Постанова № 59467699, 02.08.2016, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
02.08.2016
Номер справи
127/14881/16-а
Номер документу
59467699
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 127/14881/16-а

Провадження № 2-а/127/538/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02.08.2016 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Вохмінової О.С.,

з участю секретаря Коберник О.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 мотивував позов тим, що він з 16.01.1997 року перебуває на обліку в органах ПФУ і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Згідно довідки, виданої прокуратурою Вінницької області від 17.02.2016 року №18/64, ОСОБА_1 працював у прокуратурі Вінницької області на посаді заступника міжрайонного прокурора, заробітна плата з 01.12.2015 року згідно постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року складається: основний оклад - 2 493,00 грн., класний чин - 130,00 грн., вислуга років - 40% - 1 049,20 грн., щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески - 88% - 5 493,61 грн.; доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за особливо важливі завдання - 70% - 2 570,54 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 520,23 грн., мат. допомога на вирішення соц. побут. проблем (1/12) - 520,23 грн. Всього - 12 776,81 грн.

Позивач 19.02.2016 року звернувся до управління ПФУ м. Вінниці з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови КМУ №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року, надавши довідку, видану прокуратурою Вінницької області від 17.02.2016 року №18/64 про розмір середньомісячного заробітку. Просив відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991 року) призначити і виплачувати йому пенсію у розмірі 90% середньомісячного заробітку на підставі наданої довідки.

Відповідач своїм повідомленням від 03.03.2016 року за № 411/06 відмовив у перерахунку пенсії.

Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, що спонукало його звернутись до суду за захистом свого порушеного права. Просив визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку його пенсії та обмеження її розміру протиправними. Зобов'язати відповідача перерахувати йому з 01.01.2016 року пенсію в розмірі 90% із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці, виданій прокуратурою Вінницької області від 17.02.2016 року №18/64 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991 року). Звернути постанову до негайного виконання.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав, просив задоволити його вимоги у повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача - Павич О.С. позов не визнала, надала письмові заперечення, які приєднані до матеріалів справи.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 16.01.1997 року перебуває на обліку в органах Пенсійного Фонду України і отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

Згідно довідки, виданої прокуратурою Вінницької області від 17.02.2016 року №18/64, ОСОБА_1 працював у прокуратурі Вінницької області на посаді заступника міжрайонного прокурора, заробітна плата з 01.12.2015 року згідно постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року складається: основний оклад - 2 493,00 грн., класний чин - 130,00 грн., вислуга років - 40% - 1 049,20 грн., щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески - 88% - 5 493,61 грн.; доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за особливо важливі завдання - 70% - 2 570,54 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 520,23 грн., мат. допомога на вирішення соц. побут. проблем (1/12) - 520,23 грн. Всього - 12 776,81 грн. (а.с. 10).

19.02.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови КМУ №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року, надавши довідку, видану прокуратурою Вінницької області від 17.02.2016 року №18/64 про розмір середньомісячного заробітку. Просив відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991 року) призначити і виплачувати йому пенсію у розмірі 90% середньомісячного заробітку на підставі наданої довідки.

Однак, 03.03.2016 року відповідно до повідомлення №411/06 (а.с. 12) відповідач відмовив перерахунку, мотивувавши п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213.

Суд вважає таку відмову безпідставною враховуючи наступні обставини.

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№ 1789-XII від 05.11.1991 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно із ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Позивачу призначена пенсія, виходячи з 90% заробітної плати.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).

Водночас, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до статті 50-1 Закону внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень ч.2 та ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.

Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.2015 року, на який посилається відповідач, з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалось відповідно до спеціальних законів в тому числі до ЗУ «Про прокуратуру».

Проте дана норма підлягає застосуванню лише для осіб, пенсія яким відповідно до спеціальних законів, в тому числі до ЗУ «Про прокуратуру», нараховується з 01.06.2015 року, у даному випадку застосуванню не підлягає, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі.

Разом з тим, правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.

Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», підвищена заробітна плата працівників прокуратури.

Згідно із ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Тобто, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Крім того, вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 50-1 ч. 13 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку його пенсії є протиправними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та Закону.

Враховуючи, що заява про перерахунок пенсії була подана позивачем до органів Пенсійного фонду України 19.02.2016 року, та з урахуванням положень ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок пенсії повинен бути проведений позивачу з 19.02.2016 року. В зв'язку з цим позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ст.ст. 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю.

Вищий адміністративний суд листом від 13.06.2012 року № 1483/12/13-12 довів до відома суддів місцевих загальних як адміністративних та апеляційних судів, що установивши, що відповідачі порушили норми права, які регулюють спірні відносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідачів здійснити нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.

Статтею 162 ч. 3 КАС України зазначається, що суд при вирішенні справи може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача слід визнати протиправними і зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 19.02.2016 року, виходячи з 90% заробітної плати на підставі довідки про зарплату, виданої прокуратурою Вінницької області від 17.02.2016 року №18/64, та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією та належною до сплати сумою.

Враховуючи те, що позивач при поданні до суду адміністративного позову сплатив судовий збір в сумі 521,20, що підтверджено квитанцією від 05.07.2016 року (а.с.1), суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління ПФУ в м. Вінниці на користь позивача судовий збір в сумі 551,20 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 45 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№ 1789-XII від 05.11.1991 року), Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI, ст.ст. 2, 6-11, 14, 158 163 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в:

позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці починаючи з 19.02.2016 року провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії, у розмірі 90% середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці про зарплату, виданій прокуратурою Вінницької області від 17.02.2016 року №18/64, згідно Закону України «Про прокуратуру» (№ 1789-XII від 05.11.1991 року) та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією та належною до сплати сумою.

В решті позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці на користь позивача судовий збір в сумі 551,20 грн.

Постанову допустити до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії.

Суддя: