ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" серпня 2016 р.Справа № 909/1367/15
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючий суддя Кузь В.Л.
суддів Желік М.Б.
ОСОБА_1
При секретарі судового засідання Петрик К.О.
Розглянув апеляційну скаргу від 25.04.2016 ОСОБА_2, м. Чернівці
на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.03.2016 р.
у справі № 909/1367/15
за позовом: ОСОБА_3, м. Чернівці
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська продовольча група", с.Корнич, Коломийський район, Івано-Франківська область
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Коломийського міськрайонного управління юстиції в Івано-Франківській області, м. Коломия, Івано-Франківська область
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2, м. Чернівці
про визнання недійсними змін до статуту товариства
за участю представників учасників судового процесу:
від позивача - не зявився;
від відповідача ОСОБА_4, ОСОБА_5 - представники;
від третьої особи-1 не зявився.
від третьої особи-2 ОСОБА_6 - представник;
Автоматизованою системою документообігу суду справу № 909/1367/15 розподілено до розгляду в складі колегії - головуючий суддя Кузь В.Л. судді Галушко Н.А., Данко Л.С.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 02.03.2016 у справі № 909/1367/15 (суддя Рочняк О.В.) відмовлено в позові учасника ТОВ "Українська продовольча група" ОСОБА_3 до ТОВ "Українська продовольча група", за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Коломийського міськрайонного управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання недійсними змін до статуту ТОВ "Українська продовольча група", прийнятих у формі нової редакції статуту, затверджені рішенням зборів учасників ТОВ "Українська продовольча група" 17.12.12 та зареєстровані в Державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців 24.12.12 за №10381050004001033.
ОСОБА_3 було подано апеляційну скаргу на дане рішення місцевого господарського суду, яка була прийнята 01.04.2016 до провадження. Проте, заявою від 14.04.2016, посвідченою нотаріусом, ОСОБА_3 відмовився від апеляційної скарги. Відмова була прийнята Львівським апеляційним господарським судом до задоволення і ухвалою від 23.05.2016 апеляційне провадження по розгляду апеляційної скарги ОСОБА_3 було припинено. Зазначена ухвала не оскаржувалась.
Разом з цим, не погодився з рішенням суду першої інстанції у даній справі, ОСОБА_2, подавши апеляційну скаргу, в якій просить апеляційний суд рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.03.2016 у справі № 909/1367/15 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задоволити.
При цьому, даний скаржник посилається на те, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення не було взято до уваги, що зміни до статуту товариства, прийняті в формі нової редакції статуту, затверджені рішенням зборів учасників ТОВ «Українська продовольча група» 17.12.2012, не відповідають ст. 88 ЦК України та ст. 4 Закону України «Про господарські товариства», а також судом не було враховано наступне:
-зміни до статуту товариства, які затверджено 17.12.2012, були подані на реєстрацію 24.12.2012, а не 20.12.2012, як передбачено Законом України «Про господарські товариства»;
-протокол та реєстр учасників товариства від 17.12.2012 не підписані головою та секретарем загальних зборів учасників;
- в новій редакції статуту не зазначено, що відчуження майна на суму, що становить 50 і більше відсотків майна товариства, приймаються більшістю не менше як у ? голосів.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 10.05.2016 апеляційну скаргу прийнято до провадження, призначено до розгляду на 23.05.2016.
Відповідач подав суду відзив на апеляційну скаргу, в якому просить суд припинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.03.2016 у справі № 909/1367/15 .
Розпорядженням керівника апарату Львівського апеляційного господарського суду № 358 від 15.07.2016 у звязку з відпусткою суддів Галушко Н.А. та Данко Л.С. зобовязано провести автоматичну заміну складу колегії суддів у справі № 909/1367/15.
Згідно з протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 15.07.2016 у звязку з відпусткою суддів Галушко Н.А. та Данко Л.С. у склад колегії суддів для розгляду справи № 909/1367/15 введено замість суддів Галушко Н.А. та Данко Л.С. - суддів Кордюк Г.Т. та Желіка М.Б.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 18.07.2016 до участі у справі було залучено в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2, м. Чернівці, з підстав, викладених в ухвалі суду.
19 липня 2016 року на адресу суду апеляційної інстанції від відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких просить суд апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.03.2016 у справі № 909/1367/15 без змін.
Представники учасників судового процесу навели у судовому засіданні свої доводи та заперечення з приводу поданої апеляційної скарги.
Згідно з ч. 2 ст. 85 та ч. 1 ст. 99 ГПК України у судовому засіданні 01.08.2016 оголошено вступну та резолютивну частини постанови Львівського апеляційного господарського суду.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши у судових засіданнях пояснення представників сторін, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що підстави для скасування чи зміни рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.03.2016 у справі № 909/1367/15 відсутні, зважаючи на таке:
Відповідно до Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська продовольча група", в редакції від 28.03.2005, учасниками товариства є: ОСОБА_7 (2 частки у статутному фонді), ОСОБА_3 (4 частки у статутному фонді), ОСОБА_2 (4 частки у статутному фонді).
Відповідно до пункту 8.1. Статуту ТОВ "Українська продовольча група" вищим органом управління справами Товариства є загальні збори учасників (або призначених ними представників).
17.12.2012 року відбулися загальні збори учасників ТОВ "Українська продовольча група", оформлені протоколом №01/12 від 17.12.2012. Присутніми на загальних зборах Товариства були всі учасники Товариства.
Порядок денний загальних зборів Товариства включав наступні питання: "Про зміну юридичної адреси Товариства і затвердження нової редакції Статуту".
За результатами одноголосного голосування було прийнято рішення: "Змінити юридичну адресу товариства на наступну: 78215, Івано-Франківська область, Коломийський район, село Корнич, вулиця Козланюка, 25. Затвердити нову редакцію Статуту ТОВ "Українська продовольча група". Збори уповноважують директора ТОВ "Українська продовольча група" ОСОБА_7 на виконання всіх необхідних дій для проведення реєстрації нової редакції Статуту товариства".
Протокол загальних зборів Товариства № 01/12 від 17.12.2012 підписано всіма учасниками Товариства, в тому числі і ОСОБА_2
На підставі вказаного рішення загальних зборів Товариства, 24.12.2012 уповноважена особа звернулась до державного реєстратора для проведення реєстрації нової редакції Статуту Товариства. Надалі, 24.12.2012 державним реєстратором Виконавчого комітету Чернівецької міської ради Чернівецької області ОСОБА_8 проведено державну реєстрацію змін до Статуту Товариства (номер запису 10381050004001033).
Як зазначає позивач в позовній заяві, для державної реєстрації була подана нова редакція Статуту, в якій, крім зміни юридичної адреси Товариства, були виключені обмеження повноважень директора Товариства щодо укладання угод понад 10000 грн., порівняно з попередньою редакцією Статуту Товариства від 2005 року, що призвело до фактичного розширення відповідних повноважень директора, порівняно з попередньою редакцією Статуту та порушення прав та законних інтересів позивача як учасника товариства на участь в управлінні справами Товариства.
Як зазначає скаржник, з поданою для реєстрації редакцією Статуту він ознайомився уповноважений представник після ознайомлення з реєстраційною справою Товариства.
Як вбачається з Статуту Товариства в редакції від 28.03.2005, в ньому містились наступні положення:
- у п п. м) п. 8.6. статті 8 Статуту було передбачено, що до компетенції зборів учасників належить вирішення питання погодження угод про відчуження або передачу в оренду основних засобів та інших угод на суму, що перевищує 10000 грн.;
- у п. 8.11. Статуту було встановлено, що до повноважень директора входить укладання від імені Товариства господарських угод на суму до 10000 грн.
Нова редакція Статуту Товариства від 24.12.2012, затверджена рішенням від 17.12.2012 р. загальних зборів учасників ТОВ "Українська продовольча група" не містить вказаних положень.
Згідно з п.п. а) п. 8.6. Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська продовольча група" в редакції від 28.03.2005 року, що діяв станом на день проведення загальних зборів учасників Товариства, до компетенції зборів учасників належить вирішення питань внесення змін до установчих документів Товариства.
Положеннями статті 97 ЦК України та статті 58 Закону України "Про господарські товариства" закріплено, що учасники товариства реалізують передбачені законодавством та установчими документами свої права через вищий орган товариства - загальні збори, які згідно з ч. 1 ст. 98 ЦК України мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства.
Відповідно до ст. 98 Цивільного Кодексу України, загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом. Рішення про внесення змін до статуту товариства, відчуження майна товариства на суму, що становить п'ятдесят і більше відсотків майна товариства, та про ліквідацію товариства приймаються більшістю не менш як у 3/4 голосів, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" до компетенції загальних зборів належить: а) визначення основних напрямів діяльності акціонерного товариства і затвердження його планів та звітів про їх виконання; б) внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу; в) обрання і відкликання членів наглядової ради; г) утворення і відкликання виконавчого та інших органів товариства; д) затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) з урахуванням вимог, передбачених цим та іншими законами, визначення порядку покриття збитків; е) створення, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження їх статутів та положень; є) винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління товариства; ж) затвердження правил процедури та інших внутрішніх документів товариства, визначення організаційної структури товариства; з) вирішення питання про придбання акціонерним товариством акцій, що випускаються ним; и) визначення умов оплати праці посадових осіб акціонерного товариства, його дочірніх підприємств, філій та представництв; і) затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує вказану в статуті товариства; ї) прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу; й) прийняття рішення про обрання уповноваженої особи акціонерів для представлення інтересів акціонерів у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про господарські товариства", до компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю крім питань, зазначених у пунктах "а", "б", "г - ж", "и - й" статті 41 цього Закону, належить: а) встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових вкладів; б) вирішення питання про придбання товариством частки учасника; в) виключення учасника з товариства; г) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів.
Отже, Закон України "Про господарські товариства" відносить до компетенції загальних зборів, як внесення змін до статуту товариства, так і затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує вказану в статуті товариства. При цьому, відсутніми є будь-які законодавчі положення, які б зобов'язували юридичну особу вносити в установчі документи умови щодо обмеження виконавчих органів управління товариством щодо саме укладення угод, а також, що зміни до установчих документів вчиняються виключно шляхом прийняття окремих рішень по кожному з перелічених питань. Тобто, законодавчі акти містять вимоги щодо підстав і порядку затвердження угод, укладених виконавчими органами товариства, і що зміни до установчих документів вносяться на підставі рішення загальних зборів. Нова редакція статуту товариства не містить положення, що суперечать цим вимогам закону.
У відповідності до ч. 5 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції на момент виникнення правовідносин), установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними державними органами. Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, питання про виключення положень про затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує 10 000 грн. та про повноваження директора на укладення від імені Товариства господарських угод на суму до 10 000 грн. були вирішені загальними зборами учасників Товариства шляхом затвердження нової редакції Статуту, яка підписана 17.12.2012 усіма трьома учасниками товариства (ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_2В.), оформленим протоколом №01/12 від 17.012.2012, в присутності приватного нотаріуса Кіцманського районного нотаріального округу Чернівецького області ОСОБА_9 Нотаріусом при цьому було засвідчено справжність підпису і позивача, і скаржника (зареєстровано в реєстрі за №№ 3580, 3581, 3582). Підписана усіма учасниками товариства нотаріально засвідчена нова редакція Статуту Товариства згодом була надана державному реєстратору для вчинення відповідних реєстраційних дій (наявна в реєстраційній справі Товариства).
Нотаріальні дії приватного нотаріуса ОСОБА_9 з засвідчення підписів, в тому числі і апелянта, до суду не оскаржувались.
За таких обставин, нотаріальне посвідчення підписання Статуту Товариства скаржником, також свідчить про його обізнаність зі змістом Статуту та його схвалення, і спростовує доводи позивача про те, що проект нової редакції статуту Товариства, затверджений на загальних зборах учасників Товариства, містив зміни в частині, що стосувались лише нової юридичної адреси Товариства, а для державної реєстрації була подана оскаржувана нова редакція Статуту Товариства, де були внесені зміни щодо повноважень директора.
У відповідності до п. 5.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин» № 14 від 25.02.2016 , під час вирішення корпоративних спорів про визнання недійсними установчих документів господарські суди повинні виходити з того, що затвердження установчого документа є необхідною дією у процесі створення юридичної особи. Тому під час визначення підстав для визнання установчих документів недійсними господарським судам слід керуватися пунктом 2 частини першої статті 110 ЦК України.
Підставами для прийняття рішення про визнання недійсними установчих документів є порушення закону, які не можуть бути усунуті. Такою підставою може бути відсутність в установчих документах тих відомостей, які згідно із законом повинні обовязково в них міститися, зокрема, визначені статтями 88, 120, 134, 143, 151, 154 ЦК України, статтями 57, 82 ГК України, статтями 4, 51, 65, 67, 76 Закону України «Про господарські товариства», статтею 13 Закону України «Про акціонерні товариства».
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про господарські товариства» (в редакції на момент виникнення правовідносин) установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.
Таким чином, законодавством визначено вичерпний перелік відомостей, які в обовязковому порядку мають міститись в статуті товариства з обмеженою відповідальністю.
При цьому, як зазначено вище законодавством не передбачено обовязкової наявності в установчих документах відомостей щодо затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує вказану в статуті товариства чи обмеження повноважень директора на укладання від імені Товариства господарських угод на суму вказану в статуті товариства.
Разом з цим, суд апеляційної інстанції зазначає, що норма про те, що рішення про відчуження майна на суму, що становить 50 і більше відсотків майна товариства, приймаються більшістю не менше як у ? голосів закріплена в абз. 2 ч. 2 ст. 98 ЦК України та її відсутність в Статуті ТОВ «Українська продовольча група» в новій редакції не є підставою для визнання його недійсним. Ця норма застосовується відповідно до Закону і не залежить від будь-яких умов, закладених в статуті.
У відповідності до ч. 4 статті 4 Закону України "Про господарські товариства" відсутність відомостей, передбачених ч. 2 ст. 4, ст.ст. 37, 51, 65, 67, 76 цього ж Закону, в установчих документах є підставою для відмови у державній реєстрації товариства.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про господарські товариства" зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Щодо порушення відповідачем встановленого законодавством строку для повідомлення державного реєстратора про зміни до установчих документів (державна реєстрація проведена через 5 робочих днів), суд апеляційної інстанції зазначає про те, що законодавством не передбачено які правові наслідки можуть настати у разі порушення вказаного 3-х денного строку, зокрема відсутня законодавча норма, що недотримання цього строку призводить до недійсності установчих документів чи змін до них. Дана обставина правильно оцінена місцевим господарським судом при прийнятті рішення. При цьому, Львівський апеляційний господарський суд зазначає, що апеляційна скарга ОСОБА_2 містить інші доводи і посилання на обставини, які не містились у позовній заяві ОСОБА_3, і відповідно, не були предметом судового розгляду, що суперечить ч. 3 ст. 101 ГПК України.
Згідно з ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції на момент виникнення правовідносин), для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
24.12.2012 року державним реєстратором Виконавчого комітету Чернівецької міської ради Чернівецької області, у відповідності до порядку передбаченого Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", здійснено державну реєстрацію змін до Статуту Товариства.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, скаржником дії державного реєстратора при здійснені державної реєстрації змін до установчих документів Товариства не оскаржувались.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, нова редакція Статуту ТОВ «Українська продовольча група», затверджена рішенням зборів учасників Товариства, оформленого протоколом № 01/12 від 17.12.2012, підписана ОСОБА_2 в присутності приватного нотаріуса Кіцманського районного нотаріального округу Чернівецької області, яким засвідчено справжність підпису ОСОБА_2 (зареєстровано в реєстрі за №№ 3580, 3581, 3582). При цьому, судова колегія зазначає, що рішення зборів учасників Товариства, оформленого протоколом № 01/12 від 17.12.2012, скаржником не оскаржувалося.
За таких обставин, розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, Львівський апеляційний господарський суд не вбачає підстав для скасування чи зміни рішення суду.
Судовий збір за розгляд апеляційної скарги за результатами перегляду рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.03.2016 у справі № 909/1367/15 покласти на скаржника.
Враховуючи вищенаведене та відповідно до ст.ст. 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:
1.Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.03.2016 у справі № 909/1367/15 залишити без змін.
2.Апеляційну скаргу від 25.04.2016 ОСОБА_2, м. Чернівці залишити без задоволення.
3.Витрати по сплаті судового збору за перегляд судового рішення в апеляційному порядку покласти на скаржника.
4.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови складено 04.08.2016.
Головуючий суддя Кузь В.Л.
Суддя Желік М.Б.
Суддя Кордюк Г.Т.