Постанова № 59446097, 20.07.2016, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
20.07.2016
Номер справи
607/4745/16-а
Номер документу
59446097
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.07.2016 Справа №607/4745/16-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі :

головуючого Ромазана В.В.

з участю секретаря Буцик О.П.

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Херсонської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування постанов в справі про порушення митних правил №0051/50800/16 від 21 квітня 2016 року, №0052/50800/16 від 21 квітня 2016 року та №0053/50800/16 від 21 квітня 2016 року ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Херсонської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування постанов в справах про порушення митних правил №0051/50800/16 від 21 квітня 2016 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 470 МК України за якою на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн., №0052/50800/16 від 21 квітня 2016 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 470 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн. та №0053/50800/16 від 21 квітня 2016 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 470 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн.

Заявлені вимоги позивач мотивує тим, що підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності стало те, що 29.04.2015 р. ОСОБА_1 ввіз на митну територію України транспортний засіб марки «Ford Transit», VIN НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2, країна постійної реєстрації - Польща, у зоні діяльності митного поста «Мостиська» Львівської митниці ДФС по смузі «червоний коридор» у митному режимі «транзит». Даний транспортний засіб 02.05.2015 р. було вивезено до ВЕЗ «Крим» та на теперішній час, згідно інформаційної бази даних АСМО «Інспектор», не вивезено з митної території України у встановлений ч.1 ст.95 МК України строк. Також, 02.06.2015 року ОСОБА_1 ввіз на митну територію України транспортний засіб марки «MAZDA 3», VIN НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_4, країна постійної реєстрації - Польща, у зоні діяльності митного поста «Мостиська» Львівської митниці ДФС по смузі «зелений коридор» у митному режимі «транзит». Даний транспортний засіб 05.06.2015 р. було вивезено до ВЕЗ «Крим» та на теперішній час, згідно інформаційної бази даних АСМО «Інспектор», не вивезено з митної території України. Крім того, 23.06.2015 року ОСОБА_1 ввіз на митну територію України транспортний засіб марки «Ford Transit», VIN НОМЕР_5, реєстраційний номер НОМЕР_6, країна постійної реєстрації - Польща, у зоні діяльності митного поста «Мостиська» Львівської митниці ДФС по смузі «зелений коридор» у митному режимі «транзит». Даний транспортний засіб 27.06.2015 р. було вивезено до ВЕЗ «Крим» та на теперішній час, згідно інформаційної бази даних АСМО «Інспектор», не вивезено з митної території України. Також, в протоколах про порушення митних правил №0051/50800/16 від 08 квітня 2016 року, №0052/50800/16 від 08 квітня 2016 року та №0053/50800/16 від 08 квітня 2016 року зазначено про те, що відповідно інформації, викладеної у листі від 07.08.2015 № 29294/7/99-99-24-01-03-17 «Про митний контроль транспортних засобів особистого користування» - ввезення громадянами на територію ВЕЗ «Крим» транспортних засобів особистого користування, що були поміщені у митні режими «тимчасове ввезення або транзит» не є завершенням таких режимів і не може вважатись виконанням громадянином зобов'язання вивезення (транзит) транспортних засобів особистого користування. Позивач вказує, що дані автомобілі він дійсно ввіз на митну тертирорію України 29.04.2015 р., 02.06.2015 р. та 23.06.2015 р через Львівську митницю ДФС, що в даному разі є митницею відправлення, та, з дотриманням встановленого ст. 95 МК України десятиденного строку, доставив цей автомобіль, 2 травня 2015 року, 05 червня 2015 року та 27 червня 2015 року у митницю призначення - Херсонську митницю ДФС. Даний факт підтверджений протоколами про порушення митних правил, оскаржуваною постановою та витягами із ЦБД ЄАІС ДМСУ та з автоматизованої системи митного оформлення ПІК «Інспектор». Херсонська митниця ДФС провела усі необхідні митні оформлення в зоні митного контролю, завершивши таким чином митне оформлення цього автомобіля, та надала ОСОБА_1 дозвіл на переміщення цих автомобілів у вільну економічну зону «Крим», запроваджену Законом України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12 серпня 2014 року № 1636-VІІ. Відповідно до п.5-1 Розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України на період дії, зокрема, закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» норми цього Кодексу застосовуються з урахуванням цього закону. Правовою підставою здійснення митних формальностей Херсонською митницею ДФС у зонах митного контролю на адміністративному кордоні ВЕЗ «Крим» є п. 6.3 ст. 6 Закону, відповідно до якого, митні формальності, пов'язані з переміщенням товарів, транспортних засобів комерційного призначення та громадян через адміністративний кордон ВЕЗ «Крим», здійснюються у зонах митного контролю, розташованих у місцях, визначених у статті 329 МК України, як при переміщенні через митну територію України. Також вказує, що на території ВЕЗ «Крим» тимчасово не діють пункти пропуску через державний кордон, оскільки вони закриті згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2014 р. № 424-р «Про тимчасове закриття пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю». Тому, позивач вважає, що саме Херсонська митниця ДФС протягом травня-червня 2015 року здійснювала митне оформлення товарів в тому чи іншому митному режимі в зонах митного контролю на адміністративному кордоні ВЕЗ «Крим». ОСОБА_1 вказує, що посадові особи Херсонської митниці ДФС безпідставно склали протоколи про порушення митних правил та притягнули його до адміністративної відповідальності, оскільки він не порушив 10 - денний строк доставки вказаного у постанові автомобіля у Херсонську митницю ДФС. Твердження Херсонської митниці ДФС про те, що ввезені ОСОБА_1 автомобілі не вивезено за межі митної території України не відповідає частині другій статті 9 МК України, відповідно до якої для цілей застосування положень розділів V і IX цього Кодексу території вільних митних зон вважаються такими, що знаходяться. поза межами митної території України.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просить позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник Херсонської митниці ДФС в судове засідання не з'явився, подав суду письмові заперечення відповідно до яких позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив, посилаючись на те, що постанови Херсонської митниці від 21.04.2016 року №0051/50800/16, №0052/50800/16 та №0053/50800/16 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.470 МК України є законними та обгрунтованими. Відповідно інформації, викладеної у листі ДФС від 07.08.2015 № 29294/7/99-99-24-01-03-17 «Про митний контроль транспортних засобів особистого користування» - ввезення громадянами на територію ВЕЗ «Крим» транспортних засобів особистого користування, що були поміщені у митні режими «тимчасове ввезення або транзит» не є завершенням таких режимів і не може вважатись виконанням громадянином зобов'язання вивезення (транзит) транспортних засобів особистого користування. Згідно до вимог діючого законодавства (накази, розпорядження, листи, вказівки тощо) лист Державної Фіскальної Служби України від 07.08.2015 №29294/7/99-99-24-01-03-17 «Про митний контроль транспортних засобів особистого користування» є підзаконним актом та обов'язковий для виконання всіма посадовими особами вказаного державного органу і спростовує твердження позивача про необов'язковість його виконання. У позові просять відмовити.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив.

08 квітня 2016 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил №0051/50800/16 щодо перевищення ним, встановленого п.1 ч.1 ст. 95 МК України, строку транзитного перевезення автомобіля марки «Ford Transit», VIN НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2, митною територією України.

Як вбачається зі змісту протоколу про порушення митних правил №0051/50800/16 від 08 квітня 2016 року, 08.04.2016 року за результатами перевірки, проведеної на підставі листа Херсонського прикордонного загону від 24.02.2016 р. №51/324, встановлено, що громадянин ОСОБА_1 ввіз на митну територію України 29.04.2015 року транспортний засіб марки «Ford Transit», VIN НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2, країна постійної реєстрації - Польща, у зоні діяльності митного поста «Мостиська» Львівської митниці ДФС по смузі «червоний коридор» у митному режимі «транзит», який був 02.05.2015 р. вивезений до ВЕЗ «Крим» та на теперішній час, згідно інформаційної бази даних АСМО «Інспектор», не вивезено з митної території України. Згідно до ст.95 МК України, для автомобільного транспорту строк транзитного перевезення становить 10 діб, тому громадянин України ОСОБА_1 повинен був вивезти даний автомобіль у строк до 09.05.2015 року. Проте, станом на 08.04.2016 року, транспортний засіб марки «Ford Transit», VIN НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2, ОСОБА_1 не вивезено за межі митної території України. За наслідками розгляду вказаного протоколу, заступником начальника Херсонської митниці ДФС - начальником Управління боротьби з митними правлопорушеннями Сличко С.В., винесено постанову в справі про порушення митних правил №0051/50800/16 від 21 квітня 2016 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст.470 МК України та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8 500 грн.

Крім того, 08 квітня 2016 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил №0052/50800/16 щодо перевищення ним, встановленого п.1 ч.1 ст. 95 МК України, строку транзитного перевезення автомобіля марки «MAZDA 3», VIN НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_4, митною територією України.

Як вбачається зі змісту протоколу про порушення митних правил №0052/50800/16 від 08 квітня 2016 року, 08.04.2016 року за результатами перевірки, проведеної на підставі листа Херсонського прикордонного загону від 24.02.2016 р. №51/324, встановлено, що громадянин ОСОБА_1 ввіз на митну територію України 02.06.2015 року транспортний засіб марки «MAZDA 3», VIN НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_4, країна постійної реєстрації - Польща, у зоні діяльності митного поста «Мостиська» Львівської митниці ДФС по смузі «зелений коридор» у митному режимі «транзит», який був 05.06.2015 р. вивезений до ВЕЗ «Крим» та на теперішній час, згідно інформаційної бази даних АСМО «Інспектор», не вивезено з митної території України. Проте, станом на 08.04.2016 року, транспортний засіб марки «MAZDA 3», VIN НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_4, ОСОБА_4 не вивезено за межі митної території України. За наслідками розгляду вказаного протоколу, заступником начальника Херсонської митниці ДФС - начальником Управління боротьби з митними правлопорушеннями Сличко С.В., винесено постанову в справі про порушення митних правил №0052/50800/16 від 21 квітня 2016 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст.470 МК України та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8 500 грн.

Також, 08 квітня 2016 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил №0053/50800/16 щодо перевищення ним, встановленого п.1 ч.1 ст. 95 МК України, строку транзитного перевезення автомобіля марки «Ford Transit», VIN НОМЕР_5, реєстраційний номер НОМЕР_6, митною територією України.

Як вбачається зі змісту протоколу про порушення митних правил №0053/50800/16 від 08 квітня 2016 року, 08.04.2016 року за результатами перевірки, проведеної на підставі листа Херсонського прикордонного загону від 24.02.2016 р. №51/324, встановлено, що громадянин ОСОБА_1 ввіз на митну територію України 23.06.2015 року транспортний засіб марки «Ford Transit», VIN НОМЕР_5, реєстраційний номер НОМЕР_6, країна постійної реєстрації - Польща, у зоні діяльності митного поста «Мостиська» Львівської митниці ДФС по смузі «зелений коридор» у митному режимі «транзит», який був 27.06.2015 р. вивезений до ВЕЗ «Крим» та на теперішній час, згідно інформаційної бази даних АСМО «Інспектор», не вивезено з митної території України. Проте, станом на 08.04.2016 року, транспортний засіб марки «Ford Transit», VIN НОМЕР_5, реєстраційний номер НОМЕР_6, ОСОБА_4 не вивезено за межі митної території України. За наслідками розгляду вказаного протоколу, заступником начальника Херсонської митниці ДФС - начальником Управління боротьби з митними правлопорушеннями Сличко С.В., винесено постанову в справі про порушення митних правил №0053/50800/16 від 21 квітня 2016 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст.470 МК України та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8 500 грн.

У відповідності зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

В силу вимог ч.1 ст.90, ст.95 Митного кодексу України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома митними органами України або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Граничний строк транзитного перевезення для автомобільного транспорту становить - 10 діб, а у разі переміщення в зоні діяльності одного митного органу - 5 діб.

Диспозицією ч.3 ст.470 МК України встановлено відповідальність за перевищення встановленого ст.95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу митного органу.

Згідно вимогами ч.1 ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства про адміністративні правопорушення. Так, ч.2 ст.531 МК України передбачено, що підставами для скасування чи зміни постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про припинення провадження у справі про порушення митних правил можуть бути визнані й інші визначені законом обставини.

Відповідно до вимог ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до Розділу І, Розділу II Перехідних положень Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 р. №1636-VІІ, тимчасово окупована території Автономної Республіки Крим визнається українською територією і на ній створено вільну економічну зону «Крим».

Пунктом 3.1 Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 р. №1636-VІІ, встановлено, що на території ВЕЗ «Крим» діє особливий порядок застосування норм регуляторного, податкового та митного законодавства України, а також особливий режим внутрішньої та зовнішньої міграції фізичних осіб.

Відповідно до п.5-1 Розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України на період дії, зокрема, Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» норми цього Кодексу застосовуються з урахуванням цього закону.

Відповідно до ч.2 ст. 9 МК України, для цілей застосування положень розділів V і IX цього Кодексу, території вільних митних зон вважаються такими, що знаходяться поза межами митної території України. Розділ V Митного кодексу України визначає поняття, види митних режимів, умови поміщення товарів в ці режими, тощо.

Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_1 доставив ввезені ним через Львівську митницю ДФС зазначений транспортні засоби у митницю призначення Херсонську митницю ДФС, у строк передбачений ст.95 МК України, пройшовши усі митні формальності в зоні митного контрою, завершивши митне оформлення та отримав дозвіл Херсонської митниці ДФС на ввезення транспортних засобів марки «Ford Transit», VIN НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2, «MAZDA 3», VIN НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_4, «Ford Transit», VIN НОМЕР_5, реєстраційний номер НОМЕР_6 на територію вільної економічної зони «Крим», а тому вивіз дані транспортні засоби за межі митної території України. Крім цього, як вбачається із митних декларацій від 27 червня 2015 року, від 02 травня 2015 року, від 05 червня 2015 року зазначені транспортні засоби ОСОБА_1 в подальшому ввіз на територію Російської Федерації, що підтверджено відмітниками Російської митниці. Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1, відсутій склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.470 МК України.

Враховуючи вищевказане, суд вважає, що оскаржувані постанови в справі про порушення митних правил №0051/50800/16 від 21 квітня 2016 року, №0052/50800/16 від 21 квітня 2016 року та №0053/50800/16 від 21 квітня 2016 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 підлягають скасуванню.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 11, 18, 71, 86, 158, 163, 186 КАС Україн, ст.ст. 69, 458, 489, 531 МК України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування постанов в справі про порушення митних правил №0051/50800/16 від 21 квітня 2016 року, №0052/50800/16 від 21 квітня 2016 року та №0053/50800/16 від 21 квітня 2016 року - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Херсонської митниці ДФС у справі про порушення митних правил за №0051/50800/16 від 21 січня 2016 року винесену заступником начальника Херсонської митниці ДФС - начальником Управління боротьби з митними правлопорушеннями Сличко С.В. відносно громадянина України ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 470 МК України у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн.

Визнати протиправною та скасувати постанову Херсонської митниці ДФС у справі про порушення митних правил за №0052/50800/16 від 21 січня 2016 року винесену заступником начальника Херсонської митниці ДФС - начальником Управління боротьби з митними правлопорушеннями Сличко С.В. відносно громадянина України ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 470 МК України у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн.

Визнати протиправною та скасувати постанову Херсонської митниці ДФС у справі про порушення митних правил за №0053/50800/16 від 21 січня 2016 року винесену заступником начальника Херсонської митниці ДФС - начальником Управління боротьби з митними правлопорушеннями Сличко С.В. відносно громадянина України ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 470 МК України у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн.

Відшкодувати ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Херсонської митниці ДФС 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 коп. сплаченого ним судового збору при зверненні із адміністративним позовом в суд.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

ГОЛОВУЮЧИЙ В.В.РОМАЗАН