ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2016 рокум. ПолтаваСправа №816/792/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бойка С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання Носенка М.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Кременчукнафтопродуктсервіс" до Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про визнання дій протиправними, скасування розрахунку,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Кременчукнафтопродуктсервіс", звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Волинській області, у якому просив:
- визнати протиправними дії посадової особи відповідача щодо проведення перевірки, складання акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 29.04.2016 №0006421 та визначення плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно розрахунку від 29.04.2016 №1;
- визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 29.04.2016 №1.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 29.04.2016 головним спеціалістом відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті управління Укртрансбезпеки у Волинській області ОСОБА_3 проведено перевірку транспортного засобу позивача, за результатами якої складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 29.04.2016 №0006421 та розрахунок плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 29.04.2016 №1, у якому визначено плату за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 885,60 євро.
На переконання позивача, дії відповідача щодо проведення перевірки та складення зазначених документів є протиправними з огляду на відсутність законних підстав для проведення перевірки, безпідставне нарахування плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Відповідач позов не визнав, у наданих до суду письмових запереченнях просив відмовити у задоволенні позовних вимог ТОВ "ТД "Кременчукнафтопродуктсервіс" повністю. Зазначив, що дії Управління щодо проведення перевірки відповідають вимогам законів України "Про дорожній рух", "Про автомобільний транспорт", а оспорювані акт та розрахунок складені у відповідності з вимогами Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 та Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, ваготів та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві та додаткових поясненнях по суті позовних вимог.
Представник відповідача проти позову заперечувала, наполягала на відмові у задоволенні позовних вимог з мотивів, викладених у письмових запереченнях управління Укртрансбезпеки у Волинській області.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
ТОВ "ТД "Кременчукнафтопродуктсервіс" у встановленому законом порядку зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 36093194 /а.с. 9/.
Позивач виконує роботи із внутрішніх перевезень небезпечних вантажів вантажними автомобілями, причепами та напівпричепами на підставі ліцензії серії АД №064954, виданої 30.07.2012 Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті.
29.04.2016 позивач здійснював транспортування нафтопродуктів автомобілем VOLVO FM 400НР 4Х2, реєстраційний номер НОМЕР_1, з напівпричепом-цистерною INDOX С438, реєстраційний номер НОМЕР_2, до міста Ковель Волинської області. Керування транспортним засобом здійснював водій ТОВ "ТД "Кременчукнафтопродуктсервіс" ОСОБА_4
29.04.2016 головним спеціалістом відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті управління Укртрансбезпеки у Волинській області ОСОБА_3 проведено перевірку транспортного засобу позивача, у ході якої встановлено перевищення нормативно допустимої ваги на 4,90 т (44,90 т замість допустимої 40,0 т).
За результатами перевірки складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 29.04.2016 №0006421 /а.с. 10, 57/ та розрахунок плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 29.04.2016 №1, у якому визначено плату за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 885,60 євро /а.с. 11, 58/.
Не погодившись з діями відповідача щодо проведення перевірки та складеними за її результатами актом і розрахунком, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Як слушно зазначає позивач, процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які проводять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт урегульовано Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (надалі - Порядок №1567).
Згідно з пунктом 2 Порядку №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання, зокрема іноземним, вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка /пункт 12 Порядку №1567/.
Відповідачем до матеріалів справи надано копії наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 22.04.2016 №192 "Про затвердження щотижневого графіку проведення рейдових перевірок" /а.с. 49/, у пункті 4 додатку до якого вказано про проведення співробітниками управління Укртрансбезпеки у Волинській області у період з 25.04.2016 по 29.04.2016 документального габаритно-вагового контролю з місцем розташування: 382 км + 495 м автодороги М07 Яготин-Київ /а.с. 49 - зворот/.
Також відповідачем надано копію направлення управління Укртрансбезпеки у Волинській області на перевірку від 21.04.2016 №010821, видане головним спеціалістам ОСОБА_3, ОСОБА_5 та старшому державному інспектору Мельнику В.І. для проведення рейдової перевірки транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення вантажів щодо дотримання Закону України "Про автомобільний транспорт", вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" з місцем розташування: 382 км + 495 м автодороги М07 Яготин-Київ у період з 28.04.2016 по 30.04.2016 /а.с. 50/.
За таких обставин, суд констатує, що відповідач мав право на проведення рейдової перевірки транспортного засобу позивача.
Пунктом 15 Порядку №1567 зокрема передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; виконання водієм вимог Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
А відповідно до пункту 16 згаданого порядку, під час проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
У зв'язку з цим, суд звертає увагу на те, що відповідно до наданих відповідачем щотижневого графіку проведення рейдових перевірок та направлення на перевірку, співробітникам управління Укртрансбезпеки у Волинській області у період з 25.04.2016 по 29.04.2016 надано право з проведення документального габаритно-вагового контролю за місцем розташування: 382 км + 495 м автодороги М07 Яготин-Київ /а.с. 49, 49 - зворот, 50/.
Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, ваготів та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" (надалі - Порядок №879).
Згідно з підпунктом 51 пункту 2 Порядку №879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
А відповідно до підпункту 3 пункту 2 Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, визначено, що дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 40 тон, здійснюється за спеціальними правилами.
Пунктом 6 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Враховуючи наведені вище положення пунктів 2, 6 Порядку №879 суд відхиляє як необґрунтовані твердження позивача щодо порушення відповідачем вимог щодо місця здійснення габаритного-вагового контролю.
Як пояснила в судовому засіданні представник відповідача, 29.04.2016 співробітниками управління Укртрансбезпеки у Волинській області за місцем проведення рейдової перевірки був зупинений транспортний засіб VOLVO FM 400НР, реєстраційний номер НОМЕР_1, з напівпричепом-цистерною INDOX С438, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить ТОВ "Скайбер".
Водій транспортного засобу на вимогу посадових осіб управління Укртрансбезпеки у Волинській області надав такі документи: посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію сідлового тягача серії САА №281723, свідоцтво про реєстрацію напівпричіп-цистерни серії САА №327876, договір найму транспортного засобу від 01.02.2012 №33-12 та додаткову угоду до нього від 11.11.2015, товарно-транспортну накладну від 28.04.2016 №26362, товарно-транспортну накладну віл 28.04.2016 №26363 /а.с. 52-56/.
За змістом договору найму транспортного засобу від 01.02.2012 №33-12 /а.с. 52-53/ ТОВ "Скайбер" передало у строкове платне користування ТОВ "ТД "Кременчукнафтопродуктсервіс" транспортний засіб марки VOLVO FM 400НР, реєстраційний номер НОМЕР_1, з напівпричепом-цистерною INDOX С438, реєстраційний номер НОМЕР_2. За умовами, визначеними додатковою угодою від 11.11.2015 /а.с. 54/, строк дії договору продовжений до 31.12.2018.
У свідоцтві про реєстрацію сідлового тягача серії САА №281723 вказано, що маса без навантаження транспортного засобу марки VOLVO FM 400НР, реєстраційний номер НОМЕР_1 становить 7,055 т /а.с. 56/, а у свідоцтві про реєстрацію напівпричіп-цистерни - 5,89 т /а.с. 56/. У товарно-транспортній накладній від 28.04.2016 №26362 вказано, що маса дизельного палива становить 8,324 т /а.с. 55/, а у товарно-транспортній накладній від 28.04.2016 №26363 - 23,634 т /а.с. 56/.
Методом документального габаритно-вагового контролю посадові особи відповідача визначили, що загальна вага транспортного засобу разом з вантажем становить 44,9 т (7,055+5,89 + 8,324 + 23,634).
Частиною другою статті 29 Закону України "Про дорожній рух" визначено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
А відповідно до частини четвертої вказаної статті, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідачем до матеріалів справи надано копію акта проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 29.04.2016 №073337 /а.с. 51/, зі змісту якого встановлено, що водієм ОСОБА_4 дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України при перевищенні вагових обмежень посадовим особам управління Укртрансбезпеки у Волинській області не надавався.
Суд враховує, що з даним актом водій ОСОБА_4 ознайомлений та підписав його без застережень і зауважень.
З урахуванням наведеного, суд відмовив у задоволенні клопотання представника позивача про виклик водія ОСОБА_4 в судове засідання у якості свідка.
До того ж, з огляду на перебування ОСОБА_4 у трудових відносинах безпосередньо з ТОВ "ТД "Кременчукнафтопродуктсервіс" обґрунтованість його пояснень щодо спірних відносин є сумнівною.
Оскільки на вимогу посадових осіб управління Укртрансбезпеки у Волинській області дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України при перевищенні вагових обмежень надано не було, суд дійшов висновку, що такий дозвіл на момент проведення перевірки у водія транспортного засобу був відсутній. А тому, суд не приймає у якості належного доказу у справі надані позивачем у ході судового розгляду копії дозволів /а.с. 63-67/.
Доводи позивача про предявлення водієм відповідного дозволу посадовим особам управління Укртрансбезпеки у Волинській області суд вважає необґрунтованими, оскільки про відсутність таких дозволів зазначено у акті від 29.04.2016 №073337, що водієм ОСОБА_4 підписаний без зауважень /а.с. 51/.
Відповідно до пункту 6 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 №422, у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками 2 і 3 до цього Порядку.
Підпунктом 5 пункту 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого спільним наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 №1007/1207 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №215/24992, передбачено, що посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Пунктом 30 Порядку №879 визначено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.
А відповідно до пункту 311 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Крім того, пунктом 21 Порядку №879 визначено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
На підставі наведених положень головним спеціалістом відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті управління Укртрансбезпеки у Волинській області ОСОБА_3 складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 29.04.2016 №0006421 та розрахунок плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 29.04.2016 №1, у якому визначено плату за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 885,60 євро /а.с. 57, 58/. Зазначені акт та розрахунок підписані водієм транспортного засобу ОСОБА_4
З приводу посилань позивача на помилковий розрахунок відповідачем плати за проїзд у зв'язку з невірним визначенням відстані перевезення, суд звертає увагу на те, що така відстань визначена у акті від 29.04.2016 №0006421 та розрахунку від 29.04.2016 №1, які підписані водієм транспортного засобу ОСОБА_4
Розрахунок плати за проїзд відповідач здійснив у відповідності до приписів підпункту 5 пункту 4 Порядку взаємодії від 10.10.2013 №1007/1207 та пунктів 30, 311 Порядку №879.
За вищевикладених обставин, суд констатує, що відповідач мав достатні підстави для проведення рейдової перевірки та здійснення документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача, водій транспортного засобу ознайомлений з результатами перевірки, жодних зауважень та заперечень щодо дій посадових осіб управління Укртрансбезпеки у Волинській області не висловив, складені співробітником управління Укртрансбезпеки у Волинській області акт від 29.04.2016 №0006421 та розрахунок від 29.04.2016 №1 відповідають вимогам чинного законодавства.
В силу частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Водночас, суд акцентує увагу на положеннях частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
До того ж, як визначено частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач в ході судового розгляду справи довів, що у спірних відносинах він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з тим, позивач не надав суду належних доказів того, що оспорювані дії та рішення відповідача не відповідають фактичним обставинам справи та порушують його права і законні інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Приймаючи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову ТОВ "ТД "Кременчукнафтопродуктсервіс" повністю.
Підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись статтями 2, 7-11, 69-71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено 04 серпня 2016 року.
СуддяС.С. Бойко