Справа № 815/3041/16
УХВАЛА
29 липня 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Корой С.М.
секретаря судового засідання Лєсної Т.О.,
за участю сторін:
представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю),
представника відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду у адміністративній справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання незаконною постанови про накладення штрафу від 13.05.2016 по виконавчому провадженню № 50674425 та скасування постанови про накладення штрафу від 13.05.2016 року по виконавчому провадженню № 50674425, що була винесена головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державно виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2.
Представником відповідача у судовому засіданні подано до суду клопотання про залишення адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси без розгляду, у звязку з пропуском строку звернення до суду.
Представник позивача у судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання представника позивача про залишення адміністративного позову без розгляду, у звязку з пропуском строку звернення до суду, на підставі наявності поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.
В обґрунтування заперечення представник позивача зазначив, що управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси звернулось 23.05.2016 року з даним позовом в межах строку, встановленого чинним законодавством на оскарження дій та рішень державного виконавця до Приморського районного суду м. Одеси.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 30.05.2016 року позовну заяву управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси повернуто позивачеві, у звязку з тим, що дана справа за правилами предметної підсудності підсудна окружному суду.
Інших поважних причин пропуску позивачем строку звернення до Одеського окружного адміністративного суду з даним позовом, представником позивача не вказано.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (рішення від 22.10.1996р., 27.02.1980р.).
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Згідно з ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
При цьому, слід зазначити, що судом вбачаються підстави для поновлення строку звернення до суду виключно з ініціативи та в межах наведених доводів особи, яка подала позов. Незнання чинного законодавства через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду. Доказами того, що особа знала про порушення своїх прав, є її дії, спрямовані на захист порушених прав, зокрема, оскарження рішення до Приморського районного суду м. Одеси.
Разом з цим, поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є обєктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, та повязані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Позивач, а ні у позовній заяві, а ні в судовому засіданні не вказав жодних обєктивно непереборних обставин пропуску строку звернення до окружного адміністративного суду з позовом, окрім помилкового обрання предметної підсудності даної справи та звернення до місцевого суду, як адміністративного.
Судом також не встановлено жодної непереборної обставини, яка б обмежила можливість позивача звернутися з даним позовом за захистом своїх порушених прав у строки встановлені КАС України до окружного суду.
Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обовязкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки результат правозастосовчої діяльності безпосередньо залежить від часових меж їх реалізації. Будь-який вид адміністративного провадження базується на процесуальних принципах, серед яких оперативність і швидкість, що забезпечується чітко регламентованими строками, закріпленими в законах та підзаконних актах.
Слід зауважити, що встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій.
Відповідно до п. 9 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
З урахуванням викладених обставин суд не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, у звязку з чим вважає необхідним клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду у адміністративній справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу задовольнити та адміністративний позов залишити без розгляду, як поданий після закінчення строків, установлених законом для звернення до суду.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 155, 160, 165, 181 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду у адміністративній справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу задовольнити.
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та у строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний суддею 02 серпня 2016 року.
Суддя Корой С.М.