донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
02.08.2016 справа №905/1774/15
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий: судді при секретарі: за участю представників сторін: від апелянта: від позивача: від відповідача:ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5 (за довіреністю); ОСОБА_6 (за довіреністю); не зявився; розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, м.Київ на ухвалу господарського суду Донецької області від12.07.2016р.у справі№ 905/1774/15за позовомПублічного акціонерного товариства ОСОБА_7 банк розвитку, м. КиївідоДержавного підприємства «Донецька залізниця», м.Донецьк простягнення 3 497 999, 33 доларів США В С Т А Н О В И В:
Ухвалою господарського суду Донецької області від 12.07.2016р. задоволено заяву Державного підприємства «Донецька залізниця» про заміну відповідача (боржника) її правонаступником. Відповідача (боржника) по справі №905/1774/15 ДП «Донецька залізниця» замінено на правонаступника ПАТ «Українська залізниця».
Не погодившись з зазначено ухвалою, Публічне акціонерне товариство Українська залізниця звернулося до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу господарського суду Донецької області від 12.07.2016р. у справі №905/1774/15 скасувати та відмовити ДП «Донецька залізниця» у задоволенні заяви про заміну сторони правонаступником.
Апелянт вважає, що ухвала суду першої інстанції прийнята з порушенням норм процесуального права - п.5 постанови Кабінету Міністрів України №200 від 25.06.2014р. Про утворення Публічного акціонерного товариства Українська залізниця та постанови Кабінету Міністрів України №604 від 12.11.2014р. Про деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, за наслідками неповного зясування обставин, які мають значення для справи (не враховано відсутність передавального акту всіх прав та зобовязань від Державного підприємства Донецька залізниця до Публічного акціонерного товариства Українська залізниця; не враховано, що Державне підприємство Донецька залізниця. як юридичну особу, не припинено), що призвело до неправильного вирішення питання про правонаступництво.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просив відмовити Публічному акціонерному товариству «Українська залізниця» у задоволенні вимог викладених у апеляційній скарзі, ухвалу господарського суду Донецької області від 12.07.2016 року у справі №905/1774/15 залишити без змін.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 22.07.2016 року по справі № 905/1774/15 (головуючий суддя Геза Т.Д., судді Дучал Н.М., Мартюхіна Н.О.) порушено провадження за апеляційною скаргою ПАТ «Українська залізниця» на ухвалу господарського суду Донецької області від 12.07.2016р. у справі №905/1774/15. Розгляд апеляційної скарги призначено на 02.08.2016р.
Відповідно до ст.81-1 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні апеляційної інстанції 02.08.2016 року складено протокол.
У судове засідання 02.08.2016 року зявилися представники апелянта та позивача, відповідач своїм правом на участь в судовому засіданні не скористався, про наявність поважних причин неявки суд не повідомив.
Статтею 99 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до ст.106 Господарського процесуального кодексу України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
Дослідивши докази матеріалів справи, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду встановила.
Рішенням господарського суду Донецької області від 10.11.2015 по справі №905/1774/15 позовні вимоги Публічного акціонерного товариства ОСОБА_7 РОЗВИТКУ м. Київ до Державного підприємства Донецька залізниця, м. Донецьк задоволено частково, стягнуто з Державного підприємства Донецька залізниця, м. Донецьк (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 68, ЄДРПОУ 01074957) на користь Публічного акціонерного товариства ОСОБА_7 РОЗВИТКУ (01135, м. Київ, вул. Чорновола Вячеслава, буд. 25, ЄДРПОУ 36470620) заборгованість за поточними процентами у розмірі 27764,02 доларів США, заборгованість за простроченими процентами у розмірі 280725,09 доларів США.
18.12.2015 на виконання зазначеного рішення господарським судом Донецької області видані відповідні накази.
До господарського суду Донецької області від Державного підприємства Українська залізниця надійшла заява № 2022-905/1774/15 від 07.04.2016 про заміну відповідача (боржника) Державне підприємство Донецька залізниця, м. Донецьк по справі №905/1774/15 на правонаступника - Публічне акціонерне товариство Українська залізниця: 03680, м. Київ, вул. Тверська, 5, код ЄДРПОУ 40075815.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 12.07.2016р. задоволено заяву Державного підприємства «Донецька залізниця» про заміну відповідача (боржника) її правонаступником. Відповідача (боржника) по справі №905/1774/15 ДП «Донецька залізниця» замінено на правонаступника ПАТ «Українська залізниця».
Відповідно до ст. 25 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Статтею 104 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Виходячи зі змісту ст.104 Цивільного кодексу України реорганізація юридичної особи, як, зокрема, злиття - є формою припинення товариства, яке має наслідком правонаступництво новоутвореною юридичною особою всіх прав та обовязків першого.
Відповідно до ст. 106 Цивільного кодексу України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Нормами ст. 107 ЦК України визначено порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення.
Частинами 3, 4 ст. 107 ЦК України визначено, що передавальний акт затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Підписані головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджені учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірники передавального акта та розподільчого балансу передаються в орган, який здійснює державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, за місцем її державної реєстрації, а також в орган, який здійснює державну реєстрацію юридичної особи - правонаступника, за місцем її державної реєстрації. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
Відповідно до п.1, 2 статуту Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, останнє утворене відповідно до Закону України Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, Постанови Кабінету Міністрів України №200 від 25.06.2014 Про утворення Публічного акціонерного товариства Українська залізниця на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які організовані шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України №200 від 25.06.2014р. Про утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця.
Частиною 6 ст. 2 Закону України Про особливості утворення Публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування встановлено, що Публічне акціонерне товариство Українська залізниця є правонаступником всіх прав та обовязків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.
При цьому, частина 1 статті 2 Закону України Про особливості утворення Публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування уповноважує Кабінет Міністрів України прийняти рішення про створення означеного ПАТ, проте його статус як правонаступника відповідних підприємств (у тому числі боржника) безпосередньо визначений цим законом і можливість запровадження винятків чи обмежень щодо такого правонаступництва законом не передбачена.
Відповідно до п.1 Постанови Про утворення Публічного акціонерного товариства Українська залізниця Кабінет Міністрів України постановив утворити Публічне акціонерне товариство Українська залізниця, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття.
Згідно з Додатком 1 зазначеної Постанови, Державне підприємство Донецька залізниця увійшло в перелік підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється Публічне акціонерне товариство Українська залізниця.
В п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2014 р. №604 Деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції зазначено, що на часткову зміну пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 200 Про утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця установлено, що майно (активи, власний капітал та зобовязання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції (далі - майно), не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, що затверджуються Міністерством інфраструктури відповідно до пункту 5 зазначеної постанови, а відображається в балансі (крім зобовязань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за публічним акціонерним товариством Українська залізниця на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до пункту 2 цієї постанови.
У відповідності до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2014р. №604, комісії з утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця разом з Міністерством інфраструктури: 1) під час проведення інвентаризації та оцінки майна: сформувати окремі акти обліку активів, власного капіталу і зобовязань державних підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, за даними фінансової звітності за видами активів, власного капіталу та зобовязань у розрізі статей балансу на останню дату, на яку надавалася фінансова звітність; сформувати окремі акти обліку активів, які розміщені на тимчасово окупованій території і обліковуються на балансах підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на іншій території України; 2) після завершення тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та завершення проведення антитерористичної операції провести інвентаризацію та оцінку майна і за результатами подати пропозиції щодо зміни статутного капіталу публічного акціонерного товариства Українська залізниця згідно із законодавством.
Отже, Кабінет Міністрів України Постановою від 12 листопада 2014р. №604, передбачив, що комісії з утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця разом з Міністерством інфраструктури повинні сформувати окремі акти обліку, в тому числі зобовязань державних підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, за даними фінансової звітності.
Згідно передавального акту від 05.08.2015, затвердженого Міністром інфраструктури України 18.08.2015, голова та члени комісії з утворення Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, а також голова та члени комісії з реорганізації ДП Донецька залізниця, керуючись ст.107 Цивільного кодексу України склали цей акт та підтверджують вартість і склад активів та зобовязань. Правонаступництво щодо всього майна, усіх прав та обовязків ДП Донецька залізниця, яке розташоване на території проведення АТО не включено до зведених актів інвентаризації, а відображено в балансі і закріплюються в частині активів за Публічним акціонерним товариством Українська залізниця на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки, відповідно до п.2 постанови КМУ від 12.11.2014 №604. Згідно статті балансу по рядку 1510 Довгострокові кредити банків зазначено усього за даними балансу станом на 31.07.2014 3577917 тис.грн. (згідно розшифровки показників рядків статті балансу в розрізі рахунків та субрахунків по рядку 1510 Довгострокові кредити банків: довгострокові позики - 3577917тис.грн., в тому числі довгострокові кредити банків в національній валюті 600000 тис.грн., довгострокові кредити банків в іноземній валюті 2977917тис.грн.,) у т.ч. які не підлягають акціонуванню (на території АТО) 3577917тис.грн.
Відповідно до зведеного передавального акту від 06.08.2015, затвердженого Міністром інфраструктури України 18.08.2015, у складі голови та членів комісії з утворення Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, та голови та членів комісії з реорганізації підприємств, у тому числі Державного підприємства Донецька залізниця, керуючись ст.107 Цивільного кодексу України складено та підтверджено вартість і склад активів та зобовязань. При цьому визначено, що майно, яке розташоване на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції не включено до переліків і зведених актів інвентаризації майна, а відображено в балансі (крім зобовязань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюються в частині активів за Публічним акціонерним товариством Українська залізниця на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки, відповідно до п.2 постанови КМУ від 12.11.2014р. №604. Правонаступництво щодо всього майна, усіх прав та обовязків після реорганізації шляхом злиття переходить до Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, а саме перелік їх наведено у балансі (звіт про фінансові результати). Згідно статті балансу по рядку 1510 Довгострокові кредити банків зазначено усього за даними балансу станом на 31.07.2014 17553281тис.грн. (згідно розшифровки показників рядків статті балансу в розрізі рахунків та субрахунків по рядку 1510 Довгострокові кредити банків: довгострокові позики - 17553281тис.грн.; довгострокові кредити банків в національній валюті 1290600 тис.грн., довгострокові кредити банків в іноземній валюті 16262681 тис.грн.), у т.ч. які не підлягають акціонуванню (на території АТО) 3577917тис.грн.
Господарський суд Донецької області ухвалами від 29.06.2016 т а 08.06.2016 зобовязував ПАТ Українська залізниця та ДП Донецька залізниця надати розшифровку майна, усіх прав та обов'язків Державного підприємства "Донецька залізниця", м. Донецьк, що були передані Публічному акціонерному товариству Українська залізниця, м. Київ відповідно до передавального акту, однак вимоги ухвали суду не виконані.
Як свідчать фактичні обставини передавальний акт від 05.08.2015 та зведений передавальний акт від 06.08.2015 затверджені у порядку встановленому чинним законодавством України.
Стаття 136 Господарського кодексу України визначає право господарського відання речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
При цьому, слід зазначити, що відображення у балансі та передача майна на праві господарського відання, не виключає правонаступництво підприємства у правовідносинах, у разі його створення шляхом проведення реорганізації - злиття підприємств, на основі яких воно утворено, а те що майно не підлягає акціонуванню не спростовує факт його передачі.
За приписами Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та беручи до уваги наведені положення ст.107 Цивільного кодексу України, передавальний акт від 05.08.2015, зведений передавальний акт від 06.08.2015 є суттєвим та на підставі якого, у тому числі, здійснюється реєстрація відповідної юридичної особи.
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Державна реєстрація юридичних осіб - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ст.1 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань).
У відповідності до Спеціального витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, який одержаний на електронний запит суду, Публічне акціонерне товариство Українська залізниця зареєстровано в державному реєстрі 21.10.2015, та є правонаступником, в тому числі, Державного підприємства Донецька залізниця, м.Донецьк.
Доказів скасування або оспорювання даного запису суду не представлено, з матеріалів справи не вбачається.
Судом, взято до уваги наявність запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про знаходження Державного підприємства Донецька залізниця з 25.11.2014 у стані припинення за рішенням власників.
Разом з цим, слід зауважити, що при наявності рішення засновників Державного підприємства Донецька залізниця про припинення цієї юридичної особи, рішення уповноваженого органу про створення Публічного акціонерного товариства Українська залізниця на базі реорганізованих підприємств та за рахунок їх активів і зобовязань, підписаних та затверджених передавальних актів, наявності запису у Єдиному державному реєстрі про створення Публічного акціонерного товариства Українська залізниця як правонаступника Державного підприємства Донецька залізниця, не можна віднести відсутність запису про припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття, до суттєвого значення при визначенні факту правонаступництва.
До того ж, виходячи з правової суті реорганізації шляхом злиття, а також ґрунтуючись на тому факті, що при визначенні процесуального правонаступництва досліджується питання у зв'язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення, та за наявності діючого нового суб'єкта господарювання створеного за рахунок підприємств, що реорганізуються, не може мати місце правомочність реорганізованого підприємства у такій спосіб.
Судова колегія не вбачає підстав для скасування ухвали господарського суду Запорізької області від 12.07.2016р. у справі №905/1774/15.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на апелянта.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, м.Київ на ухвалу господарського суду Донецької області від 12.07.2016р. у справі №905/1774/15 - залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Донецької області від 12.07.2016р. у справі №905/1774/15 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий Т.Д. Геза
Судді Н.М. Дучал
ОСОБА_3
Надр. 5 прим.:
1 позивачу;
1 відповідачу;
1 у справу;
1 ДАГС;
1 ГСДО.