Справа № 283/1111/16-а
Провадження № 2-а/283/68/2016
П О С Т А Н ОВ А
І м е н е м У к р а ї н и
03 серпня 2016 року м. Малин
Малинський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого - судді Міхненка С.Д.
секретаря - Ільніцької С.В.
за участю позивача .
представника відповідача - Кучер Л.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Малині справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради про визнання протиправними дії, які полягають у відмові видати довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи та зобов'язати видати довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи.,-
ВСТАНОВИВ :
25 травня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача -виконавчого комітету Малинської міської ради та з уточненням позовних вимог просив визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові видати довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи та зобов'язати видати довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи.
Судом за клопотанням позивача замінено первинного відповідача виконавчий комітет Малинської міської ради належним відповідачем - Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради.
В обґрунтування позову пояснив, що, починаючи з 1999 року по листопада 2011 року проживав в м. Малині, де у 2008 році зареєстрував місце проживання.
З 2011 по 2014 рік проживав у м. Алчевську - в районі проведення антитерористичної операції.
В Алчевську знаходиться будинок позивача, там же він отримував пенсію.
В грудні 2014 року ОСОБА_2 переїхав на проживання до своєї дочки у м. Полтаву, де проходив курс лікування , а починаючи з червня 2015 року проживає у м. Малині.
Приїхавши у м. Малин, в жовтні 2015 року, ОСОБА_2 звернувся до відповідача з завою про видачу довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з району проведення антитерористичної операції , однак отримав відмову в даному.
Представник відповідача Кучер Л.Г. вважає адміністративний позов безпідставним та необґрунтованим, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
У запереченнях на адміністративний позов відповідач зазначила, що відповідно до Закону України « Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту розташованого на лінії зіткнення» , ОСОБА_2 було відмовлено у видачі довідки з наступних підстав.
ОСОБА_2, починаючи з 23 травня 2005 року по даний час перебуває на обліку в УПФ України в Малинському районі та отримує пенсію. Пенсія особам призначається за місцем її проживання.
Відповідно до Єдиного державного автоматизованого реєстру пільговиків , починаючи з 01 квітня 2010 року позивач користується пільгами як дитина війни за адресою : АДРЕСА_1.
27 листопада 2015 року працівниками УПСЗН складено акт обстеження умов проживання позивача і встановлено, що починаючи з 10 червня 2008 року по даний час ОСОБА_2 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1.
Той факт, що позивач інколи виїжджав до м. Алчевська не може слугувати підставою для визнання останнього внутрішньо переміщеною особою.
Суд заслухавши учасників судового засідання дослідивши надані сторонами докази , вважає що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 КАС України , завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно--правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України , встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 ст.1 Закону України « Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1076 - V11 від 20.10.2014 року, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Пунктом 2 ст.1 вищезазначеного Закону України передбачено, що адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
В пункті 2 ст.4 Закону зазначено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно з п.3 ст.4 Закону для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 ст. 4 Закону, разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
У разі наявності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстави відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви.
У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, визначених статтею 1 цього Закону (військовий квиток з відомостями про проходження військової служби, трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності, документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, свідоцтво про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, документи про професійно-технічну освіту, документ про вищу освіту (науковий ступінь), довідку з місця навчання, рішення районної, районної у місті Києві чи Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування, медичні документи, фотографії, відеозаписи тощо).
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка перемішується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення » ( дала Порядок).
Відповідно до Порядку, довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно; свідоцтво про базову загальну середню освіту; атестат про повну загальну середню освіту; документ про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь); довідка з місця навчання; рішення районної, районної у мм. Києві чи Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування; медичні документи; фотографії; відеозаписи тощо).
Наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 року № 33/6/а « Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення », визначені такі райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення: Донецька і Луганська області - з 07.04.2014 року.
Таким чином, зокрема, Луганська область повністю віднесена до району проведення антитерористичної операції.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р., затверджений Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі Перелік №1085-р).
До Переліку увійшли певні міста обласного значення та населені пункти (райони) Донецької та Луганської областей.
07.11.2014 року прийнята постанова Кабінету Міністрів України № 595 « Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської областей ».
Згідно п. 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Тобто, територія антитерористичної операції, яка на даний час охоплює Донецьку та Луганську області, розділяється на тимчасово неконтрольовану та контрольовану Україною територію.
З аналізу зазначених положень вбачається, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи надається громадянам, які перемістилися з неконтрольованої Україною території АТО на контрольовану територію АТО, або на територію України, яка під АТО взагалі не підпадала (крім Криму).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 10 червня 2008 рік по даний час зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1. Даний факт підтверджується копією паспорта позивача та не заперечується сторонами по справі.
Починаючи з 23 травня 2005 року ОСОБА_2 знаходиться на обліку в УПФ України в Малинському районі та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ».
Згідно бази даних Єдиного державного автоматизованого реєстру пільговиків, за період з 01 квітня 2010 року по 01 червня 2016 року позивачеві, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, як дитині війни, надані пільги на оплату комунальних послуг, що підтверджується інформацією , наданою представником відповідача.
В жовтні 2015 року позивач для отримання довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи звернувся до відповідача.
Листом від 02 грудня 2015 року ОСОБА_2 було відмовлено у видачі довідки . ( а.с. 3).
Відповідно до статті 11 КАС України , розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Позивачем не надано суду належних доказів щоб слугували підставою для задоволення позову.
Посилання позивача як на підставу для задоволення позову на докази: довідку про те, що він в період з 2011 року по вересень 2014 року відвідував бібліотеку в м. Алчевськ Луганської області, технічний паспорт на будинок по АДРЕСА_2 та виписки з зняття готівки з картки, не доводять заявлених вимог.
У виписках по банківській карточці відображено , що в період з лютого 2012 року по жовтень 2014 року позивач використовував карточку для зняття готівки в банкоматах м. Алчевськ, однак в той самий період , він виїжджав до м. Малина , Києва та Харкова для зняття готівки.
Проживання позивача у м. Алчевську мало тимчасовий характер, як пояснив позивач у зв'язку з погіршенням свого здоров'я він у грудні 2014 року переїхав до своєї дочки у м. Полтаву, де проходив курс лікування, а потім у червні 2015 року повернувся до місця постійного проживання - м. Малина.
Дослідивши надані сторонами докази суд вважає, що позивач не може вважатися внутрішньо переміщеною особою в розумінні п. 1 ст.1 Закону України « Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб » оскільки не встановлено обставин, які б свідчили про те, що ОСОБА_2 змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Управління праці та соціального захисту населення про відмову позивачеві у видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з району проведення антитерористичної операції у зв`язку з відсутністю обставин, що спричинили переміщення позивача є законним обґрунтованим та прийнятим відповідно до норм чинного законодавства, а доводи позивача не знайшли свого підтвердження при розгляді адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 11,17,18,107,158-163,256 КАС України, на підставі Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб », суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради про визнання протиправними дії, які полягають у відмові видати довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи та зобов'язати видати довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: С. Д. Міхненко