Ухвала суду № 59450501, 02.08.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2016
Номер справи
542/1026/15-а
Номер документу
59450501
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2016 р.Справа № 542/1026/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: П'янової Я.В.

Суддів: Зеленського В.В. , Чалого І.С.

за участю секретаря судового засідання Городової А.О. Касян В. Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Новосанжарського районного суду Полтавської області від 12.05.2016р. по справі № 542/1026/15-а

за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3

до Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області

треті особи Новосанжарський селищний комбінат комунальних підприємств , Дочірнє підприємство "Комунальник" Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств

про скасування п.2 рішення 47-ї сесії Новосанжарської селищної ради від 13 лютого 2015 року та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивачі, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, позивачі), звернулися до Новосанжарського районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області (далі - відповідач), треті особи: Новосанжарський селищний комбінат комунальних підприємств, Дочірнє підприємство "Комунальник" Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просили суд скасувати п. 2 рішення 47-ї сесії Новосанжарської селищної ради від 13 лютого 2015 року "Про виконання рішення адміністративної колегії Полтавського відділення Антимонопольного комітету України від 09.12.2014 року № 01/219-рш "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції"; зобов'язати відповідача забезпечити перерахунок тарифу на водопостачання згідно норм чинного законодавства; зобов'язати відповідача забезпечити перерахунок тарифів на індивідуальне водопостачання для населення та інших споживачів по Новосанжарському селищному комбінату комунальних підприємств згідно Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), затверджених Постановою КМУ № 869 від 01.06.2011 року та № 532 від 01 жовтня 2014 року.

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 25 березня 2016 року за заявою позивачів позовну заяву в частині вимоги про зобов'язання відповідача забезпечити перерахунок тарифу на водопостачання згідно норм чинного законодавства залишено без розгляду (т. 4 а.с. 38).

Постановою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 12.05.2016 року адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 задоволено частково.

Зобов'язано Новосанжарську селищну раду забезпечити перерахунок тарифів на централізоване водопостачання для бюджетних установ та інших споживачів, які надаються Новосанжарським селищним комбінатом комунальних підприємств в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" № 869 від 01.06.2011 року.

В іншій частині позову відмовлено.

Стягнуто з місцевого бюджету Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 24 (двадцять чотири) грн. 36 коп. кожному.

Не погодившись із зазначеною постановою суду першої інстанції, позивач - ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Новосанжарського районного суду Полтавської області від 12.05.2016 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, та на доводи, викладені в апеляційній скарзі.

В судовому засіданні позивачі повністю підтримали вимоги апеляційної скарги та просили їх задовольнити.

Представники відповідача та третіх осіб заперечували проти задоволення вимог апеляційної скарги та просили постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Згідно з ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вислухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши обставини справи і зібрані по справі докази в їх сукупності, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням 39-ої сесії Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області від 29 липня 2014 року "Про коригування тарифів на централізоване водопостачання для населення та інших споживачів по Новосанжарському селищному комбінату комунальних підприємств" на підставі клопотання Новосанжарського СККП № 57 від 25.07.2014 року та наданих підприємством розрахунків з 01.09.2014 року затверджено нові тарифи на послуги з централізованого водопостачання, які надає Новосанжарський СККП, в наступних розмірах: 1) при наявності водяного лічильника: для населення -10,00 грн. за 1 куб.м; для бюджетних установ - 18,50 грн. за 1 куб.м; для інших споживачів - 39,50 грн. за 1 куб.м; 2) при відсутності водяного лічильника: для громадян, які проживають в житлових будинках з водопроводом та каналізацією, обладнаних ваннами, - 59,00 грн. з 1 особи на місяць; для громадян, які проживають в житлових будинках з водопроводом та каналізацією, без наявності ванн, - 41,00 грн. з 1 особи на місяць; для громадян, які беруть воду з дворових колонок, - 25,00 грн. з 1 особи на місяць; для громадян, які беруть воду з вуличних колонок, - 15,00 грн. з 1 особи на місяць (т. 4, а.с. 121, 143-145).

Позивач, ОСОБА_1, звернулася зі скаргою до Полтавського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України, вважаючи, що дане рішення є необґрунтованим та незаконним.

Рішенням адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" № 01/219-рш від 09.12.2014 року визнано, що дії Новосанжарської селищної ради, які полягають у встановленні рішенням 39-ої сесії селищної ради тарифів на послуги з централізованого водопостачання в економічно необґрунтованому розмірі, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, та зобов'язано селищну раду скасувати рішення від 29.07.2014 року та вжити заходи щодо встановлення тарифів в порядку та в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (т. 1 а.с. 16-20).

Пунктом 4 рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України № 01/224-рш від 11.12.2014 року зобов'язано Новосанжарський СККП здійснити розрахунки тарифів на послуги з централізованого водопостачання у встановленому законодавством порядку та в економічно обґрунтованому розмірі (т. 1 а.с. 21-33).

Рішенням 47-ої сесії Новосанжарської селищної ради шостого скликання від 13.02.2015 року "Про виконання рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України від 09.12.2014 року № 01/219-рш "Про порушення законодавства про захист прав економічної конкуренції" скасовано рішення 39-ої сесії селищної ради від 29.07.2014 року "Про коригування тарифів на централізоване водопостачання для населення та інших споживачів по Новосанжарському селищному комбінату комунальних підприємств".

Пунктом 2 вказаного рішення сесії селищної ради встановлено нові тарифи на послуги з централізованого водопостачання для населення та інших споживачів по Новосанжарському СККП, а саме: 1) при наявності водяного лічильника: для населення - 9,24 грн. за 1 куб.м; для бюджетних установ - 18,50 грн. за 1 куб.м; для інших споживачів - 39,50 грн. за 1 куб.м; 2) при відсутності водяного лічильника: для громадян, які проживають в житлових будинках з водопроводом та каналізацією, обладнаних ваннами, - 54,52 грн. з 1 особи на місяць; для громадян, які проживають в житлових будинках з водопроводом та каналізацією, без наявності ванн, - 37,88 грн. з 1 особи на місяць; для громадян, які беруть воду з дворових колонок, - 23,10 грн. з 1 особи на місяць; для громадян, які беруть воду з вуличних колонок, - 13,86 грн. з 1 особи на місяць (т. 1 а.с. 34).

Позивачі, вважаючи протиправним вказаний пункт рішення 47-ої сесії Новосанжарської селищної ради шостого скликання від 13.02.2015 року, звернулися до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог про скасування рішення 47-ї сесії Новосанжарської селищної ради від 13 лютого 2015 року "Про виконання рішення адміністративної колегії Полтавського відділення Антимонопольного комітету України від 09.12.2014 року № 01/219-рш "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", суд першої інстанції виходив з того, що вказане рішення 47-ої сесії Новосанжарської селищної ради шостого скликання від 13.02.2015 року прийняте відповідачем в межах своєї компетенції, з дотриманням процедурних норм, а, отже, є обґрунтованим та законним та не може бути скасоване з підстав, на які посилаються позивачі.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в зазначеній частині з огляду на таке.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень; акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію; акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації"; проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки; акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності"; акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно з ст. 13, ч. 2 ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ціни/тарифи на комунальні послуги другої групи, до якої входить водопостачання та водовідведення, затверджують органи місцевого самоврядування для надання цих послуг на відповідній території.

Відповідно до ч. 6 ст. 13 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води та питного водопостачання належать, зокрема, встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення (крім тарифів на ці послуги, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг).

Згідно з підпунктом 2 пункту а ч. 1 ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження з встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Відповідно до Статуту Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств, підприємство створено на підставі рішення шостої сесії Новосанжарської селищної ради четвертого скликання від 07 лютого 2003 року і підпорядковане селищній раді. Пункт 2.2. Статуту визначає одним із завдань підприємства розроблення на основі діючих законодавчих документів тарифів на житлово-комунальні послуги та погодження їх з відповідними органами (т. 4, а.с. 38-43).

Згідно з п. 1 ст. 2 Закону України "Про держане регулювання у сфері комунальних послуг" органом державного регулювання у сфері комунальних послуг є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Пунктом 2.2. Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про нарахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30 липня 2012 року № 390, передбачено, що протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, суб'єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за зазначеним цим Порядком способами.

Пунктом 2.3. вищезазначеного Порядку визначено, що суб'єктом господарювання, що надають комунальні послуги (послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)), до відома споживачів доводиться така інформація: загальний розмір тарифу та його структура (планові витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість); обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливо-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо); інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати тарифи. Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобом масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності), за необхідності, та шляхом розміщення на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.

Суб'єкт господарювання додатково може також доводити до відома споживачів інформацію за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статусом територіальної громади.

Матеріалами справи підтверджено, що 23 січня 2015 року до Новосанжарської селищної ради звернулося Новосанжарське СККП з проханням розмістити інформацію на сайті селищної ради повідомлення споживачам про намір здійснити зміну тарифів на комунальні послуги (т. 4, а.с. 192). В цей же день інформація була розміщена на сайті Новосанжарської районної ради (т. 4, , а.с. 142, 189-191, т. 5, а.с. 7-9).

Підтвердженням того, що вказана інформація розміщувалась саме 23.01.2015 року, а не пізніше, є скріншот із сайту та довідка адміністратора про те, що в період з 01.01.2015 року по 01.09.2015 року ніяких сторонніх втручань в роботу сайту не було.

Згідно розміщеної інформації про наміри зміни тарифу, мешканцям Нових Санжар пропонувалось надати до 09.02.2015 року свої зауваження та пропозиції.

В свою чергу, до 09.02.2015 року ніяких зауважень та пропозицій з боку споживачів не надійшло, про що своїм листом від 10.02.2015 року повідомив Новосанжарську селищну раду Новосанжаський СККП (т.4, а.с.194).

Пропозицію Новосанжарського СККП на виконання рішення колегії Полтавського відділення Антимонопольного комітету України від 09.12.2014 року № 01/219-рш "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" було обговорено та погоджено на засіданні спільного засідання постійних комісій Новосанжарської селищної ради від 11 лютого 2015 року (т. 3 а.с. 199-206). Спільне засідання всіх комісій селищної ради проводилось також для того, щоб члени всіх комісій селищної ради, які є вуличними депутатами, були обізнані та залучені до процесу обговорення тарифу.

Рішення "Про виконання рішення колегії Полтавського відділення Антимонопольного комітету України від 09.12.2014 року № 01/219-рш "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" було прийнято 13 лютого 2015 року 15 голосами на пленарному засіданні сорок сьомої сесії Новосанжарської селищної ради шостого скликання. Рішення було обговорено на засіданні та проголосоване, що підтверджується протоколом пленарного засідання (т. 4, а.с. 207-211). Відповідні пояснення надали і свідки ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7

Після прийняття рішення було розміщено на офіційному веб-сайті Новосанжарської селищної ради та в районній газеті "Світлиця" (т. 4, а.с. 193, 212).

Посилання позивачів про порушення процедури прийняття рішення у зв'язку з не розміщенням інформації в друкованих засобах масової інформації спростовуються розміщенням інформації на офіційному сайті відповідача 23.01.2015 року.

Окрім того, під час вирішення справи по суті, позивачі стверджували про необґрунтованість встановлених тарифів на послуги з централізованого водопостачання, у зв'язку з чим вони не погоджуються з ними. Однак, ні під час вирішення справи в суді апеляційної інстанції, ні під час розгляду справи в суді першої інстанції позивачі не надали свої розрахунки, які б могли спростувати невірність чи економічну необґрунтованість тарифів, які були затверджені рішенням відповідача. При цьому позивачі посилалися на те, що судом першої інстанції не було враховано листи Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 12.03.2015р. № 01/1127-ркк «Про внесення рекомендацій в порядку ст. 17 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» (4 т., а.с.117-119) та від 13.03.2015р. № 01/1162 «Про розгляд звернення».

З цього питання колегія суддів апеляційної інстанції зауважує на таке.

Як вбачається з листа Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 12.03.2015р. № 01/1127-ркк Новосанжарській селищній раді було рекомендовано вжити заходи щодо встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання у встановленому законодавством порядку та розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Листом від 13.03.2015р. за № 01/1162 «Про розгляд звернення» ОСОБА_1 повідомлено про розгляд її заяви від 26.02.2015р. щодо стану виконання рішення адміністративної колегії територіального відділення від 09.12.2014р. № 01/219-рш та надання Новосанжарській селищній раді рекомендацій (4 т., а.с. 36).

27.03.2015р. Новосанжарська селищна рада, на виконання рекомендацій Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, викладених в листі від 12.03.2015р. за № 01/1127-ркк, надала відповідь: роз'яснення та документи на обґрунтування тарифу на централізоване водопостачання в смт. Нові Санжари в розмірі 9,24 грн. (т.4, а.с. 195).

Після надання роз'яснень з економічним обґрунтуванням тарифів на централізоване водопостачання та документів Полтавське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України до відповідача не мала зауважень.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують з підстав, наведених вище.

Згідно з ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Виходячи з вищезазначеного, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції підтверджує, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому посилання позивача в апеляційній скарзі на порушення судом ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України є безпідставними.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Новосанжарського районного суду Полтавської області від 12.05.2016р. по справі № 542/1026/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Пянова Я.В.Судді Зеленський В.В. Чалий І.С. Повний текст ухвали виготовлений 04.08.2016 р.