ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
02.08.2016 Справа № 904/9317/15
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чус О.В. - (доповідача),
судді: Величко Н.Л., Дармін М.О. (зміна колегії відбулась на підставі розпорядження керівника апарату суду щодо автоматичної зміни складу колегії суддів від 01.08.16 №884/16)
Секретар судового засідання Крицька Я.Б.
За участю представників сторін:
від скаржника: Никитенко Є.В. представник, довіреність №04-62-ю-026 від 07.07.2016 р.;
від ТОВ "Суми-Петрол": Якубук М.В. представник, довіреність №01 від 15.09.2015 р.;
від ліквідатора ТОВ "УНІСТРОЙ" Толстих А.В.: Родименко К.В. представник, довіреність №08/01 від 18.07.2016 р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.2016 року у справі №904/9317/15
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "СУМИ-ПЕТРОЛ", м.Суми,
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "УНІСТРОЙ", м.Дніпропетровськ,
про визнання банкрутом, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.2016 року у справі №904/9317/15 (суддя Примак С.А.) клопотання розпорядника майна Дейнегіної В.М. від 16.06.16р. про затвердження оплати послуг та відшкодування витрат - задоволено.
Затверджено звіт арбітражного керуючого, розпорядника майна Дейнегіної В.М. про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування його витрат пов'язаних зі здійсненням повноважень у справі про банкрутство ТОВ "Уністрой", які склали 2649,00грн.
Припинено процедуру розпорядження майном ТОВ "УНІСТРОЙ" та повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Дейнегіної В.М., визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "УНІСТРОЙ" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 1 рік, до 16.06.2017 р., ліквідатором призначено арбітражного керуючого Толстих А.В., зобов'язано ліквідатора банкрута вчинити певні дії.
Не погодившись із вказаною постановою, Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову господарського суду Дніпропетровської області від 13.04.2016 року та припинити провадження у справі.
В обґрунтування своєї правової позиції представник податкового органу посилається на те, що постанова господарського суду не містить всіх доказів, тому неможливо встановити реальний стан боржника та його платоспроможність. Справа також не містить і документів, які б свідчили про відсутність зареєстрованого за боржником у відповідних установах (Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Держкомзем, ДАІ, Інспекції держтехнагляду, тощо) майна. Відсутні в матеріалах справи і докази проведення оцінки наявних активів боржника, що унеможливлює визначення їх реальної вартості. До заяви про визнання боржника банкрутом ліквідатором не надано відомостей про відокремлені підрозділи юридичної особи (філій, представництв) та докази заходів щодо їх закриття, всупереч вимогам законодавства. Скаржником зазначено, що ліквідатором (ліквідаційною комісією) не представлено доказів надання документів підприємства, у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку для проведення ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська податкової перевірки. За результатами позапланової виїзної перевірки ДПІ було встановлено незнаходження посадових осіб боржника, у зв'язку з чим були складені акти про відсутність посадових осіб за податковою адресою та неможливістю проведення перевірки.
У додаткових поясненнях до апеляційної скарги податкова посилається на особливості процедури банкрутства, правовий статус ДПІ як контролюючого органу, передбачений нормами цивільного та податкового законодавства, а також місце реєстрації боржника як платника податків (відповідно до правової позиції ВГСУ від 11.05.2016р. по справі №904/10403/15). Крім того, скаржником повідомлено про застосування ДПІ умовного адміністративного арешту майна боржника, у зв'язку з відмовою платника податків (боржника) від проведення документальної перевірки.
Ліквідатор боржника арбітражний керуючий Толстих А.В. у відзиві на апеляційну скаргу просив припинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою, постанову господарського суду - залишити без змін.
У відзиві на апеляційну скаргу ПАТ "Карпатське управління геофізичних робіт" просить суд постанову залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови місцевого господарського суду, заслухавши пояснення представників скаржника, ТОВ "Суми-Петрол", ліквідатора, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на викладене нижче.
Згідно із пунктом 1-1 Прикінцевих та перехідних положень (Х розділ) Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон) (в редакції, що діє з 19.01.2013 року) положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.
Відповідно до статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом .
За вимогами частини 1 статті 2 Закону провадження у справі про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Так, нормами ч. 1 ст. 91 ГПК України передбачено право на апеляційне оскарження судового рішення, що не набрало законної сили особою, яка не брала участі у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки.
В силу особливостей справи про банкрутство, коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, діючим законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.
Учасниками провадження у справі про банкрутство, згідно зі ст. 1 Закону про банкрутство, є сторони (конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів), боржник (банкрут)), забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Між тим, стаття 1 Закону про банкрутство передбачає, що кредитор - це юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).
При цьому, колегія суддів бере до уваги, що вказаний вище перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Однак, інші випадки участі органу державної податкової служби у справі про банкрутство платника податків Законом про банкрутство не передбачені. Таким чином, орган державної податкової служби не віднесений чинним законодавством до інших, окрім кредиторів, учасників справи про банкрутство.
Особливості та порядок заявлення кредиторами вимог до боржника, що ліквідується власником, визначений положеннями ч. 3 ст. 95 Закону про банкрутство, яка передбачає, що кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
Необхідно зазначити, що виходячи з аналізу норм ст.ст. 10, 11 Закону про банкрутство, особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу кредитора - сторони ( учасника провадження у справі про банкрутство) з моменту визнання її грошових вимог до боржника, а також надання правової оцінки змісту вказаних вимог господарським судом та прийняття відповідної ухвали.
При зверненні з апеляційною скаргою податковою інспекцією не доведено, а з матеріалів справи не вбачається, що оскаржуваною постановою місцевого суду вирішено питання про його (скаржника) права та обов'язки.
Так, слід зазначити, що судове рішення є таким, що прийняте про права та обов'язки особи, яка не була залучена до участі у справі, якщо в мотивувальній частині рішення містяться висновки суду про права та обов'язки цієї особи, або у резолютивній частині рішення суд прямо вказав про права та обов'язки таких осіб.
Таким чином, заявник не набув у встановленому порядку статусу учасника справи про банкрутство, тому на момент звернення з апеляційною скаргою був позбавлений можливості оскаржити судові рішення у справі про банкрутство.
Отже, у зв'язку з викладеним та враховуючи аналіз норм законодавства щодо порядку визначення та визнання кредитором у справі про банкрутство, передбачений ст.ст. 1, 10, 11, а також ст.ст. 95 Закону про банкрутство, колегія суддів дійшла висновку, що інспекція на момент звернення з апеляційною скаргою не набула статусу кредитора або іншого учасника, відтак, не є стороною у даній справі про банкрутство у розумінні норм ст. 1 Закону про банкрутство, а оскаржувана в апеляційному порядку постанова про визнання боржника банкрутом не стосується його прав та обов'язків, а тому остання не мала права апеляційного оскарження прийнятої у справі постанови відповідно до положень ст. 91 ГПК України.
Посилання скаржника на особливості процедури банкрутства, правовий статус ДПІ як контролюючого органу, передбачений нормами цивільного та податкового законодавства, місце реєстрації боржника як платника податків, а також застосування ДПІ умовного адміністративного арешту майна боржника, у зв'язку з відмовою платника податків (боржника) від проведення документальної перевірки, не спростовують викладених вище висновків суду.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Відповідно до частини 2 статті 99 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Враховуючи наведене, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що подана апеляційна скарга не підлягає розгляду в господарському суді в порядку апеляційного провадження.
За таких обставин, апеляційне провадження, порушене за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.2016 року у справі № 904/9317/15, підлягає припиненню на підставі пункту 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України, як таке, що помилково порушене.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 80, статтями 86, 91, 99, 106 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд -
УХВАЛИВ:
Припинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.2016 року у справі № 904/9317/15.
Головуючий суддя О.В. Чус
Суддя М.О. Дармін
Суддя Н.Л. Величко