Справа № 369/4619/16-ц
Провадження № 2/369/2396/16
РІШЕННЯ
Іменем України
03.08.2016 року Києво-Святошинський районний суд Київської області
у складі: головуючого судді Дубас Т.В.,
при секретарі Дідур М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комітету міської ради м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання надати квартиру , -
В С Т А Н О В И В:
У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовом до ОСОБА_2 комітету міської ради м. Вишневе, Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України про зобовязання вчинити дії.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовував тим, що ОСОБА_1 відповідно до посвідчення серії ААВ № 002001, є інвалідом війни II групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни інвалідів війни. ОСОБА_2 комітетом міської ради м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області Позивача було поставлено на чергу квартирного обліку. Однак, в порушення вимог ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ОСОБА_2 комітет міської ради м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області у встановлені строки не забезпечив Позивача позачерговим житлом.
Позивач просив суд визнати дії (бездіяльність) ОСОБА_2 комітету міської ради м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області протиправними та зобовязати ОСОБА_2 комітет міської ради м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області надати йому повноцінне житло з наданням відповідного ордера, як інваліду війни 2-ї групи, відповідно до п. 18 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни і гарантії їх соціального захисту»; визнати його потерпілим; зобовязати Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України негайно передати в розпорядження житлового фону ОСОБА_2 комітету міської ради м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області житлово приміщення, або ж перерахувати відповідну суму (кількість, розмір) коштів для забезпечення Позивача ОСОБА_2 комітетом міської ради м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області житлом повноцінним житловим приміщенням з наданням відповідного ордера в порядку виконання п. 18 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».
Ухвалою суду від 11.07.2016 року було закрито провадження по справі в частині вимог, що стосуються зобовязання Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України вчинити дії.
В судовому засіданні представником ОСОБА_2 комітету міської ради м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області були подані письмові заперечення на позовну заяву про зобовязання надання житла, як інваліду війни 2-ї групи, відповідно до яких представник Відповідача зазначив, що Позивач затверджений на квартирний облік рішенням ОСОБА_2 комітету Вишневої міської ради № 120 від 24 липня 1990 року з складом сімї 1 особа. На загальній черзі Позивач перебуває під № 503, на пільгових підставах (першочергова черга) № 316. Положеннямст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, окрім інших, належить: облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності. Однак у комунальній власності Вишневої міської ради на даний час не перебуває жодного жилого приміщення для надання особам, що перебувають на квартирному обліку. Окрім того, Відповідачу забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів(зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Таким чином, ОСОБА_2 комітет Вишнева міської ради веде облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, розподіл та надання житла, що належить до комунальної власності. Однак у зв'язку із відсутністю такого житла, особи, які перебувають на квартирному обліку, не можуть бути забезпечені житлом в строк. Крім того, Позивач у загальній та першочерговій черзі не перебуває під № 1 , у звязку з чим задоволення позову потягне за собою порушення прав громадян, які перебувають у позачерговій черзі на пільгове отримання житла та у першочерговій черзі перед Позивачем. Представник Відповідача просила суд відмовити Позивачу у задоволенні позову у повному обсязі.
В судовому засіданні представник Позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник Відповідача заперечувала проти задоволення позову.
Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали цивільної справи, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
Уст. 3 Цивільного кодексу України(далі -ЦК України) передбачено, що загальними засадами цивільного законодавства є: 1) неприпустимість свавільного втручання у сферу особистого життя людини; 2) неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановленихКонституцією Українита законом; 3) свобода договору; 4) свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; 5) судовий захист цивільного права та інтересу; 6) справедливість, добросовісність та розумність.
Згідно зіст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У відповідності дост. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.
Як вбачається, з довідки виданої командиром військової частини А 4493 ОСОБА_3, ОСОБА_1 за період з 02 вересня 1997 року по 20 жовтня 1997 року брав участь у бойових діях в складі 64 окремої спеціальної роти, яка ввійшла до складу багатонаціональних сил ООН по підтримці миру в колишній Югославії,та має право на пільги як учасник бойових дій (а.с.6).
Згідно із копією посвідчення серії ААВ № 002001 ОСОБА_1 є інвалідом другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с. 5).
Відповідно до ч.1ст.46 Житлового кодексу України (далі ЖК України), поза чергою житлове приміщення надається інвалідам Великої Вітчизняної Війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення.
Згідно із п.18 ч.1ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» інвалідам війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами державної виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих Рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а інваліди І групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
Відповідно дост.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зазначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, окрім інших, належить: облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності.
Згідно довідки ОСОБА_2 комітету Вишневої міської ради за № 208 від 27.07.2016 року зазначено, що ОСОБА_1, 21.07.1965 року зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_1 (гуртожиток), в м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області і затверджений на квартирний облік рішенням міськвиконкому № 120 від 24.07.1990 року з складом сімї 1 особа на пільгових підставах.
Як вбачається із довідки ОСОБА_2 комітету Вишневої міської ради від 27.07.2016 року за № 3/02-1292, підписаної заступником міського голови ОСОБА_4, рішенням виконкому № 120 від 24.07.1990 року гр. ОСОБА_5 (колишня дружина гр. ОСОБА_1) затверджена на квартирний облік в загальну чергу складом сімї одна особа; рішенням виконкому № 93 від 21.10.2003 року відповідно до заяви, до складу її сімї гр. ОСОБА_5 було включено гр. ОСОБА_1 та включено в списки громадян, що мають право на першочергове отримання житла; рішенням виконкому № 16 від 31.01.2014 року квартирний облік було розподілено між гр. ОСОБА_5 та гр. ОСОБА_1 у звязку з розлученням; станом на 27.07.2016 року гр. ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку в складі сімї 1 особа в загальній черзі під № 503, в першочерговій черзі під № 315.
Відповідно до чинного законодавства України житлові приміщення громадянам, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на квартирному обліку, надаються підприємствами, організаціями, установами, районними державними адміністраціями за місцем перебування на обліку, згідно з чергою.
Згідно ч. 4 ст. 43 ЖК України черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік, тобто включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень.
Відповідно до норм чинного житлового законодавства України черговість надання жилих приміщень повязується саме з часом взяття особи на квартирний облік або з часом включення особи, яка потребує поліпшення житлових умов о списків осіб, які мають право на першочергове (позачергове) одержання жилих приміщень.
Як зазначено вище, Позивач перебуває на квартирному обліку у загальній черзі на отримання житла і включений в окремий список громадян, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, як інвалід війни у першочерговій черзі за № 315.
Законодавством не передбачено критеріїв для визначення порядку черговості забезпечення житлом, крім дати отримання відповідної пільги та постановки на чергу.
Враховуючи заявлені позовні вимоги, відповідно до яких Позивач просить суд визнати дії ОСОБА_2 комітету протиправними та зобовязати саме «надати житло», у суду відсутні підстави для задоволення таких вимог без врахування існуючої у черги, оскільки у черзі перебувають і інші особи, які користуються такою самою пільгою на отримання житла, як і Позивач.
За таких обставин суд вважає, що задовольнивши позовні вимоги ОСОБА_1, останнє призведе до порушення черговість надання квартир іншим інвалідам, які перебувають на обліку одержання квартир за пільговою чергою, у звязку з чим така вимога не підлягає до задоволення.
Стосовно заявленої вимоги щодо визнання ОСОБА_1 потерпілим, то остання також не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1ч.3ст.55 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК України), потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди. Права і обовязки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у звязку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого.
Відповідно до ст. 269 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) , потерпілим вважається особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду.
Вимога про визнання ОСОБА_1 потерпілим у будь-якому випадку підлягає вирішенню у порядку кримінального або ж в порядку адміністративного, а не цивільного судочинства, оскільки вирішення питання про визнання ОСОБА_1 потерпілою стороною вирішується в порядку встановленомуКПК Україниабо жКУпАП Україниу разі притягнення винної сторони до адміністративної відповідальності, а права та обовязки потерпілого, відповідно дост.55 КПК України, виникатимуть у ОСОБА_1 з моменту подання заяви про вчинення щодо нього кримінального правопорушення або заяви про залучення його до провадження як потерпілого, або подання заяви про залучення його до кримінального провадження після його початку у разі завдання йому шкоди кримінальним правопорушенням.
Крім того, притягнення до відповідальності Відповідача не може бути предметом розгляду в порядку цивільного судочинства.
Дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що відповідно дост.1 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позову.
З огляду на вищевикладене, відповідно до ст.ст.15,16,Цивільного кодексу України, ст. ст. 43, 46 Житлового кодексу України, п.18 ч.1ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» , ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.55 Кримінального процесуального кодексу України, ст. 269 Кодексу України про адміністративні правопорушення та керуючись ст.ст.4,10,11,57-60, 209,212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комітету міської ради м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання надати квартиру відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області протягом десяти днів з дня його оголошення.
Суддя Дубас Т.В.