Справа 688/2807/16-а
№ 2-а/688/90/16
Постанова
Іменем України
02 серпня 2016 року м.Шепетівка
СуддяШепетівського міськрайонного суду Хмельницькоїобласті Козачук С.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання неправомірними дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
встановив:
21 липня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання неправомірними дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 21.04.2010 року йому призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % суми середньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У звязку зі змінами в оплаті праці державних службовців (Закон України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.11.2015 року) було підвищено посадові оклади державним службовцям. 20.07.2016 року він звернувся до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької з заявою про здійснення перерахунку призначеної йому пенсії по інвалідності на підставі довідки ОСОБА_2 районної державної адміністрації Хмельницької області №38 від 18.07.2016 року. ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 20.07.2016 року №7650/07 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з 01.05.2016 року.
Вважає, що даною відмовою порушені його права, відповідач суттєво обмежив зміст та обсяг його пенсійних прав. Просить визнати дії відповідача неправомірними та зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.05.2016 року на підставі довідки ОСОБА_2 РДА №38 від 18.07.2016 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції станом на 21.04.2010 року, виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку без обмеження граничного розміру пенсії та здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.05.2016 року.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав, подавши у встановлений ч. 3ст. 183-2 КАС Українистрок заперечення на позов, в якому позов не визнав та зазначив, що з 21.04.2010 року позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про Державну службу» в розмірі 90 % від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою від 20.07.2016 року щодо перерахунку пенсії згідно довідки про складові заробітної плати за №38 від 18.07.2016 року, виданої ОСОБА_2 районною державною адміністрацією Хмельницької області. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, положення про помічника консультанта народного депутата України. У звязку з вищевикладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не перераховуються. Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснювався перерахунок пенсій. Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначався Кабінетом Міністрів України. На даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Крім того, Закон України «Про державну службу» №3724-ХІІ від 16.12.1993 року втратив чинність на підставі Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 року, у якому норми щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців відсутні. Отже, для перерахунку пенсії з 01.05.2015 року у розмірі 90% від заробітної плати згідно довідки № 38 від 18.07.2016 року ОСОБА_1 немає підстав.
Крім того, представник відповідача ОСОБА_3 подала клопотання про розгляд справи в загальному порядку, з викликом сторін.
Згідно з ч. 4ст. 183-2 КАС Україниу разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цьогоКодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 183-2 КАС України дослідивши матеріали, долучені до позовної заяви, подане відповідачем заперечення на адміністративний позов, суд дійшов висновку, що наявних у справі доказів достатньо для ухвалення рішення в скороченому порядку, позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ч.1ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідност.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченоКонституцієюта Законами України.
Судом встановлено, що з 21 квітня 2010 року позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію по ІІ групі інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року в розмірі 90 % від суми заробітної плати.
Згідно ч.6 ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 01.01.2008 року, що діяла на час призначення пенсії позивачу), пенсія по інвалідності призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особам визнаними інвалідами 1 та 2 групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів 1 та 2 групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно довідки ОСОБА_2 районної державної адміністрації №38 від 18.07.2016 року заробітна плата першого заступника голови районної державної адміністрації з 01.05.2016 року складає: 7754 грн. основний оклад, 400 грн. надбавка за ранг, 3261,60 грн. вислуга років, 775,40 грн. надбавка за роботу з таємними документами, 2853,90 надбавка за високі досягнення у праці, 809,72 грн. інші виплати, на які нараховуються страхові внески, а всього 15854,62 грн.
На звернення позивача 20.07.2016 року щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області листом від 20.07.2016 року за № 7650/07 повідомлено, що відповідно до п.5 перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Тому перерахунок пенсії згідно наданої заяви від 20.07.2016 року не підлягає здійсненню.
Суд вважає дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії неправомірними з наступних підстав.
Частиною 2статті 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, положення про помічникаконсультанта народного депутата України.
Передбачені п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213норми щодо скасування з 01 червня 2015 року норм пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів, в тому числі Закону України «Про державну службу»свідчить про те, що з 01.06.2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства.
Виходячи з аналізу норм законодавства та принципу незворотності дії законів в часі, викладені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»від 02.03.2015 року №213стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, в зв'язку з чим скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».
Оскільки позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію на підставі Закону України «Про державну службу» в редакції від 01.01.2008 року в розмірі 90% від суми його місячного заробітку, яка передбачала можливість здійснення перерахунку пенсії в зв?язку з підвищенням заробітної плати, відповідач безпідставно застосував норми п.5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, які не регулюють спірні правовідносини.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивачу згідно довідки ОСОБА_2 районної державної адміністрації Хмельницької області №38 від 18.07.2016 року, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, з 01.05.2016 року в звязку з підвищенням заробітної плати в розмірі 90% від суми місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.05.2016 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, ст.ст. 9, 11, 70, 71, 158-163 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання неправомірними дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобовязати Шепетівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про держану службу», яка була чинна на час призначення пенсії (квітень 2010 року), виходячи із розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці ОСОБА_2 районної державної адміністрації Хмельницької області №38 від 18.07.2016 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 травня 2016 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя С.В. Козачук