Постанова № 59431467, 20.07.2016, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
20.07.2016
Номер справи
295/8935/16-а
Номер документу
59431467
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/8935/16-а

Категорія 87

2-а/295/324/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.07.2016 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобо"язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1055 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" внаслідок реорганізації з 12 лютого 2016 року управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області реорганізоване у Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України.

Суд у відповідності із ст. 55 КАС України замінює відповідача по справі з управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області на Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України.

Позивач звернулась до суду із зазначеним адміністративним позовом, у якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області при нарахування їй пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок ОСОБА_1 у відповідності до ЗУ «Про пенсійне забезпечення», враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації доходів громадян до заробітку для обчислення пенсії у розмірі 80 % від заробітної плати фактично нарахованих виплат, здійснивши нарахування за 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії підряд перед звернення за пенсією, починаючи із 09.03.2010 року. Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що при розрахунку пенсії як державному службовцю, пенсійним фондом не були враховані фактично отримані в складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, що є порушенням Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призвело до зниження розміру його пенсії.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області (управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області) надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Письмові заперечення приєднані до справи.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особі встановлюється 6-ти місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З наданих позивачем матеріалів не вбачається, що існували поважні причини пропуску ним строку звернення до суду щодо спірних виплат. Спірні виплати є щомісячними платежами і отримувалися позивачем регулярно. Про невідповідність виплат позивач повинен був дізнатися щоразу при їх отримані, оскільки Закон, на підставі якого передбачено право позивача на одержання таких виплат, оприлюднювався та опубліковувався в пресі та офіційних виданнях.

Підстави для поновлення строку відсутні.

Відповідно до вимог ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підсатві позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.

З огляду на викладене, адміністративний позов за період із 09.03.2010 року по 29.12.2016 року підлягає залишенню без розгляду.

Судом встановлено, що позивач із 09.03.2010 року перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 % від заробітної плати.

15.12.2014 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю, відповідно до поданих документів до сум заробітку, з яких обчислюється пенсія суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області від 23.12.2014 року за № 720/002 позивачу ОСОБА_1 роз'яснено, що врахувати вказані виплати для перерахунку розміру пенсії суперечить чинному законодавству та для перерахунку розміру пенсії немає підстав.

Зі змісту довідки виданої Виконавчим комітетом Житомирської міської ради про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 129 від 12.12.2014 року вбачається, що за період із 01.03.2008 року по 01.03.2010 року виплати індексації доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань становили 19167,12 грн., на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу".

Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 року №19-11 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852 передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У частині першій статті 1 Закону №108/95?ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція зі спірного питання викладена в постанові від 20 лютого 2012 року Верховним Судом України у справі № 21-430а11 та від 03.06.2014 року.

Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4/-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною плати.

З огляду на викладене, сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а відтак позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

Керуючись ст.ст. 6, 17-19, 94, 99, 100, 104, 183-2, 256, 267 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобо"язати вчинити певні дії за період із 09.03.2010 року по 29.12.2016 року - залишити без розгляду.

Визнати неправомірними дії Житомирського об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області (управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області) при нарахування пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Житомирське об"єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області (управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області) здійснити перерахунок ОСОБА_1 у відповідності до ЗУ «Про пенсійне забезпечення», враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації доходів громадян до заробітку для обчислення пенсії у розмірі 80 % від заробітної плати фактично нарахованих виплат, здійснивши нарахування за 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії підряд перед звернення за пенсією, починаючи із 30.12.2015 року.

Зобов'язати Житомирське об"єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області (управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області) виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути із Житомирського об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області (управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Л.М. Чішман