ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2016 року м. Київ К/800/44408/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Швеця В.В.,
Амєліна С.Є.,
Черпака Ю.К.,
провівши у порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи
за позовною заявою Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області про визнання дій, бездіяльності протиправними та стягнення витрат на перевезення пасажирів,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області (далі - Управління) на постанову Шевченківського районного суду міста Києва від 14 травня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2013 року, -
в с т а н о в и л а:
У лютому 2013 року Державне територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» звернулось до суду з вказаним позовом, в якому просило визнати протиправною бездіяльність Управління в частині невиконання вимог пункту 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256, а саме: не реєстрації за період з 1 серпня 2012 року по 1 січня 2013 року своїх зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремих категорій громадян по місту Бориспіль за цей же період та не надсилання інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 22 числа фінансовому органу виконавчого комітету Бориспільської міської ради; визнати протиправними дії відповідача в частині несплати позивачу витрат на перевезення пасажирів залізницею, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 1 серпня 2012 року по 1 січня 2013 року; стягнути з відповідача на користь позивача витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 1 серпня 2012 року по 1 січня 2013 року у сумі 143 214,90 грн.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 14 травня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2013 року, позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління щодо невиконання вимог пункту 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, а саме, не реєстрації за період з 1 серпня 2012 року по 1 січня 2013 року в повному обсязі своїх зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян по місту Бориспіль за вказаний період та не надсилання інформації про свої зобов'язання щомісяця фінансовому органу Бориспільської міської ради Київської області. Визнано протиправними дії Управління в частині несплати в повному обсязі Державному територіально-галузевому об'єднанню «Південно-Західна залізниця» витрат на перевезення пасажирів залізницею, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 1 серпня 2012 року по 1 січня 2013 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256. Стягнуто з Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» витрати на перевезення пасажирів залізницею, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 1 серпня 2012 року по 1 січня 2013 року у сумі 121 456,90 грн. В іншій частині позову відмовлено.
В обґрунтування касаційної скарги Управління посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим ставить питання про скасування зазначених рішень та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та рішення, що приймалися під час її розгляду, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Судами встановлено, що Державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця», в особі відокремленого підрозділу Київської дирекції залізничних перевезень, згідно діючого законодавства України щодо пільг, компенсацій і гарантій протягом 2012 року надавались послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у приміському сполученні зі станції міста Бориспіль Київської області.
Згідно з розрахунками витрат на відшкодування збитків, пов'язаних з наданням пільг за серпень-грудень 2012 року та копій списків пільговиків міста Бориспіль за період з 1 серпня 2012 року по 1 січня 2013 року позивачем надано послуги по перевезенню зі станції Бориспіль пасажирів, які користуються пільгами, на суму 143 214,90 грн. Однак, із них відповідачем компенсовано лише 21 758 грн., тобто, заборгованість відповідача перед позивачем за перевезення пільгових категорій громадян в 2012 році становить 121 456,90 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що Управління повинно було надіслати інформацію за період з 1 серпня 2012 року по 31 грудня 2012 року щодо компенсування пільг, наданих залізницею відповідним категоріям громадян, фінансовим органам, які складають уточнені реєстри. Проте, Управління не виконало вимоги пункту 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, не зареєструвало додаткові зобов'язання, чим порушено права позивача.
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.
Згідно з частиною п'ятою статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт», для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Судами встановлено, що Державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця» в особі структурного підрозділу Київської дирекції залізничних перевезень згідно діючого законодавства України щодо пільг, компенсацій і гарантій з 1 серпня 2012 року по 1 січня 2013 року надано послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у приміському сполученні зі станції Бориспіль Київської області на загальну суму 143 214,90 грн.
Відповідно до норм Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у місті Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 року № 790, основними завданнями Управління є забезпечення у межах своїх повноважень додержання законодавства про соціальний захист та соціальне обслуговування населення, у тому числі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; розроблення та організація виконання комплексних програм поліпшення соціального обслуговування інвалідів, пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян похилого віку та всебічне сприяння в отриманні ними соціального обслуговування та соціальних послуг за місцем проживання; виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету.
Таким чином, Управління має контролювати об'єми, вартість соціальної послуги, процес надання такої послуги та вживати заходів для забезпечення своєчасного перерахування компенсаційних виплат перевізнику.
Пунктом 1 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256 (далі - Порядок № 256) встановлено, що цей Порядок, відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, визначає механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» передбачено виділення коштів на компенсацію підприємствам транспорту за надання послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян, в тому числі на виконання вказаної державної програми, а згідно з додатком 7 до цього Закону встановлено додаткову дотацію з державного бюджету до обласного бюджету Київської області в сумі 69 112,5 грн., зокрема, на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 256 головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Згідно з пунктом 5 вказаного Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг.
Пунктом 6 Порядку № 256 встановлено, що у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів АРК, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 256 Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати. Щомісячні суми субвенцій перераховуються органами Державної казначейської служби на рахунки місцевих бюджетів з урахуванням їх обсягів, передбачених у бюджеті Автономної Республіки Крим, обласних бюджетах для відповідних місцевих бюджетів.
Згідно з пунктом 8 Порядку № 256 отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком судів про невиконання Управлінням вимог пункту 6 Порядку № 256, а саме: не зареєстровано додаткові зобов'язання за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян по місту Бориспіль за вказаний період, оскільки Управління не надіслало інформацію за період з 1 серпня 2012 року по 31 грудня 2012 року щодо компенсування пільг, наданих залізницею відповідним категоріям громадян, фінансовим органам, які складають уточнені реєстри.
Таким чином, висновок судів про протиправність дій Управління щодо несплати у повному обсязі Державному територіально-галузевому об'єднанню «Південно-Західна залізниця» витрат на перевезення пасажирів залізницею, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 1 серпня 2012 року по 31 грудня 2012 року, є правильним.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін, оскільки вони прийняті з додержанням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Керуючись статтями 220-1, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області відхилити, а постанову Шевченківського районного суду міста Києва від 14 травня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам та оскарженню не підлягає.
Судді В.В.Швець
С.Є. Амєлін
Ю. К. Черпак