Справа №636/2226/16-а
Провадження №2-а/636/175/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2016 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області в складі:
головуючої судді Дьоміної О.П.
при секретарі Коваленко О.А.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області, третя особа ОСОБА_2, про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
29.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області, в якому просить:
- визнати неправомірними дії УПСЗН Чугуївської міської ради щодо скасування з 01.07.2015 року 50-відсоткової пільги, наданої позивачу та членам його родини з 05.12.2005 року з оплати комунальних послуг та послуг з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій;
- зобовязати УПСЗН Чугуївської міської ради поновити з 01.07.2015 року право на отримання позивачем та членами його родини 50-відсоткової пільги з оплати комунальних послуг та послуг за утримання будинків, споруд і прибудинкових територій;
- зобовязати УПСЗН Чугуївської міської ради надати до КЖРЕП м. Чугуєва, КП «Чугуївський комунальний комплекс», газо -, водо -, тепло -, електропостачальним підприємствам інформацію щодо його права на отримання 50-відсоткової пільги на оплату послуг, що постачаються даними підприємствами та організаціями з 01.07.2015 року і довічно.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він колишній працівник органів МВС України, який у 2005 році був звільнений з органів у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років та з 05.12.2005 року є пенсіонером, що підтверджується посвідченням №16499, виданим ФЕУ УМВСУ в Харківській області 03.01.2006 року.
Згідно із довідкою №100/28902, виданою Управлінням фінансових ресурсів та економіки УМВС України в Харківській області 03.01.2006 року, йому як пенсіонеру МВС та членам його сім'ї з 05.12.2005 року надано право довічно на 50% знижки по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива відповідно до Закону України «Про міліцію».
Позивач зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (до зміни назви - вул. ОСОБА_3)АДРЕСА_1 разом зі своєю дружиною ОСОБА_2, та як міліціонер на пенсії користувався до 30.06.2015 року 50% знижкою за користування послугами з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, постачання холодної води, гарячої води, водовідведення, електропостачання, газопостачання на плиту, централізоване опалення та вивезення побутових відходів.
Відповідачем з 01.07.2015 року вказана пільга була скасована.
На даний час пенсія позивача складає 1360,00 грн. за місяць, а оплата всіх комунальних послуг складає 1800,00 грн. за місяць.
Всі соціальні гарантії, які позивач отримував 10 років скасовано, тобто скасувавши пільгу по утриманню житла, його позбавили частини пенсії, яка при виході на пенсію гарантувала грошову суму коштів (пенсійне забезпечений) та суму 50% пільги - еквівалент коштів.
Про скасування вказаної пільги позивачу стало відомо з листа №2392 від 08.06.2016 року Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради, яким у відповідь на його звернення від 25.05.2016 року, відповідач повідомив про скасування наданої довічно пільги у вигляді 50% знижки по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива відповідно до Закону України «Про міліцію», а також відмовив позивачу у поверненні вказаної пільги.
Свою відмову відповідач обґрунтував тим, що пільга була надана йому відповідно до Закону України «Про міліцію», який 07.11.2015 року втратив чинність на підставі п. 1 та п. 5 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України від 02.07.2015 року №580-VIII.
ОСОБА_1 у позові зазначає, що про порушення його прав він дізнався з дати отримання відповіді Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради на його звернення - 08.06.2016 року, тому саме з цієї дати починається перебіг процесуальних строків для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Правовідносини щодо соціального захисту працівників міліції та їх пенсійного забезпечення станом на момент їх виникнення, а саме з дати виходу на пенсію за вислугою років та отримання права на 50 відсотків знижки по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива були врегульовані Законом України «Про міліцію» від 20.12.90 року №565-ХІІ, згідно якого працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VІ від 28.12.2007 року у ст. 22 Закону України «Про міліцію» внесено зміни, згідно яких за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом. Пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Як зазначає позивач, дані зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.08 року.
02.07.2015 року прийнято Закон України від № 580-VІІІ «Про національну поліцію», у звязку з чим втратив чинність Закон України «Про міліцію».
Згідно з п. 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб.
Разом з тим, позивач звертає увагу на те, що спірна пільга була надана йому з 05.12.2005 року і довічно, тобто без обмеження будь-яким строком або настанням будь-яких обставин. При цьому така пільга була надана у відповідності до чинного на момент виходу на пенсію за вислугою років законодавства України.
Посилаючись на ст. ст. 22, 46, 58, 152 Конституції України, а також Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99, ОСОБА_1 вважає, що його конституційні права порушено, його право як пенсіонера ОВС України на отримання 50-відсоткової знижки на оплату комунальних послуг визначається за тими правилами, які були чинними на момент виходу на пенсію, а саме - 05.12.2005 року.
На думку позивача, необхідно зазначити, що було прийнято Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх співробітників органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей, яким внесено зміни, спрямовані на реалізацію конституційних принципів рівності, справедливості, пропорційності і недискримінації під час унормування законом соціального і правового захисту як поліцейських, так і колишніх працівників міліції, в тому числі пенсіонерів, інвалідів, а також членів їх сімей, інших осіб.
За викладених обставин, ОСОБА_1 вказує, оскільки йому як пенсіонеру ОВС вже була встановлена пільга з оплати за комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій довічно, у відповідача були відсутні правові підставі зупиняти дію чи скасовувати пільгу ОСОБА_1, у звязку із внесенням змін до чинного законодавства, оскільки нові умови отримання пільги повинні застосовуватись лише до осіб, які мають право на її отримання, а не до тих осіб, яким така пільга вже встановлена довічно.
У відповідності з вимогами Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.03 року, саме Управління праці та соціального захисту населення організують збирання, систематизацію та зберігання інформації про пільговика, ведуть облік пільговиків.
Позивач вважає, що на даний час повинен перебувати на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги в Управлінні соціального захисту населення Чугуївської міської ради, отримувати пільги як міліціонер на пенсії та який до 30.06.2015 року користувався 50-відсотковою знижкою за користування послугами з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, постачання холодної води, гарячої води, водовідведення, електропостачання, газопостачання на плиту, централізоване опалення та вивезення побутових відходів.
Відповідачем не було враховано вищенаведених обставин, що призвело до неправильного зупинення дії пільги щодо оплати за комунальні послуги в розмірі 50% та грубого порушення прав позивача, як пенсіонера міліції, тому він просить суд задовольнити його позов.
04.08.2016 року від УПСЗН Чугуївської міської ради Харківської області до суду надійшли заперечення на даний позов, оскільки вважає його необґрунтованим з наступних підстав:
ОСОБА_1 та член його сімї, зокрема, дружина - ОСОБА_2, дійсно з 05.12.2015 року користувалися пільгою, а саме 50-відсотковою знижкою плати за користуванням житлом та комунальними послугами за паливо в межах норм, встановлених законодавством, відповідно до ст. 22 Закону України від 20.12.1990 № 565 Х-ІІ «Про міліцію». На підставі п.1 та п.5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від № 580-VІІ «Про національну поліцію» вищезазначений Закон 07.11.2015 року втратив чинність. На підставі п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб. Розділ IX «Соціальний захист поліцейських» Закону України «Про національну поліцію» регламентує соціальні гарантії вищезазначених осіб, пільг на оплату житлово-комунальних послуг не передбачає.
Таким чином, із запровадженням Закону України від 02.07.2015 № 580-VІІ «Про національну поліцію» з 07.11.2015 року особи, які мали право на пільги згідно із Законом України «Про міліцію» (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби; діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у звязку з виконанням службових обовязків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні), втратили право на пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідно ОСОБА_1 та члени його сімї не мають права на пільги на оплату житлово-комунальних послуг на підставі законодавчих змін, а не незаконних дій управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради.
З 01.07.2016 року вступив в силу «Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сімї», затверджений Постановою КМУ від 04.06.2015 року № 389. Згідно з п. 8 зазначеного Порядку пільговики, до складу сімї яких входять працездатні особи, подають до УСЗН декларацію про доходи сімї пільговика за формою згідно з додатком, а також довідки про доходи свої та членів сімї (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги) за шість місяців, що передують місяцю звернення, або документи, що підтверджують відсутність доходів за такий період. Згідно з п. 9 зазначеного Порядку структурні підрозділи з питань соціального захисту населення визначають середньомісячний сукупний дохід сімї в розрахунку на одну особу. У разі неподання документів, передбачених абзацом першим цього пункту, УСЗН повідомляє пільговика про необхідність подання відповідних документів для визначення права на отримання пільг.
ОСОБА_1, до складу сімї якого входить працездатна особа - дружина ОСОБА_2, повинен був прийти до Управління та надати декларацію про доходи своєї сімї, а також довідку про доходи своєї дружини та довідку про свої доходи, так як позивач працює і крім пенсії за вислугу років отримує заробітну платню.
Інформація про всі зміни щодо визначення права на отримання пільг та затвердження нового Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сімї була три рази опублікована в місцевій газеті «Новини Чугуєва» (№29 від 18.07.2015 року «Почти миллион человек могут потерять право на льготы»; №30 від 25.07.2015 «Порядок предоставления льгот отдельным категориям граждан с учетом среднемесячного совокупного дохода семьи»; №43 від 23.10.2015 року «Про субсидії та пільги: завжди актуально»). 16 липня 2015 року ОСОБА_1 було направлено повідомлення про припинення дії пільги та лист з проханням зявитися до Управління для розрахунку доходу для подальшого надання пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Але позивач жодного разу до УСЗН не зявився.
ОСОБА_1 у своїй позовній заяві стверджує, що про порушення своїх прав дізнався після отримання відповіді УСЗН на його звернення. Позивач приховує той факт, що про відсутність пільги з 01.07.2016 року йому було відомо з часу отримання рахунків на сплату житлово-комунальних послуг за липень - жовтень 2015 року по КЖРЕП, ПАТ «ХАРКІВГАЗ», КП «Чугуївода», КП «Чугуївтепло», КП «Чугуївський комунальний комплекс», АК «Харківобленерго».
Також, ОСОБА_1 у своїй позовній заяві стверджує, що його пенсія складає 1 360,00 грн. за місяць, а оплата всіх комунальних послуг 1 800 грн. за місяць. Але він приховує доходи своєї дружини ОСОБА_2, яка входить до складу його сімї та є працездатною особою, приховує факт свого працевлаштування, та отримання доходу у вигляді заробітної платні.
УСЗН згідно з Положенням про управління не має повноважень щодо надання чи скасування пільг.
Позивач у судове засідання не з'явився, в позові ним заявлено клопотання розглядати справу за його відсутності.
Третя особа надала до суду заяву, в якій зазначила, що проти задоволення позову не заперечує та просить розглянути справу у її відсутність.
Представник відповідача проти позову заперечувала, просила розглянути справу за її відсутності з урахуванням наданих заперечень.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши в порядку письмового провадження матеріали справи, перевіривши письмові докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності, встановивши факти та відповідні їм правовідносини, суд приходить до наступного:
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
На підставі вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України передбачає право кожного громадянина на соціальний захист.
Як передбачено частинами 2 та 3 статті 22 Конституції України, конституційні права гарантуються та не можуть бути скасованими або звуженими. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.12.2005 року є пенсіонером за вислугою років. До виходу на пенсію був працівником органів внутрішніх справ, що підтверджується посвідченням №16499, виданим ФЕУ УМВС України в Харківській області 03.01.2006 року (а.с.11).
Згідно довідки №100/28902 від 03.01.2006 року позивач і члени його сімї на підставі Закону України «Про міліцію» з 05.12.2005 року і довічно мають право на 50-відстокову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива (а.с.12).
25.07.2015 року у газеті «Новости Чугуева» було опубліковано статтю про скасування пільг окремим категоріям пільговиків (а.с.54-55).
ОСОБА_1 було направлено повідомлення про припинення дії пільги з 01.07.2015 року (а.с.50). Доказів про отримання позивачем даного повідомлення суду не надано.
Згідно довідки №2015001656, виданої пенсіонеру ОСОБА_1 про те, що він перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в Харківській області і отримує пенсію за вислугу років, за період січень-червень 2015 року його щомісячний розмір пенсії складав 1331,99 грн. (а.с.51).
Відповідно до запиту УПСЗН Чугуївської міської ради Харківської області №2422 від 21.07.2015 року, у відомостях УПФУ в Чугуївському районі Харківської області мається інформація про працевлаштування ОСОБА_1, однак підтвердження цього факту відсутні (а.с.52-53).
Також, представник відповідача надав до суду лист Міністерства соціальної політики України про сповіщення структурних підрозділів соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій №1907/5/75-15 від 18.11.2015 року про втрату особами, що мали пільги на підставі Закону України «Про міліцію» перелічених у законі пільг з 07.11.2015 року (а.с.56). Після чого Харківська обласна державна адміністрація зобовязала надати інформацію про кількість закритих карток пільговиків у звязку з втратою чинності Законом України «Про міліцію» (а.с.57).
Згідно відповіді УПСЗН Чугуївської міської ради Харківської області №2392 від 08.06.2016 року, наданої позивачу на його заяву від 24.05.2016 року, ОСОБА_1 07.11.2015 року скасовані пільги на оплату житлово-комунальних послуг, у звязку із втратою чинності Законом України «Про міліцію» від 20.12.1990 року №565Х-ІІ (а.с.16).
Правовий і соціальний захист працівників міліції та їх пенсійне забезпечення врегульованоЗаконом України «Про міліцію» від 20.12.1990 року № 565-XII, згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 22 якого передбачено, що держава гарантує працівникам міліції соціальний захист. Працівники міліції користуються пільгами при розподілі житла, встановленні квартирних телефонів, влаштуванні дітей у дошкільні заклади, вирішенні інших питань соціально-побутового забезпечення у порядку, передбаченому законодавством України.
Чинною на час призначення позивачу спірної пільги редакцієюЗакону України «Про міліцію»передбачено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом (ч. 4, ч. 6ст. 22 Закону України «Про міліцію»).
Положеннями пп. «в» пп. 1 п. 68 розділуII Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007 року уЗаконі України «Про міліцію» ч. 7 ст. 22 доповнено словами «за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України». Разом з тим, зміни, внесені пп. «в» пп. 1 п. 68 розділу II Закону України від 28.12.2007 року №107-VI, визнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), згідно зРішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.
Відповідно до п. 12 розділу ІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VII від 27.03.2014 року уст. 22 Закону України «Про міліцію»ч. 6 та ч. 7 викладено у такій редакції: «За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом. Пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року внесені зміни вЗакон України «Про міліцію»і ч. 7 ст. 22викладена у новій редакції, згідно якої пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою та шостою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року Кабінетом Міністрів України 04.06.2015 року прийнято постанову №389, якою затверджений Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї (набрав чинності з 01.07.2015 року). Вказаним Порядком визначено механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів (далі - пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами.
Дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно ізЗаконом України «Про міліцію» (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби; діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні.
З набранням чинностіЗаконом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIIIвнесено зміни доЗакону України «Про міліцію», за змістом яких право на отримання працівниками міліції та членами їх сімей, а також працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, 50-відсоткової знижки плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо збережено, за змістом і колом осіб не звужено. Між тим, законодавцем встановлено умову, за наявності якої вказана пільга призначається, а саме: якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу. Кабінетом Міністрів України на виконання зазначеної норми закону затверджено механізм реалізації права на отримання зазначеного виду пільг, яким врегульовано в тому числі види доходів, які враховуються до складу сукупного доходу сім'ї пільговика.
Згідно з п. 3 Порядку №389, пільги, зазначені у пункті 1 цього Порядку, надаються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
У відповідності до пп.169.4.1п.169.4ст.169 ПК України, податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік»встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня 2015 року 1218,00 гривень (ст. 7 цього Закону).
Отже, з урахуванням вказаних вище норм, з 01.07.2015 року податкова соціальна пільга (у спірних правовідносинах - 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо) застосовується виключно за умови, якщо середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує суму 1710,00 гривень.
Матеріалами справи підтверджено та сторонами по справі не заперечувалося того, що позивач як міліціонер на пенсії до 01.07.2015 року користувався 50-% знижкою за користування послугами з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, постачання холодної води, гарячої води, водовідведення, електропостачання, газопостачання на плиту, централізоване опалення та вивезення побутових відходів. При цьому необхідно зазначити, що вказана пільга була надана позивачу з 05.12.2005 року і довічно, тобто без обмеження будь-яким строком. При цьому така пільга була надана позивачу у відповідності до чинного на момент виходу на позивача на пенсію законодавства України.
Згідно з ч. 1ст. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Із цим конституційним правом громадян кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення.
Згідно зі ст. 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено врішенніцього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004 року.
Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Відповідно з вимогами ст. ст.22,58 Конституції України, при прийнятті нових законів чи внесенні змін у діючі та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують чи скасовують відповідальність особи.
Внесення змін дост. 22 Закону України «Про міліцію»та подальше скасуванняЗакону України «Про міліцію», у зв'язку з набранням чинностіЗакону України «Про національну поліцію»не може бути підставою для позбавлення позивача пільг щодо оплати за комунальні послуги в розмірі 50%, в зв'язку з тим, що відповідно дост. 22 Закону України «Про міліцію», якою закріплено соціальний захист працівників міліції, держава гарантує працівникам міліції соціальний захист, а в ч. 6 цієї статті зазначено, що за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою, або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом.
У відповідності з вимогами Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України №117 від 29.01.2003 року, саме Управління праці та соціального захисту населення організують збирання, систематизацію та зберігання інформації про пільговика, ведуть облік пільговиків.
Відповідно дост. 152 Конституції Українизакони, інші нормативно-правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно п. 15 ч. 2Закону України «Про національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цім законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб.
Необхідно зазначити, що Верховною Радою України внесено зміни в законодавство і соціальні гарантії були повернуті, шляхом прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх співробітників органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей». Цей закон вносить зміни до п. 15розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про Національну поліцію». Зміни спрямовані на реалізацію конституційних принципів рівності, справедливості, пропорційності і недискримінації під час унормування законом соціального і правового захисту як поліцейських, так і колишніх працівників міліції, в тому числі пенсіонерів, інвалідів, а також членів їх сімей, інших осіб.
Оскільки позивачу, як пенсіонеру ОВС вже була встановлена пільга з оплати за комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій довічно, у відповідача були відсутні правові підставі зупиняти дію пільги ОСОБА_1, у зв'язку із внесенням змін до чинного законодавства, так як умова отримання пільги (залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами) повинна застосовуватися лише щодо осіб, які мають право на її отримання, а не до тих осіб, яким така пільга вже встановлена довічно.
Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, , ст.ст. 2,17-19, 122, 158 - 163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області, третя особа ОСОБА_2, про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області щодо скасування з 01.07.2015 року 50-відсоткової пільги, наданої ОСОБА_1 з 05.12.2005 року, з оплати за комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області поновити з 01.07.2015 року право на отримання ОСОБА_1 та членам його родини 50-відсоткової пільги з оплати за комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без урахування середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області надати до КЖРЕП м. Чугуєва, газо-, водо-, тепло- та електропостачальним підприємствам, інформацію щодо права ОСОБА_1 на отримання 50-відсоткової пільги на оплату послуг, що постачаються даними підприємствами та організаціями з 05.12.2005 року і довічно.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви у розмірі 551 (п'ятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду першої інстанції набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Головуюча: