Справа № 454/1392/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2016 року Сокальський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Струс Т. В.
при секретарі Коваль Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сокальського об»єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дії про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років та зобов»язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сокальського об»єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дії про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років та зобов»язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 01.07.2010 року він звільнений з посади слідчого прокуратури Ружинського району Житомирської області за власним бажанням у зв»язку з виходом на пенсію за вислугою років і йому було призначено пенсію відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на цей час призначення. Вказував на те, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, яка була призначена за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати слідчого прокуратури Ружинського району Житомирської області. 28.04.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення йому перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»(в редакції на час призначення пенсії) виходячи з розрахунку 90% від середньої заробітної плати долучивши довідку прокуратури Житомирської області №18/223 від 21.04.2016 року. Листом відповідача від 05.05.2016 року йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв»язку з тим, що 01.06.2015 року згідно розділу 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 VIII через неприйняття Закону щодо призначення всіх видів пенсій, у тому числі спеціальних, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії чи щомісячне грошове утримання призначалися відповідно до зокрема і Закону України «Про прокуратуру», втратили чинність, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає, що вказане рішення про відмову в перерахунку його пенсії протиправним і таким, що порушує його конституційні права на соціальний захист.
Просить суд визнати неправомірними дії (рішення) Сокальського об»єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови йому у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Житомирської області №18/223 від 21.04.2016 року та зобов'язати Сокальське об»єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час призначення пенсії у розмірі 90% місячного заробітку на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 21.04.2016 року № 18/223 з урахуванням виплачених сум і стягнути з відповідача судовий збір на його користь.
В запереченні на позовну заяву представник відповідача Сокальського об»єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначив, що заперечує щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своїх доводів відповідач посилається на п.5 розділу ІІІ Закону України від 02.03.2015 року №213-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" обумовлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк україни» «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта депутата України та призначаються на загальних підставах.
Відповідач у запереченні посилається на те, що на даний час не прийнято вищезазначеного закону і враховуючи, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначались, зокрема Законом України "Про прокуратуру", тому з 01 червня 2015 року Управління ПФУ пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" не призначаються та не перераховуються.
Відповідач вказує, що 05 травня 2016 року Сокальське об»єднання УПФ України у Львівській області прийняло рішення відмовити ОСОБА_1 у перерахунку пенсії щодо врахування заробітку згідно довідки №18-223 від 21.04.2016 року, виданої Прокуратурою Житомирської області у зв'язку з прийняттям постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". Просить відмовити у задоволенні позову.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів наведених в позовній заяві, просив їх задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача Сущак В.О. в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав наведених у письмовому запереченні, просила у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, оскільки, відсутні підстави проведення перерахунку пенсії позивачу.
Заслухавши учасників судового розгляду та дослідивши докази в справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу з 14 квітня 2010 року призначено пенсію за вислугою років виходячи із 90 відсотків від суми середньої заробітної плати посади прокурора району, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991 року (надалі - Закон України "Про прокуратуру").
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно з ч.ч.1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились зміни. Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-УІ змін не зазнали.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена 14 квітня 2010 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Останнє підвищення заробітної плати працівників прокуратури відбулося згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а відтак з прийняттям вказаної постанови КМУ у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Таким чином, при перерахунку позивачу пенсії підлягає застосуванню положення ст. 50-1 в редакції Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення пенсії. Тому відмова відповідача є протиправною.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб»єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб»єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 6, 17, 104, 158, 160, 161,162,163 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Сокальського об»єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дії про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії (рішення) Сокальського об»єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Житомирської області №18/223 від 21.04.2016 року.
Зобов'язати Сокальське об»єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час призначення пенсії у розмірі 90% місячного заробітку на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 21.04.2016 року № 18/223 з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівської області.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сокальський районний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.
Головуючий: Т. В. Струс