ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04.08.16р. Справа № 904/4710/16
За позовом Прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, м. Дніпро
до Комунального підприємства "Тернівське житлово - комунальне підприємство", Дніпропетровська область, м. Тернівка
про відшкодування збитків у розмірі 171 079, 19 грн.
Суддя Мілєва І.В.
Представники:
прокурор: Рижик С.О. посв. № 017867 від 19.06.2013р.
ОСОБА_1 посв. № 036681 від 11.12.2015р.
від позивача: ОСОБА_2, довіреність № 3 від 01.04.2016р.
від відповідача: ОСОБА_3, довіреність №80 від 22.01.2016р.
СУТЬ СПОРУ:
Прокуратура Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Комунального підприємства "Тернівське житлово - комунальне підприємство" про стягнення 171 079, 19 грн.
Ухвалою суду від 07.06.2016р. порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 23.06.2016р.
23.06.2016р. розгляд справи відкладено на 06.07.2016 р.
Ухвалою суду від 06.07.2016р. розгляд справи відкладено на 04.08.2016 р.
04.08.2016р. відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, просив відмовити в задоволенні позову.
У судове засідання з'явились представники позивача, відповідача та прокурор.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та прокурор а, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. (ч.1 ст.13 Конституції України).
До компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, в тому числі, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів. (п. «а» ч.2 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
Згідно з п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №136 від 12.11.2011, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Відповідно до п.п.4.2, 6.11 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Мінприроди №429 від 04.11.2011, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1347/20085 від 25.11.2011, Державна екологічна інспекція в Дніпропетровській області має право:
- здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища;
- розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.
Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області у період з 01.12.2015р. по 21.12.2015р. на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області № 433-П від 21.09.2015р. (а.с. 19) та направлення на проведення планової перевірки № 4-3932-10-3 від 21.09.2015р. (а.с. 20) проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України в діяльності КП «Тернівське житлово-комунальне підприємство», що знаходиться за адресою: вул. Маяковського, 29, м. Тернівка, Дніпропетровська область.
За результатами проведення перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (а.с. 21-34) (далі - Акт перевірки). Актом перевірки встановлено, що на баланс підприємства в 2013 році передано Тернівські очисні споруди, розташовані на лівому схилі б. Таранова в 4 км від р. Самара. Очисні споруди передані з балансу ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» в комунальну власність територіальної громади м. Тернівка відповідно рішення виконкому Тернівської міської ради від 30.05.12 № 337-21/УІ «Про згоду щодо безоплатного прийому до комунальної власності територіальної громади м. Тернівка майна об'єктів інженерної інфраструктури каналізаційного господарства, що пов'язані з відведенням і очисткою стічних вод м. Тернівка». Очисні споруди представляють собою комплекс споруд біологічного очищення стічних вод, до складу яких входять: решітки - подрібнювачі РД-600-2 шт; пісковловлювачі горизонтальні з круговим рухом води - 2 шт; первинні радіальні відстійники з обертальними збірно розподільчими пристроями - 2 од. (1 в неробочому стані); трьох коридорні аеротенки - 2 шт; вторинні радіальні відстійники-2 шт; насосно-компресорна з приймальною камерою - 1 шт; хлораторна - 1 шт; камера ерліфтів - 1 шт. Для доочистки стічних вод; будівля барабанних сіток; піщані фільтри; насосна станція № 1 з приймальним резервуаром. Для обробки осаду; мулоущільнювачі; метантенк -ущільнювач; мулові площадки; бункер для піску; насосна станція дренажних вод -1 шт.; підсобно - виробниче приміщення; адміністративно побутовий корпус; котельня; гараж. Скид очищених стічних вод здійснюється в р. Самара по одному водовипуску на підставі дозволу на спеціальне водокористування № 00428, виданого Дніпропетровською облдержадміністрацією терміном дії з 01.07.15 по 01.09.2016 року, кількість стоків-2323,2 тис. куб. м/рік, 6364,9 куб. м/добу. В 2014 році водовідведення здійснювалось на підставі дозволу на спеціальне водокористування № 00183, виданого Дніпропетровською облдержадміністрацією терміном дії з 14.05.14 по 01.07.2015 року, кількість стоків - 2323,2 тис. куб. м/рік. Облік скинутих стічних вод здійснюється згідно роботи насосу розрахунковим методом. Первинний облік скинутих стічних вод здійснюється в журналі ПОД-13. Очисні споруди функціонують незадовільно. За результатами відомчого кконтролю постійно фіксується неефективна робота очистки зворотних вод (перевищення нормативів ГДС). Контроль за якістю зворотних вод та поверхневих вод р. Самара здійснює хіміко-бактеріологічна лабораторія підпрємства (Положення про хіміко-бактеріологічну лабораторія Тернівських очисних споруд КП «ТЖКП» від 25.03.2013 року). Лабораторія атестована на право проведення вимірювань вмісту забруднюючих речовин в зворотних та поверхневих водах (Свідоцтво про атестацію № ПЧ 07-0/277-2013 видане ДП «Дніпростандартметрологія» 08 липня 2013 р., чинне до 08 липня 2016 року). Графік відомчого контролю якості зворотної води та поверхневої води у контрольному і фоновому створі комунального підприємства «Тернівське ЖКП» на 2015 рік узгоджено з Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА. Згідно з графіком виробничого контролю в зворотних (стічних) водах підприємства та поверхневих водах контролюються: водневий показник, розчинений кисень, завислі речовини, сухий залишок, сульфати, азот амонійний, хлориди, нітрати, нітрити, фосфати, нафтопродукти, БСК5, ХСК, залізо загальне, АПАР, алюміній, хром +6, цинк, марганець, мідь, нікель. Інформація про результати виробничого контролю щомісячно надається у відділ інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції у Дніпропетровській області. За результатами відомчого контролю вмісту забруднюючих речовин в зворотних водах підприємства на протязі 2015 року зафіксовано перевищення нормативів ГДС на скиді зворотних вод з очисних споруд р. Самара - по вмісту цинку в 2,2-2,9 р.. азоту амонійного 17,0-20,1 р., заліза загального в 1,4-1,7 р., нафтопродуктів в 5,0-6,0 р., нітритів в 8,8-17,0 р., фосфатів в 6,2-10,0 р., АПАР в 1,2-1,4 р. що є порушенням пункту 3 частини 1 статті 44; пункту 2, пункту 6 частини 3 статті ПО Водного Кодексу України та умов скидання зворотних вод у водні об'єкти. За результатами інспекційного контролю зафіксовані перевищення нормативів ГДС на скиді зворотних вод в р. Самара по вмісту: АПАР в 1.3 р. нітритів в 7,5 р., фосфатів в 21,6 р.,- нафтопродуктів в 5,2 р., азоту амонійному в 19,4 р. залізу загальному в 1,3 р., що є порушенням пункту 3 частини 1 статті 44; пункту 2, пункту 6 частини 3 статті 110 Водного кодексу України та умов скидання зворотних вод у водні об'єкти.
Під час перевірки фахівцями Держекоінспекції проведено інструментальний контроль додержання нормативів скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами р. Самара, що підтверджується актом відбору проб вод № 26-15-3 від 02.12.2015р. (а.с. 36-37).
Результати контролю наведені в протоколі вимірювань показників складу та властивостей проб вод № 26 від 10.12.2015 р. (а.с. 38-39) та використані для розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства проведено у присутності уповноважених осіб відповідача, а саме за участю головного інженера КП «Тернівське житлово-комунальне підприємство» та Інженера з охорони навколишнього природного середовища КП «Тернівське житлово-комунальне підприємство».
Акт перевірки підписано та його примірник отримано Директором КП «Тернівське житлово-комунальне підприємство» ОСОБА_4
Відповідно до довідки КП «ТЖКП» № 2624 від 17.12.2015р. (а.с. 43) у період з 01.01.2015р. по 07.12.2015р. з Тернівських очисних споруд усього скинуто 1 358 956 куб. м.
Позивачем проведено розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі КП «Тернівське житлово-комунальне підприємство» в результаті порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів. Загальна сума збитків за забруднення поверхневих вод річки Самара за період нарахування з 01.01.2015р. по 07.12.2015р. становить 171 079,19 грн.
Позивач стверджує, що розрахунок розміру відшкодування збитків проведено у відповідності до «ОСОБА_1 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України №767/16783 від 14.08.2009 із змінами та доповненнями, яка є чинною.
В подальшому позивачем внесено відповідачу припис № 4-6182-10-3 від 28.12.2015р. про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства України (а.с. 40-41).
Крім того, позивачем, за порушення вимог природоохоронного законодавства України щодо дотримання нормативів Регламенту скиду шахтних вод в поверхневу водойму, відносно Заступника начальника Тернівських очисних споруд комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство» ОСОБА_5 складено протокол про адміністративне правопорушення № 10551 від 21.12.2015р. (а.с. 52-53) за ч. 1 ст. 59 КУпАП.
Постановою Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області № 10551 від 24.12.2015р. (а.с. 54) ОСОБА_5 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 59 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 грн., який останньою сплачено, що підтверджується квитанцією № 0.0.484385379.1 від 31.12.2015р. (а.с.55).
З метою досудового врегулювання спору позивач звернувся до відповідача з претензією № 18-7/16 від 21.03.2016р. (а.с. 51) про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу на суму 171 079,19 грн.
Як зазначає позивач, відповідачем збитки, що заподіяні державі, до теперішнього час не відшкодовано.
Завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково - обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об'єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування (ст. 2 Водного Кодексу України).
Управління охороною навколишнього природного середовища полягає у здійсненні в цій галузі функцій спостереження, дослідження, екологічної експертизи, контролю, прогнозування, програмування, інформування та іншої виконавчо-розпорядчої діяльності. Державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві ради та виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України. Державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій. Метою управління в галузі охорони навколишнього природного середовища є реалізація законодавства, контроль за додержанням вимог екологічної безпеки, забезпечення проведення ефективних і комплексних заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, досягнення узгодженості дій державних і громадських органів у галузі охорони навколишнього природного середовища. (ч.1,2,3,5 ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Держекоінспекція та її територіальні органи здійснюють державний контроль за станом охорони та раціонального використання вод, проведення заходів з охорони водних об'єктів від забруднення, засмічення та вичерпання, роботи очисних та інших водоохоронних споруд, з яких здійснюється скидання зворотних вод усіх категорій,
дотримання встановленого режиму господарської діяльності у водоохоронних зонах та прибережних захисних смугах відповідно до законодавства. (п.24 Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами визначається, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999р. № 465).
Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища. (п. «б» ч.1 ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
Водокористувачі зобов'язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території (п.3 ч.1 ст. 44 Водного кодексу України).
Основні вимоги до нормування гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, які утворюються в процесі виробничої діяльності водокористувачів, визначені Порядком розроблення і затвердження нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.1996 року № 1100, за яким нормативи гранично допустимих скидів затверджуються органами, уповноваженими видавати дозвіл на спеціальне водокористування одночасно з видачею дозволу на спеціальне водокористування з урахуванням Переліку забруднюючих речовин, скидання яких нормується, затвердженого цією же постановою.
Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин (ч.1 ст. 70 Водного кодексу України).
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі. (ч.1 ст. 69 Закону України «Про охорони навколишнього природного середовища»).
Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобовязані відшкодувати збитки завдані ними внаслідок порушень водного законодавства в розмірах і порядку, встановлених законодавством України (ч.1 ст. 111 Водного кодексу України).
Відповідно до п. 1.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. № 389, зареєстрованого Міністерством юстиції України від 14.09.2009р. за № 767/16783) (далі ОСОБА_1), ця методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі:
- забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин та фізико-хімічних показників (далі - забруднюючі речовини) із зворотними водами або забруднюючих речовин у чистому вигляді, у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів;
- забруднення поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів;
- самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів;
- забору, використання води та скиду забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.
ОСОБА_6 встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами. (п.1.3. Методики).
ОСОБА_6 застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами природоохоронного законодавства. Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, на підставі цієї ОСОБА_6, розраховують розмір відшкодування збитків. (п.1.4. Методики).
Позивач зазначає, що розрахунок розміру відшкодування збитків виконаний згідно з результатами контролю якості зворотних вод, що проведений відділом інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції у Дніпропетровській області та згідно з результатами аналітичного контролю якості зворотних вод, наданих самим підприємством. Так, за даними хіміко-бактеріологічної лабораторії КП «Тернівське житлово-комунальне підприємство», акредитованої відповідно до свідоцтва про атестацію № ПЧ-07-0/277-2013 від 08.07.2013р. з терміном дії до 08.07.2016р., середні концентрації забруднюючих речовин за період з 01.01.2015р. по 07.12.2015р. становлять: сульфати 101,68 мг/дм3, азот амонійний 12,04 мг/дм3, нітрити 0,99 мг/дм3, фосфати 1,93 мг/дм3, залізо загальне - 0,46 мг/дмЗ, цинк 0,024 мг/дм3, нафтопродукти - 0,28мг/дм3, АПАР 0,127 мг/дм3.
Судом здійснено перевірку розрахунку позивача та встановлено, що він виконаний вірно.
Враховуючи викладене, оскільки прокурором та позивачем доведено шляхом надання належних доказів факт порушення відповідачем законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, позовні вимоги про стягнення з відповідача збитків у розмірі 171 079,19 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь прокуратури Дніпропетровської області в розмірі 2 566,19 грн.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.1, 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Тернівське житлово - комунальне підприємство" (51500, Дніпропетровська область, м. Тернівка, вул. Маяковського, буд. 29, ідентифікаційний код 31657751) збитки, що заподіяні державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у розмірі 171 079,19 грн., з яких:
- до спеціального фонду Державного бюджету України - 51 323,76 грн., внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30 % грошових стягнень;
- до спеціального фонду обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради 34 215,83 грн., внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20 % грошових стягнень;
- до спеціального фонду місцевого бюджету Павлоградської міської ради 85 539,60 грн., внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50 % грошових стягнень, із зарахуванням коштів на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 «Кошти, які підлягають розподілу між Державними і місцевими бюджетами», плану рахунків у розрізі кодів класифікації доходів бюджету та території, по коду 24062100, банк ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, про що видати наказ.
Стягнути з Комунального підприємства "Тернівське житлово - комунальне підприємство" (51500, Дніпропетровська область, м. Тернівка, вул. Маяковського, буд. 29, ідентифікаційний код 31657751) користь прокуратури Дніпропетровської області (49044, м. Дніпропетровськ, пр. Д. Яворницького, 38, МФО 820172, р\р 35217020000291 в ДКСУ у м. Київ, ідентифікаційний код 02909938) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 566,19 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його оголошення, а у разі якщо в судовому засідання було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 05.08.2016
Суддя ОСОБА_7