Справа № 703/2212/16-а
2-а/703/57/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2016 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого-судді Манька М.В.
при секретарі Пшенишній А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Сміла адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобовязання до вчинення певних дій,
встановив:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області і просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури та зобов'язати провести перерахунок його пенсії у відповідності до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Черкаської області №18/144 вих.16 від 07 червня 2016 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 січня 2016 року.
В судове засідання позивач не зявився, але від нього надійшла заява, в якій він позовні вимоги підтримує повністю та просить справу розглядати без його участі.
В судовому засіданні представник відповідача заперечив проти позову категорично, посилаючись на те, що згідно з п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі, спеціальних, на загальних підставках, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно ЗУ «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Оскільки на даний час не прийнято вищезазначеного закону і враховуючи, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначались пенсії, зокрема, згідно з ЗУ «Про прокуратуру», тому з 01 червня 2015 року управління ПФУ пенсії відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» не призначаються та не перераховуються.
Позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу з 29 квітня 2014 року призначено пенсію по другій групі інвалідності загального захворювання в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді, відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру».
07 червня 2016 року прокуратурою Черкаської області видано довідку за № 18/144 вих.16 про те, що ОСОБА_1 вийшов на пенсію з посади старшого прокурора відділу Прокуратури Черкаської області, заробітна плата працівника прокуратури відповідної посади з 01 грудня 2015 року становить 8 629,85 грн.
14 червня 2016 року позивач звернувся до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з письмовою заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанови КМУ 09 грудня 2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та у відповідності до довідки про заробітну плату від 07 червня 2016 року № 18/144 вих.16, виданої йому Прокуратурою Черкаської області.
ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 16 червня 2016 року № 65/Я-10 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, так як такий перерахунок не передбачено ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у редакції, чинній на 01 грудня 2015 року, та на підставі того, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII раніше призначені пенсії не переховуються. Крім цього, відмову в перерахунку відповідач мотивує тим, що Кабінетом Міністрів України на сьогодні механізм проведення перерахунку призначених пенсій не визначений.
Умови та порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури регулюються відповідними положеннями Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, враховуючи положення Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, в спірних відносинах підлягають застосуванню положення Закону України «Про прокуратуру», які були чинні на момент виходу позивача на пенсію, тобто станом на квітень 2014 року.
Згідно з ч. 1 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на 29 квітня 2014 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч.2 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції станом на час призначення пенсії) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч.13 статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції станом на час призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 17 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції станом на час призначення пенсії) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Аналіз наведених положень Закону дає підстави вважати суду, що позивач має право на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру 80% від суми місячної заробітної плати працівника прокуратури відповідної посади.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 763 встановлено, що підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено постановою КМУ від 31 травня 2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. № 482 «Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету»).
Дана постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року. (п. 6 Постанови КМУ №763 від 09 грудня 2015 року).
Таким чином, право на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів фактично виникло у позивача з 01 грудня 2015 року.
Доводи відповідача стосовного того, що, починаючи з 01 червня 2015 року і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені не перераховуються, суд вважає необґрунтованими, з огляду на таке.
Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ № 213-VIII, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі, спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до ЗУ «Про прокуратуру».
Між тим, пенсія позивачу призначена ще у квітні 2014 року, тобто, до набрання чинності вказаного Закону.
Вирішуючи питання про застосування ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якою Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами, в тому числі, і ЗУ «Про прокуратуру».
Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
Отже, відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлене законами України, в тому числі, і Законом України «Про прокуратуру», є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 80% від суми місячного заробітку.
Таким чином, задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з неправомірності дій відповідача щодо застосування до спірних правовідносин положень п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 рокуза № 213-VIII, оскільки його положення стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії в звязку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури відповідних посад позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо строків проведення перерахунку, позивач просив зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 14 червня 2016 року, перерахунок має бути проведений, починаючи з 01 червня 2016 року.
На підставі ч.1 ст.8, ст.19, ч.3 ст.22, ч.1ст.58, 64 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 42, 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 11, 71, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».
Зобов'язати Смілянське обєднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у звязку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», у відповідності до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» та на підставі довідки Прокуратури Черкаської області про складові заробітної плати від 07 червня 2016 року № 18/144 вих.16, із збереженням відсотку нарахування пенсії в розмірі 80 % заробітної плати, починаючи з 01 червня 2016 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі її оскарження - після розгляду справи апеляційним судом, якщо вона не буде скасована.
Головуючий: М.В.Манько