ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2016 року м. Київ К/800/13390/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2016 року у справі № 823/5481/15 за позовом Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - Публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго» (далі - ПАТ «Черкасиобленерго») звернулось до суду з адміністративним позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови №1802-ЦД-1-Е від 11.11.2015 р. про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що вчинив усі необхідні дії для проведення річних загальних зборів, натомість, перешкодою для їх проведення стало ненадання ПАТ «Національний депозитарій України» представнику ПАТ «Черкасиобленерго» реєстру акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах. Враховуючи те, у діях позивача відсутній склад правопорушення, а отже і сам факт його вчинення, позивач вважає, що оскаржувана постанова прийнята неправомірно та без урахування всіх обставин справи.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2016 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, Публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго» звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що заступник начальника управління - начальник відділу контролю за діяльністю емітентів, професійних учасників та захисту прав інвесторів управління контрольно-правової роботи Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Мартиненко І.К. на підставі статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1239 від 11.09.2012 року, доручення директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №54-ЦД-1 від 25.08.2015 року та службової записки №711/сл від 12.10.2015 року, у відношенні публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» (код за ЄДРПОУ 22800735; місцезнаходження: вул. Гоголя, буд. 285, м. Черкаси, 18002), встановила порушення вимог частини 2 статті 32 Закону України «Про акціонерні товариства» - річні загальні збори ПАТ «Черкасиобленерго» за 2014 рік не проводились до 30 квітня наступного за звітним.
За наслідками проведення перевірки складено акт №1363-ЦД-1-Е від 27.10.2015 року.
27.102015 року директором Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Черкасиобленерго».
11.11.2015 року за порушення вимог законодавства про цінні папери відповідачем прийнято постанову №1802-ЦД-1-Е, якою до ПАТ «Черкасиобленерго» застосовано санкцію у вигляді попередження.
Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що застосування до позивача відповідальності у вигляді попередження є правомірним та обґрунтованим, оскільки загальні збори акціонерів ПАТ «Черкасиобленерго» не відбулись з вини останнього.
Колегія суддів погоджується з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій, враховуючи наступне.
У даному випадку спір у справі виник з приводу накладення на позивача санкції у вигляді попередження за не проведення річних загальних зборів ПАТ «Черкасиобленерго» до 30 квітня.
Так, відповідно до частин 1 та 2 статті 32 Закону України «Про акціонерні товариства» загальні збори є вищим органом акціонерного товариства.
Акціонерне товариство зобов'язане щороку скликати загальні збори (річні загальні збори). Річні загальні збори товариства проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року. До порядку денного річних загальних зборів обов'язково вносяться питання, передбачені пунктами 11, 12 і 24 частини другої статті 33 цього Закону.
Пунктами 11, 12 і 24 частини другої статті 33 Закону України «Про акціонерні товариства» передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів належить: затвердження річного звіту товариства; розподіл прибутку і збитків товариства з урахуванням вимог, передбачених законом; прийняття рішення за наслідками розгляду звіту наглядової ради, звіту виконавчого органу, звіту ревізійної комісії (ревізора).
Відповідно до ч.1 ст.34 Закону України «Про акціонерні товариства» у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники. Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.
Закон України «Про депозитарну систему України» визначає правові засади функціонування депозитарної системи України, встановлює порядок реєстрації та підтвердження прав на емісійні цінні папери та прав за ними у системі депозитарного обліку цінних паперів, а також порядок проведення розрахунків за правочинами щодо емісійних цінних паперів.
Відповідно до підпункту 5 пункту 8 статті 25 Закону України «Про депозитарну систему України» складення реєстрів власників іменних цінних паперів (крім цінних паперів, віднесених до компетенції Національного банку України) належить до виключної компетенції Центрального депозитарію.
Згідно з пунктом 16 частини 1 статті 1 розділу 1 Закону України «Про депозитарну систему України» реєстр власників іменних цінних паперів - перелік власників іменних цінних паперів, складений відповідно до вимог законодавства Центральним депозитарієм або, у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України на певну дату із зазначенням кількості іменних цінних паперів, належних зазначеним власникам на праві власності, номінальної вартості і виду таких цінних паперів та іншої інформації, визначеної Комісією.
Частиною 2 статті 22 Закону України «Про депозитарну систему України» передбачено, що складення реєстру власників іменних цінних паперів здійснює Центральний депозитарій, а у випадку, встановленому цим Законом, - Національний банк України.
Відповідно до частини 5 статті 22 Закону України «Про депозитарну систему України» реєстр власників іменних цінних паперів складається у разі отримання розпорядження від емітента, а також в інших установлених Комісією випадках.
Емітент або інша особа, яка має право на отримання реєстру власників іменних цінних паперів, дає в установлених Комісією випадках визначеній особі розпорядження щодо надання реєстру власників іменних цінних паперів та зазначає дату, станом на яку необхідний такий реєстр.
Відповідно до частини 4 статті 22 Закону України «Про депозитарну систему України» емітент іменних цінних паперів зобов'язаний укласти з визначеною ним особою договір про надання реєстру власників іменних цінних паперів. Визначеною особою може бути депозитарна установа, Центральний депозитарій або Національний банк України.
Відповідно до пункту 7 статті 22 Закону України «Про депозитарну систему України» у разі якщо Центральний депозитарій є визначеною особою, що отримала розпорядження про надання реєстру власників іменних цінних паперів, він складає такий реєстр та подає його емітенту в установленому договором порядку з урахуванням вимог, визначених Комісією.
Згідно з частиною 3 статті 16 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» професійна діяльність Центрального депозитарію цінних паперів провадиться на підставі правил Центрального депозитарію цінних паперів, зареєстрованих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку в установленому законодавством порядку.
Згідно з пунктом 1 розділу 1 Правил Центрального депозитарію цінних паперів, затвердженими рішенням наглядової ради ПАТ «Національний депозитарій України» №4 від 04.09.2013 року та зареєстрованими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку рішенням №2092 від 01.10.2013 року, при провадженні депозитарної діяльності Центральний депозитарій керується Регламентом провадження депозитарної діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів.
Відповідно до підпункту 1.2. пункту 7 розділу 1 Регламенту провадження депозитарної діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів Центральний депозитарій видає реєстри власників іменних цінних паперів особисто представнику клієнта виключно, якщо: такий спосіб визначений у відповідному розпорядженні; представник клієнта пред'являє оригінал довіреності, що підписана особою, яка відповідно до даних Центрального депозитарію має право діяти від імені клієнта без довіреності, засвідчена печаткою клієнта, чи її копії, засвідченою нотаріально, яка надає право на отримання в Центральному депозитарії таких документів, та при наявності оригіналу документу, що посвідчує особу представника відповідно до вимог законодавства.
Згідно з пунктом 3 розділу І Правил в разі якщо у клієнта відбулися будь-які зміни (в тому числі зміна розпорядника або інформація про нього), клієнт подає до Центрального депозитарію відповідні документи для внесення змін до анкети рахунку в цінних паперах з урахуванням вимог цих Правил та Регламенту.
Як вірно встановлено судами, 08.04.2015 р. ПАТ «Черкасиобленерго» подало до Центрального депозитарію розпорядження на складання реєстру власників іменних цінних паперів, в якому зазначено спосіб отримання переліку «особисто представником емітента», та його виготовлення станом на 20.04.2015 р.
17.04.2015 р. рішенням наглядової ради ПАТ «Черкасиобленерго» Кузьмінську С.О. призначено особою, яка до загальних зборів ПАТ «Черкасиобленерго» тимчасово здійснюватиме повноваження голови правління товариства.
Для отримання реєстру власників іменних цінних паперів т.в.о. голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» Кузьмінською С.О. на ім'я ОСОБА_6 видано довіреність №2759/09-03 від 22.04.2015р.
23.04.2015 р. ОСОБА_6 звернулась до ПАТ «Національний депозитарій України» з метою одержання реєстру акціонерів, однак останнє листом №970/09 від 24.04.2015 р. відмовило ОСОБА_6 у видачі реєстру власників іменних цінних паперів ПАТ «Черкасиобленерго» у зв'язку з тим, що в Центральному депозитарії відсутні дані про те, що Кузьмінська С.О. має право діяти від імені ПАТ «Черкасиобленерго» без довіреності.
Суди обґрунтовано звернули увагу на те, що обрання т.в.о. голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» відбулось 17.04.2015 р., а проведення загальних зборів акціонерів було заплановано на 24.04.2015 р. Зважаючи, що 18.04.2015р. та 19.04.2015р. є вихідними днями, позивач мав змогу у період з 20.04.2015 р. по 23.04.2015 р., включно, повідомити ПАТ «Національний депозитарій України» про зміну уповноваженої особи, яка має право діяти від імені ПАТ «Черкасиобленерго» без довіреності, однак будь-яких дій для такого повідомлення не вчинив.
Колегія суддів погоджується з висновками судів щодо необґрунтованості посилань скаржника про надання ОСОБА_6 рішення наглядової ради ПАТ «Черкасиобленерго» про призначення Кузьмінської С.О. на посаду тимчасово виконуючої обов'язки голови правління ПАТ «Черкасиобленерго», оскільки доказів на підтвердження вказаних обставин позивач суду не надав.
Таким чином, станом на 23.04.2015 р. у ПАТ «Національний депозитарій України» були відсутні дані про призначення Кузьмінської С.О. т.в.о. голови правління ПАТ «Черкасиобленерго».
Крім того, ПАТ «Черкасиобленерго» своїм розпорядженням просило виготовити реєстр акціонерів станом на 20.04.2015 р., натомість ОСОБА_6 звернулась за його одержанням лише 23.04.2015 р., тобто, безпосередньо перед проведенням загальних зборів акціонерів.
З огляду на це, суди дійшли вірного висновку про невиконання ПАТ «Черкасиобленерго» передбачених законодавством дій для проведення річних загальних зборів акціонерів про підсумки діяльності в 2014 році до 30.04.2015 року. Отже, загальні збори акціонерів ПАТ «Черкасиобленерго» не відбулись з вини останнього.
Згідно з пунктом 4 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» одним із основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Відповідно до пункту 5 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що ПАТ «Черкасиобленерго» порушено вимоги законодавства на ринку цінних паперів, а Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового правомірно та обґрунтовано прийняв постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №1802-ЦД-1-Е від 11.11.2015 року.
Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» відхилити, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: