Рішення № 59515845, 21.07.2016, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
21.07.2016
Номер справи
910/8427/16
Номер документу
59515845
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.07.2016Справа №910/8427/16

За позовомДержавної екологічної інспекції у м.Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр-Інвест» простягнення 90487,00 грн

Суддя Смирнова Ю.М.

Представники:

від позивачаСупрун Л.О. - представник від відповідачаКоваль В.І - представник старший державний інспектор з ОНПС м.Києва Павленко С.Л.державний інспектор з ОНПС м.Києва Ковтун В.В. не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна екологічна інспекція у м.Києві звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр-Інвест» та просить суд стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України (30%) та міського бюджету міста Києва (70%) збитки, завдані державі внаслідок порушення вимог чинного природоохоронного законодавства в розмірі 90487,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства щодо охорони, утримання зелених насаджень у населених пунктах України державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища встановлено факт самовільного видалення представниками відповідача дерев різних порід та діаметрів, кущів, які відповідно до погодженого компетентними органами Акту від 26.09.2011 №612-А обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, повинні були залишитись на збереженні в межах ділянки за адресою: вул. Солом'янська, 11 у Солом'янському районі м.Києва, що призвело до збитків, завданих державі в загальному розмірі 90487,00 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.05.2016 за вказаним позовом порушено провадження у справі №910/8427/16 та призначено розгляд справу до розгляду.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.06.2016 за клопотанням відповідача продовжено строк вирішення спору у справі №910/8427/16 на 15 днів та відкладено розгляд справи на 21.07.2016.

В судове засідання, призначене на 21.07.2016, представник позивача з'явився, позов підтримав.

Відповідач проти позову заперечує, вказуючи на те, що Акт від 26.09.2011 №612-А, на який посилається позивач, складено з грубим порушенням норм законодавства, а також вказує на те, що даний акт був дійсний лише 2 роки з моменту його складання.

В судовому засіданні 21.07.2016 суд заслухав пояснення старшого державного інспектора з ОНПС м.Києва Павленка С.Л.

У судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників учасників процесу, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

21.04.2008 між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Центр-Інвест» було укладено договір оренди земельної ділянки за адресою: м.Київ, вул. Солом'янська, 11 площею 10863 кв.м для реконструкції об'єкта незавершеного будівництва - виробничого корпусу під оздоровчо-спортивний і офісний центри, їх подальших експлуатації та обслуговування та для будівництва, експлуатації та обслуговування будинку готельного типу для тимчасового проживання.

Як свідчать матеріали справи, за зверненням ТОВ «Центр-Інвест» у 2011 році постійно діючою комісією з обстеження зелених насаджень м.Києва було обстежено зелені насадження на території Солом'янського району м.Києва за адресою: вул. Солом'янська, 11. Обстеження зелених насаджень пов'язано із знесенням аварі йних та сухостійних дерев.

За результатами обстеження комісією було складено Акт №612-А від 26.09.2011 обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, в якому наведено перелік зелених насаджень, що підлягають видаленню, а також перелік зелених насаджень, що залишаються в межах відведеної земельної ділянки.

У відповідності до Акту №612-А від 26.09.2011 в межах земельної ділянки за адресою: м.Київ, вул. вул. Солом'янська, 11, підлягали збереженню зелені насадження, а саме: дерева у кількості 180 одиниць та кущі у кількості 11 одиниць.

У відповідності до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №454/2011 (надалі - Положення), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр). Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з п.п. 2 п. 4 Положення Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами, зокрема, вимог законодавства щодо охорони, утримання і використання зелених насаджень та законодавства про використання, охорону і відтворення рослинного світу.

Згідно пп. 5 п. 6 Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема, проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.

10.04.2015 до Державної екологічної інспекції у м.Києві листом №148-03/05-900 звернулося Київське комунальне об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд» з проханням провести перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр-Інвест» щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства при виконанні робіт з реконструкції об'єкта незавершеного будівництва - виробничого корпусу під оздоровчо-спортивний і офісний центри та будівництва будинку готельного типу для тимчасового проживання з підземним паркінгом на вул. Солом'янська, 11 в м. Києві.

На підставі вищевказаного звернення Державною екологічною інспекцією у м.Києві було видано наказ від 20.04.2015 №77, яким зобов'язано старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища м.Києва Павленка С.Л. та державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища м.Києва Ковтуна В.В. з'ясувати факти, викладені у вказаному зверненні з 20.04.2015 по 30.04.2015.

В ході виїзду на територію Державною екологічною інспекцією у м.Києві було встановлено самовільне видалення дерев у кількості 126 шт. різних порід, діаметрів та кущів в кількості 8 шт., про що свідчить доповідна записка державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища м.Києва Ковтуна В.В.

На основі з'ясованих обставин позивачем листом №1205-04/10 від 19.05.2015 було повідомлено правоохоронні органи м. Києва для вжиття заходів реагування.

Постановою старшого прокурора прокуратури Солом'янського району міста Києва від 24.06.2015 призначено проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства на земельній ділянці (по вул. Солом'янській, 11, яка використовується ТОВ «Центр-Інвест»), проведення якої доручено Державній екологічній інспекції у м.Києві.

На підставі вказаної постанови, наказу Державної екологічної інспекції у м.Києві №148 від 30.06.2015 та направлення №65 від 30.06.2015 Державною екологічною інспекцією у м.Києві було проведено позапланову перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Центр-Інвест» вимог природоохоронного законодавства щодо охорони, утримання зелених насаджень за адресою: вул. Солом'янська, 11 у м.Києві.

В ході перевірки було встановлено, що на земельній ділянці по вул. Солом'янській, 11, яка використовується Товариством з обмеженою відповідальністю «Центр-Інвест», було самовільно видалено 126 дерев та 8 кущів, які відповідно до Акту від 26.09.2011 №612-А повинні були залишитись на збереженні в межах відповідної земельної ділянки.

За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією у м.Києві було складено акт №04/46а від 14.07.2015.

Відповідальна особа відповідача для ознайомлення та підписання акту не з'явилася, тому листом №1696 від 14.07.2015 позивачем направлено вищевказаний акт поштовим відправленням.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку.

У відповідності до ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема:

а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;

б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;

в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів тощо.

Згідно з п.п.4.1, 4.2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105, об'єкти благоустрою зеленого господарства використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони і утримання відповідно до цих Правил. На об'єктах благоустрою зеленого господарства забороняється, зокрема, пошкоджувати дерева, кущі, квітники, газони.

Пунктом 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1045 (надалі - Порядок), визначено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється, зокрема, за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7 - 10 цього Порядку).

За змістом п.п. 4, 5 Порядку підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою (далі - заявник). Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості (далі - комісія), до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а у разі потреби - балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень. Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і їх відновну вартість та складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню (далі - акт), за формою, затвердженою Мінрегіоном. Голова комісії готує в п'ятиденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначається інформація про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і залишаються на земельній ділянці. Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту рішення про видалення зелених насаджень приймає відповідне рішення і видає наступного дня заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню. Ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.

Отже, положеннями законодавства передбачено чітку процедуру оформлення дозвільних документів на видалення зелених насаджень, що передбачає звернення суб'єкта господарювання до уповноваженого органу для оформлення акту обстеження зелених насаджень, які підлягають видаленню, прийняття рішення виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, а також отримання відповідного ордеру.

Доказів наявності рішення компетентного органу про видалення 126 дерев та 8 кущів, що підлягали збереженню відповідно до Акту обстеження зелених насаджень №612-А від 26.09.2011 на земельній ділянці по вул. Солом'янській, 11 у м. Києві, матеріали справи не містять.

Більш того, та обставина, що із відповідним зверненням до компетентного органу відповідач не звертався, останнім не заперечується.

Стосовно доводів відповідача про те, що Акт №612-А від 26.09.2011 чинний лише 2 роки суд відзначає таке.

Як пояснив в судовому засіданні старший державний інспектор з ОНПС м.Києва Павленко С.Л., якого було викликано в судове засідання в порядку ст. 30 Господарського процесуального кодексу України, термін дії у 2 роки стосується лише переліку зелених насаджень, які підлягають видаленню і які зазначені в розділі 1 акта. Розділ 2 акта по суті є паспортом зелених насаджень, які наявні на відповідній земельній ділянці та є офіційним документом компетентного органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в частині утримання зелених насаджень.

Суд відзначає, що доказів скасування або визнання недійсним Акту №612-А від 26.09.2011 відповідачем не надано.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується факт самовільного видалення 126 дерев та 8 кущів, що підлягали збереженню відповідно до акту обстеження зелених насаджень №612-А від 26.09.2011.

Відповідно до ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

У відповідності до ст. 40 Закону України «Про рослинний світ» порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні, зокрема, у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу. Порушенні вимог щодо охорони, використання та відтворення рослинного світу під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції, введення в дію, експлуатації споруд та об'єктів, застосування технологій, які негативно впливають на стан об'єктів рослинного світу.

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 №559 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1789) затверджено Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників, у відповідності до яких позивачем проведено розрахунок розміру шкоди, завданих державі порушенням природоохоронного законодавства внаслідок самовільної вирубки відповідачем 126 дерев та 8 кущів без дозвільних документів на знесення зелених насаджень, що становлять 90487,00 грн.

Відповідно до п.п. ґ ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить пред'являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Позивачем на адресу відповідача було направлено претензію №30 від 20.08.2015 з пропозицією добровільно відшкодувати завдану шкоду внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Проте, вказана претензія залишена відповідачем без задоволення.

Отже, з огляду на те, що матеріалами справи підтверджується факт самовільного, без наявності дозвільних документів видалення зелених насаджень на належній відповідачу на праві користування земельній ділянці за адресою: вул. Солом'янська, 11 у Солом'янському районі м.Києва, позовні вимоги Державної екологічної інспекції у м.Києві про стягнення з відповідача на користь Державного бюджету України (30%) та міського бюджету міста Києва (70%) збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог чинного природоохоронного законодавства у розмірі 90487,00 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр - Інвест» (03110, м.Київ, вулиця Солом'янська, будинок 11, ідентифікаційний код 32820420) на користь Державного бюджету України (30%) та міського бюджету міста Києва (70%) збитки, завдані державі внаслідок порушення вимог чинного природоохоронного законодавства у розмірі 90487 (дев'яносто тисяч чотириста вісімдесят сім) грн 00 коп. на спеціальний рахунок державного бюджету за реквізитами: одержувач УДКСУ у Солом'янському районі м.Києва на р/р 33118331700010, МФО 820019, одержувач ГУ ДКСУ у м.Києві, код ЄДРПОУ 38050812, код бюджетної класифікації 24062100.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр - Інвест» (03110, м.Київ, вулиця Солом'янська, будинок 11, ідентифікаційний код 32820420) на користь Державної екологічної інспекції у м.Києві (04071, м.Київ, вулиця Набережно-Лугова, будинок 4, ідентифікаційний код 37975277) судовий збір у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн 00 коп.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено: 08.08.2016

Суддя Ю.М. Смирнова