Постанова № 59485409, 03.08.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2016
Номер справи
803/1022/16
Номер документу
59485409
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2016 року Справа № 803/1022/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Ратнівський райагропостач» до Старовижівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Ратнівський райагропостач» (далі позивач, ВАТ «Ратнівський райагропостач» звернулось з позовом до Старовижівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі відповідач, Старовижівське ОУ ПФУ), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 24 травня 2016 року №763/03-22 про відмову у видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування та зобовязати Старовижівське ОУ ПФУ видати товариству вказану довідку.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 05.09.2012 року у справі №2а/0370/2615/12 припинено юридичну особу ВАТ «Ратнівський райагропостач». Державним реєстратором на підставі рішення суду було внесено запис про перебування юридичної особи в стані припинення та вказано голову ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи голову правління товариства ОСОБА_3

На підставі поданої головою ліквідаційної комісії заяви Старовижівським ОУ ПФУ в жотні 2015 року проведено позапланову перевірку у звязку з припиненням юридичної особи, за наслідками якої встановлено заниження фонду оплати праці, недорахування страхових внесків, неподання розрахунку страхових внесків. За результатами перевірки відповідачем надіслано товариству вимогу про сплату боргу від 22.10.2015 року №Ю1 в розмірі 11403,02 грн. та рішення про застосування фінансових санкцій від 22.10.2015 року №2 на суму 666,65 грн. На заявлені Старовижівським ОУ ПФУ вимоги головою ліквідаційної комісії було направлено лист від 26.02.2016 року №1, в якому повідомлялось про відсутність майна та коштів, за рахунок яких можливо було б задовольнити вимоги відповідача.

25.03.2016 року відповідач подав до Волинського окружного адміністративного суду позовну заяву про стягнення з ВАТ «Ратнівський райагропостач» суми заборгованості та фінансових санкцій, однак ухвалою суду від 15.04.2016 року адміністративний позов був повернутий у звязку з несплатою судового збору.

Позивач вказує, що відповідно до вимог ст.112 Цивільного кодексу України вимоги Старовижівського ОУ ПФУ вважаються погашеними, відтак останнім неправомірно відмовлено позивачу у видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування згідно оскаржуваного рішення від 24 травня 2016 року №763/03-22.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, та просив їх задовольнити.

В поданих суду запереченнях Старовижівське ОУ ПФУ позовних вимог товариства не визнало та зазначило, що оскільки у позивача наявна заборгованість по сплаті недоїмки зі страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в загальному розмірі 12069,67 грн., що підтверджується картками особових рахунків страхувальника, тому правові підстави для видачі ВАТ «Ратнівський райагропостач» довідки про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування відсутні.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги товариства не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях, та просив відмовити в задоволенні адміністративного позову ВАТ «Ратнівський райагропостач».

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 05.09.2012 року у справі №2а/0370/2615/12 за позовом Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби припинено юридичну особу ВАТ «Ратнівський райагропостач» (а.с.74-76).

20.09.2012 року державним реєстратором реєстраційної служби Ратнівського районного управління юстиції Волинської області внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про перебування юридичної особи у процесі припинення за судовим рішенням та вказано голову ліквідаційної комісії ОСОБА_3 (а.с.12-14).

Як свідчать матеріали справи, 22.10.2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в Ратнівському районі Волинської області, правонаступником якого є Старовижівське ОУ ПФУ, за заявою голови ліквідаційної комісії ВАТ «Ратнівський райагропостач» ОСОБА_3 проведено позапланову перевірку товариства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів, за наслідками якої встановлено неподання розрахунку сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 2007 рік, несплату нарахованих та утриманих внесків при виплаті заробітної плати в загальному розмірі 11403,02 грн., про що складено відповідний акт від 22.10.2015 року №23 (а.с.15-23).

За результатами перевірки Старовижівським ОУ ПФУ сформовано та надіслано голові ліквідаційної комісії ВАТ «Ратнівський райагропостач» вимогу від 22.10.2015 року №Ю1 про сплату боргу зі страхових внесків в сумі 11403,02 грн. та рішення від 22.10.2015 року №2 про застосування фінансових санкцій за донарахуванням органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків в сумі 666,65 грн. (а.с.24-31).

Листом від 26.02.2016 року №1 голова комісії з припинення ВАТ «Ратнівський райагропостач» повідомила відповідача про відхилення його вимог по сплаті недоїмки зі страхових внесків та фінансових санкцій у звязку з відсутністю майна та коштів, за рахунок яких можливо було б задовольнити вказані вимоги (а.с.32).

27.04.2016 року позивач звернувся до Старовижівського ОУ ПФУ із заявою, у якій просив видати довідку про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування за ВАТ «Ратнівський райагропостач» для проведення подальшої процедури ліквідації даного підприємства (а.с.34).

Рішенням від 24.05.2016 року №763/03-22 відповідач відмовив у видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування у звязку з наявною у ВАТ «Ратнівський райагропостач» заборгованістю зі сплати страхових внесків (а.с.7).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.

Порядок державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі судового рішення, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, визначений у статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на момент постановлення судового рішення).

Так, згідно з частиною першою статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.

Частиною третьою статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачено, що державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України та юридичну особу, щодо якої було прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.

Документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи подаються головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи, яку призначив суд, або головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії), якого вказав в Єдиному державному реєстрі державний реєстратор, у порядку, який встановлено частинами першою - шостою статті 36 або частинами першою - сьомою статті 37 цього Закону (частина восьма статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»).

Відповідно до частини першої статті 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор після закінчення процедури ліквідації, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією;

довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів;

довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування;

довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Отже, довідка органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування є обовязковим документом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Водночас згідно з пунктом 5.1 Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року №21-6 (далі Порядок), у разі отримання від державного реєстратора повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи орган Пенсійного фонду в 10-денний термін проводить документальну перевірку платника щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску. На основі акта перевірки платник здійснює остаточні розрахунки.

За наявності заборгованості у платника, державна реєстрація якого припиняється, орган Пенсійного фонду України заявляє вимоги як кредитор у строки, передбачені у повідомленні про внесення запису до Єдиного державного реєстру щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи шляхом направлення голові ліквідаційної комісії, уповноваженій ним особі або ліквідатору довідки про борг за всіма видами платежів, а також документів, що підтверджують суми недоїмки (звіти платника, картки особових рахунків платника, рішення про застосування фінансових санкцій, акт перевірки тощо).

Як свідчать матеріали справи, органом Пенсійного фонду в порушення вимог пункту 5.1 Порядку не було проведено перевірку ВАТ «Ратнівський райагропостач» в 10-денний термін після отримання повідомлення від державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи за судовим рішенням. Вказана перевірка проведена за зверненням голови ліквідаційної комісії товариства фактично після спливу трьох років з дати постановлення судом рішенням про припинення ВАТ «Ратнівський райагропостач» та внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру.

Разом з тим, судом встановлено, що відповідач як кредитор заявив свої вимоги шляхом направлення голові ліквідаційної комісії вимоги про сплату боргу та рішення про застосування фінансових санкцій, які були відхилені у звязку з відсутністю майна та коштів, за рахунок яких можливо було б їх задовольнити.

Відповідно до абзацу пятого пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Водночас частиною першою статті 112 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: 1) у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; 2) у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності; 3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів); 4) у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги.

Як передбачає частина третя статті 112 Цивільного кодексу України, у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.

Судом встановлено, що відповідач в місячний строк після відмови голови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог про сплату недоїмки із страхових внесків подав до Волинського окружного адміністративного суду адміністративний позов про стягнення з ВАТ «Ратнівський райагропостач» вказаної заборгованості, однак ухвалою судді від 15.04.2016 року позовну заяву повернуто у звязку з неусуненням недоліків щодо сплати судового збору (а.с.77-78).

Наведене дає підстави дійти висновку, що відповідач у визначені законодавством спосіб та строк не реалізував своє право на стягнення з боржника недоїмки зі сплати страхових внесків.

Згідно з частиною пятою статті 112 Цивільного кодексу України вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.

Таким чином, оскільки Старовижівське ОУ ПФУ як кредитор у місячний строк після одержання від ВАТ «Ратнівський райагропостач» повідомлення про відмову у визнанні вимог про сплату недоїмки зі страхових внесків не звернувся до суду з відповідним позовом у встановленому законом порядку, тому вимоги відповідача про сплату вказаної заборгованості вважаються погашеними, а отже відповідач безпідставно відмовив товариству у видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування.

З врахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що рішення Старовижівського ОУ ПФУ прийняте всупереч вимог чинного законодавства України, відтак адміністративний позов слід задовольнити повністю шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 24 травня 2016 року №763/03-22, зобовязання Старовижівського ОУ ПФУ видати ВАТ «Ратнівський райагропостач» довідку про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що на користь ВАТ «Ратнівський райагропостач» слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 2756,00 грн., сплачений при подачі позовної заяви до суду згідно квитанцій від 04.07.2016 року №43 та від 19.07.2016 року №108 (а.с.1, 44).

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Цивільного кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Старовижівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 24 травня 2016 року №763/03-22 про відмову у видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування.

Зобовязати Старовижівське обєднане управління Пенсійного фонду України Волинської області видати Відкритому акціонерному товариству «Ратнівський райагропостач» довідку про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування.

Присудити на користь Відкритого акціонерного товариства «Ратнівський райагропостач» за рахунок бюджетних асигнувань Старовижівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області судовий збір в сумі 2756,00 грн. (дві тисячі сімсот пятдесят шість грн.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

ОСОБА_4Плахтій

Постанова в повному обсязі складена 04 серпня 2016 року.