263/8746/16-а
2-а/263/231/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 серпня 2016 року суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області Шатілова Л.Г., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, зазначивши, що він працював у прокуратурі м. Маріуполя Донецької області та з вересня 2013 року набув право на пенсію за вислугою років на підставі ч.1 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на той час, в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати в сумі 6166,49 гривень, за посадою прокурор відділу прокуратури Донецької області. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на жовтень 2013 року), з 01.01.2016 року він набув право на перерахунок і отримання пенсії у розмірі 80 % від фактичної заробітної плати за посадою прокурор відділу прокуратури Донецької області в сумі 10303,14 гривень, без обмеження її максимального розміру, та отримання різниці між фактично отриманої і належної до сплати суми пенсії з 01.01.2016 року. 13.06.2016 року він звернувся до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Донецької області № 18-57-892 від 11.04.2016 року про розмір фактичної заробітної плати. Листом УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя № 85/М-17-01-03 від 21.06.2016 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії з більшого заробітку. Однак, зазначена відмова УПФУ в перерахунку пенсії є неправомірною, оскільки порушує його права, вимоги Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", чинного законодавства України про пенсійне забезпечення та загальнообов'язкове пенсійне страхування. Згідно з Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" №76 від 28.11.2014р„ який набув чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни до Закону України "Про прокуратуру", пенсія призначається у розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиним внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Однак ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько-слідчих працівників, які реалізували чи реалізують своє право на пенсію з 01.01.2015. Адже відповідно до вимог ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків,коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Законодавчі зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку стосуються порядку призначення пенсій прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Частиною 14 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, доданими пенсіонерами, виходячи з розмірі місячного заробітку, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно із ч. 19 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов праці, що існували на день його звільнення з роботи. Отже, новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законом України № 213-VІІ та Законом України "Про прокуратуру" в редакції від 14.10.2014р. не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія вже була призначена до набрання цими законами. На підставі викладеного просив суд: визнати дії УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо відмови йому у перерахунку пенсії, на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-892 від 11.04.2016 року неправомірними; зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії за вислугою років, на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-892 від 11.04.2016 року про заробіток на посаді прокурора відділу прокуратури Донецької області в розмірі 80% від суми заробітку за відповідною посадою, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії з 01.01.2016 року.
Ухвалою суду від 13.07.2016 року при відкритті провадження у справі було залишено без розгляду позовні вимоги позивача за період з 01.01.2016 року по 11.01.2016 року на підставі вимог ст. 99 КАС України.
Представник УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя подав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що з 25.09.2013 року ОСОБА_2 призначено пенсію за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». З 01.07.2014 року позивач перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя, має статус внутрішньо переміщеної особи. Відсоток від заробітної плати склав 80%. Оклад для розрахунку пенсії склав 6166.49 грн. на 01.07.2016 року розмір пенсії складає 5121,09 грн., в т.ч. 187,90 грн. - індексація. З 01.01.2016 року по 31.12.2016 року згідно Закону України від 24.12.2015 року №911-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину першу ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» доповнено реченнями такого змісту: «тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», « Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати 10740,00 грн. При цьому, постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 внесено зміни, зокрема, до постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету міністрів України. З огляду на викладене просив суд відмовити у задоволені позову.
Дослідивши письмові матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя, як отримувач пенсії за вислугу років, відповідно до норм статті 50-1 закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року. Пенсію призначено із розрахунку 80% від посадового окладу.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно зі ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012 року, яка набрала чинності 14.06.2012 року, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорії прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року
Отже, позивач ОСОБА_2 набув право на пенсію за вислугою років, на підставі ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на той час, в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ у редакції, що діяла на момент призначення пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Також, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до частин 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
У подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
При цьому Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року на 25% підвищено посадові оклади працівників, розміри яких затверджено, зокрема додатками до Постанови КМУ № 268 від 09.03.2009 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 551,20 гривень.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 22, 58 Конституції України, ст.ст. 8-11, 17, 18, 69, 71, 72, 94, 99, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 р., Постановою КМУ «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012 року, суддя -
ПОСТАНОВИЛА:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2, на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-892 від 11.04.2016 року неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії за вислугою років, на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-892 від 11.04.2016 року про заробіток на посаді прокурора відділу прокуратури Донецької області в розмірі 80% від суми заробітку за відповідною посадою, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії з 12.01.2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області судовий збір у розмірі 551 гривня 20 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Л.Г. Шатілова