на податковому обліку, копію акта (довідки) ревізії (перевірки) та інформацію, що містить такі дані: коли, ким, на якій підставі і за який період проведено ревізію (перевірку); повну назву субєкта господарювання, його підпорядкованість, місцезнаходження та код згідно з ЄДРПОУ; які вимоги чинного законодавства (назва, дата, номер, стаття чи пункт нормативного акта, ким затверджений) і на яку суму порушено, а також обставини та характер виявлених порушень фінансової дисципліни; які заходи для усунення виявлених порушень вжито органом державної контрольно-ревізійної служби та керівництвом субєкта господарювання в ході ревізії (перевірки) (пункт 4 Порядку № 143/514).
Згідно пункту 7 Порядку № 143/514 орган державної податкової служби, розглянувши матеріали ревізій (перевірок), приймає у порядку, установленому законодавством, відповідне рішення і в триденний термін від дня його прийняття інформує орган державної контрольно-ревізійної служби.
Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (далі Указ № 436/95) у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є субєктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками - Національний банк України. Штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань (статті 2, 3 Указу № 436/95).
З аналізу вищенаведених норм слідує, що органи державної податкової служби наділені повноваженнями приймати податкові повідомлення-рішення про застосовування до субєктів господарювання штрафних (фінансових) санкцій за наслідками перевірок, які здійснюють органи контрольно-ревізійної служби України.
Як зазначалось вище, в ході проведення ревізії Державною фінансовою інспекцією у Волинській області було встановлено, що готівка на загальну суму 120000,00 грн., отримана від ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 згідно прибуткових ордерів від 29.12.2014 року та від 01.10.2014 року як благодійний внесок, по даних касової книги не оприбуткована, що призвело до неоприбуткування та відповідно до недостачі готівки в касі Маяківської сільської ради на загальну суму 120000,00 грн.
У судовому засіданні представники позивача не заперечили факт невідображення отриманих вищезазначених готівкових коштів у касовій книзі Маяківської сільської ради.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій на підставі абзацу третього статті 1 Указу № 436/95 за порушення Маяківською сільською радою вимог пункту 2.6 Положення № 637, а саме: за неоприбуткування у касах готівки, у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми, тобто 600000,00 грн.
Відповідно до частини першої статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Згідно з частиною другою статті 250 Господарського кодексу України дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України, Законом України «Про банки і банківську діяльність» та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи доходів і зборів.
Враховуючи наведене, суд не бере до уваги посилання позивача на порушення відповідачем строку для застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбаченого частиною першою статті 250 Господарського кодексу України, оскільки згідно частини другої статті 250 дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, які застосовуються органами доходів і зборів.
З огляду на ненадання позивачем жодного доказу на спростування висновків, які стали підставою для застосування штрафних санкцій, та з урахуванням встановлених обставин справи і наведених норм чинного законодавства суд дійшов висновку, що адміністративний позов про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.05.2016 року № НОМЕР_1 є необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, Господарського кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої складено 08.08.2016 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
ОСОБА_8 Андрусенко