Справа № 136/1108/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 серпня 2016 року м. Липовець
Липовецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Стадника С.І.
секретаря судового засідання Шевчук Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Липовець адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, який мотивував тим, що є учасником бойових дій, оскільки приймав участь у проведенні антитерористичної операції на сході України. Для призначення дострокової пенсії за віком позивач звернувся із заявою до Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі - відповідач). Розглянувши звернення, відповідач відмовив в призначенні пенсії, оскільки в позивача недостатньо страхового стажу, крім цього особи, які призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.
Вказану відмову позивач вважає незаконною та такою, що суперечить положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". У зв'язку з цим позивач просить суд визнати протиправною відмову Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області від 24.06.2016 року (вих. № 30) у призначенні дострокової пенсії за віком, а також зобов'язати відповідача призначити та виплатити йому пенсію починаючи з 24.06.2016 року.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав, просив позов задовольнити з підстав, що в ньому наведені.
Відповідач надав суду письмові заперечення в яких зазначив, що згідно наданих позивачем документів, в останнього недостатньо страхового стажу для призначення дострокової пенсії за віком, яка згідно абзацу шостого пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається військовослужбовцям після 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років. Також, відповідач вказав не те, що особи, які призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію, оскільки вони не приймали участі в бойових діях.
Представники Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечили з підстав, що викладені в письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у розгляді, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи судом встановлено, що в період з 12.02.2015 року по 29.03.2016 року ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1) проходив військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, в тому числі приймав участь в проведенні антитерористичної операції на сході України. У зв'язку з цим, позивачу було надано статус учасника бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням (а.с. 4).
Для оформлення дострокової пенсії за віком позивач звернувся із заявою до Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, розглянувши яку відповідач відмовив в призначенні пенсії, оскільки згідно наданих позивачем документів, в останнього недостатньо страхового стажу для призначення дострокової пенсії за віком, яка згідно абзацу шостого пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається військовослужбовцям після 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років. У відмові також зазначено, що особи, які призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію. Про причини відмови позивача було проінформовано листом від 24.06.2016 року (вих. 30).
Вказану відмову позивач вважає незаконною та такою, що суперечить статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а також абзацу шостого пункту 3 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до яких військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Перелік держав і періоди бойових дій на їх території визначено постановою Кабінету Міністрів України "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 08.02.1993 року № 63 (далі - Перелік).
Відповідно до затвердженого Переліку, період проведення антитерористичної операції на території України як бойові дії не значиться.
З зазначеного слідує, що особи, які призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію, оскільки вони не приймали участі в бойових діях.
Військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежні, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення визнаються учасниками бойових дій (пункт 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", далі - Закон № 3551-XII).
Аналізуючи положення статті 6, 12 Закону № 3551-XII суд дійшов висновку, що особи, які прирівняні до учасників бойових дій користуються пільгами для учасників бойових дій, при цьому пільг на призначення дострокової пенсії за віком положення вказаного Закону не передбачають.
Таким чином, суд вважає, що позивач не має права на призначення дострокової пенсії за віком згідно положень статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а також абзацу шостого пункту 3 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Страховий стаж, відповідно до статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Судом встановлено, при зверненні за оформлення дострокової пенсії за віком позивач надав Липовецькому об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Вінницької області на підтвердження наявного в нього страхового стажу копію трудової книжки, військового квитка, посвідчення учасника бойових дій, а також диплому Вінницького політехнічного інституту серії НОМЕР_1 від 30.06.1989 року, які не містять даних про час проходження служби, протягом якого він приймав участь в антитерористичній операції в особливий період.
За підрахунками відповідача, які зроблені виключно на підставі документів поданих позивачем, а також даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж ОСОБА_1 становить 21 рік 2 місяці 24 дні, тобто менше 25 років, що свідчить про правомірність відмови в призначенні пенсії.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених вимог, з огляду на що в їх задоволенні слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 3, 6-9, 69-71, 94, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Липовецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Липовецький районний суд Вінницької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.І Стадник