Постанова № 59425168, 04.08.2016, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
04.08.2016
Номер справи
343/571/16-а
Номер документу
59425168
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 343/571/16-а

Провадження №: 2-а/0343/24/16

ПОСТАНОВА

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 серпня 2016 року м.Долина

Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого - судді Лицура І.М.,

секретаря - Бойків В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Долина Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Долинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_2 звернулась в суд з позовом до Долинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просила поновити їй строк на звернення до суду з даним адміністративним позовом, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні їй перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням до її заробітку виплачених сум відпускних, лікарняних і разових премій та зобовязати його здійснити такий перерахунок та провести виплату призначеної їй пенсії державного службовця, починаючи з 08 травня 2012 року, з розрахунку 80% від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі сум відпускних, лікарняних та премій і з проведенням індексації згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» із застосуванням як базового місяця для проведення індексації квітня місяця 2012 року. Свої вимоги мотивувала тим, що після досягнення пенсійного віку в квітні 2012 року вона звернулася до УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області із заявою про призначення їй пенсії як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». З 08.05.2012 року їй було призначено пенсію як державному службовцю в розмірі 80 % від заробітної плати. Однак, при призначенні пенсії та проведенні її перерахунку відповідачем протиправно не було враховано всі суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі суми допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відпускних, лікарняних та премій, не проведено їх індексації. В зв»язку з цим вона звернулася з адміністративним позовом до УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області і постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 14.07.2015 року, залишеною в цій частині без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2015 року, її позов задоволено частково, зобовязано відповідача здійснити перерахунок та провести виплату призначеної їй з 08.05.2012 року пенсії державного службовця, починаючи з 01 січня 2015 року, включивши в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії виплачені їй суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань у відповідності до ст. 34 Закону України «Про державну службу». Однак, при проведенні перерахунку пенсії на виконання вказаної постанови суду відповідачем знову не включено до складу заробітної плати для призначення пенсії суми відпускних, лікарняних та разових премій, з яких фактично нарахований та сплачений збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок). Про те, що з вказаних сум був фактично нарахований та сплачений єдиний соціальний внесок або збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, свідчить довідка № 04-20/3 від 26.01.2016 року, видана Долинським районним центром зайнятості. Крім цього, вказана інформація була в розпорядженні відповідача ще при призначенні їй пенсії, оскільки вона міститься в даних персоніфікованого обліку (відомості про застраховану особу форма ОК-5). Внаслідок вказаних протиправних дій відповідача їй виплачується пенсія в меншому розмірі, ніж повинна бути згідно закону. 27.01.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням сум відпускних, лікарняних та разових премій, з яких фактично нарахований та сплачений збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (єдиний соціальний внесок). Однак, листом № 509/03 від 01.02.2016 року відповідач безпідставно відмовив їй в проведенні такого перерахунку, що й стало причиною для звернення в суд з даним позовом.

В судовому засіданні позивачка уточнила заявлені позовні вимоги та просила суд визнати протиправними дії Долинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови в проведенні їй перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням до її заробітку виплачених сум відпускних і лікарняних та зобовязати його здійснити такий перерахунок та провести виплату призначеної їй пенсії державного службовця, починаючи з 08 травня 2012 року, з розрахунку 80% від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі сум відпускних та лікарняних, зазначених у виданій Долинським районним центром зайнятості довідці № 12/04-20 від 05.06.2015 року, з проведенням індексації згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця для проведення індексації. В обґрунтування своїх вимог зіслалася на обставини, викладені в позовній заяві. При цьому додатково пояснила, що з виплачених їй сум відпускних та лікарняних сплачено збір на загальнообовязкове пенсійне страхування, тому їх необхідно враховувати при визначенні розміру пенсії. В зв»язку з цим відповідач зобовязаний провести перерахунок її пенсії та виплату належних сум відповідно до закону, провівши такий перерахунок з дня призначення їй пенсії, тобто з 08.05.2012 року, оскільки лише в січні 2016 року їй стало відомо про невключення до складу заробітної плати суми відпускних та лікарняних при розрахунку її пенсії державного службовця. Перерахунок пенсії повинен відбуватись із застосуванням відсотків, на основі яких було призначено пенсію, тобто 80 відсотків від сум заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу». Крім того, розмір її пенсії також повинен бути проіндексований відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця для проведення індексації, оскільки перерахунок пенсії, в даному випадку, є відновленням її порушеного права на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, і не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та встановлення нового базового місяця. Перерахований розмір пенсії буде таким, що підлягав виплаті при призначенні пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі, тому базовий місяць для проведення індексації її пенсії має бути залишений без змін, оскільки п. 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003 року передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. По призначених пенсіях обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій здійснюється починаючи з місяця призначення. Виходячи з викладеного, просила позов задоволити в повному обсязі та в порядку п.1 ч.2 ст. 256 КАС України постанову суду звернути до негайного виконання.

Представники відповідача згідно довіреностей ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 позов не визнали пояснивши, що при зверненні за призначенням пенсії згідно Закону України «Про державну службу» позивачкою надані довідки про складові її заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за призначенням пенсії від 04.05.2012р. №09/04-20 та від 04.05.2012р. №10/04-20 за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції 18.02.2011р. В розрахунок для призначення пенсії позивачці вони включили всі суми, зазначені в цих довідках, включаючи премії до державних, професійних та ювілейних свят в сумі 4805,63грн. В долученій до заяви довідці від 26.01.2016 р. № 04-20/3 в суми відпускних та лікарняних включено посадовий оклад, надбавку за ранг та вислугу років, які вже враховані при обчисленні середньомісячної заробітної плати, з якої призначено пенсію і повторне їх включення до заробітної плати призведе до штучного завищення розміру пенсії. Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, до яких належить і Пенсійний фонд України, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100 «Про порядок обчислення середньої заробітної плати» (із наступними змінами) передбачено, що її чинність поширюється на підприємства, установи і організації усіх форм власності і відноситься безпосередньо до компетенції підприємства, а отже органи Пенсійного фонду не вправі самостійно виключати із сум відпускних та лікарняних середньомісячні суми окремих видів оплати праці (оклад, надбавки за ранг та інше), тому й брати до розгляду дані довідки не має підстав. Крім того, відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. У статті 37-1 Закону передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється, зокрема, в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Зміни до вищезгаданого закону та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносилися і відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами. Крім цього, позивачкою без поважних причин пропущено строк на звернення в суд з даним позовом, оскільки про призначення пенсії вона дізналася ще в 2012 році. Просили ухвалити рішення, яким позовні вимоги позивачки, що виходять за межі встановленого строку, залишити без розгляду, а в решті позову відмовити.

Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного:

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Зокрема, додаткова заробітна плата визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 з 08.05.2012 року призначена та виплачується пенсія, як державному службовцю, в розмірі 80% від заробітної плати.

Згідно з постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 14.07.2015 року, залишеною в цій частині без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2015 року (а.с. 11-17), частково задоволено позов ОСОБА_1 до УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області та зобовязано відповідача здійснити перерахунок та провести виплату призначеної їй з 08.05.2012 року пенсії державного службовця, починаючи з 01 січня 2015 року, включивши в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії виплачені їй суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань у відповідності до ст. 34 Закону України «Про державну службу».

27.01.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про здійснення їй перерахунку призначеної пенсії та включення до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виплачених їй сум відпускних та лікарняних, однак листом № 509/03 від 01.02.2016 року УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області відмовило їй в проведенні такого перерахунку (а.с. 18-19).

Суд вважає протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області в проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням до заробітку виплачених їй сум відпускних та лікарняних, оскільки з них стягується збір на обов»язкове пенсійне страхування і тому їх слід враховувати при визначенні розміру пенсії.

Така правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа № 21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа № 21-97а13, постанова від 14 травня 2013 року справа № 21-125а13, постанова від 04 березня 2014 року справа № 21-14а14), що в силу вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.

При цьому твердження представників відповідача про те, що в цьому випадку матиме місце штучне завищення розміру пенсії, так як в суми відпускних та лікарняних включено посадовий оклад, надбавку за ранг та вислугу років, які вже враховані при обчисленні середньомісячної заробітної плати, з якої призначено пенсію суд вважає безпідставними та не приймає до уваги, оскільки вище перелічені норми законів чітко стверджують, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Одночасно суд зазначає, що технічні питання процедури та порядку проведення перерахунку пенсій належать до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.

Що стосується вимоги позивачки про проведення індексації перерахованого їй розміру пенсії, то вона також підлягає до задоволення, оскільки ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено проведення індексації пенсії.

При цьому суд вважає, що індексацію пенсії позивачці слід провести без зміни базового місяця для проведення індексації, оскільки перерахунок пенсії, в даному випадку, є відновленням її порушеного права на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, і не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та встановлення нового базового місяця. Перерахований розмір пенсії буде таким, що підлягав виплаті при призначенні пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі, тому базовий місяць для проведення індексації її пенсії має бути залишений без змін, оскільки п. 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003 року передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. По призначених пенсіях обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій здійснюється починаючи з місяця призначення.

Враховуючи вищезазначене, судприходить висновку про наявність достатніх підстав для визнання протиправними дій Долинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням до заробітку виплачених сум відпускних та лікарняних, а тому позов в цій частині слід задоволити, визнати такі дії протиправними та зобовязати відповідача здійснити позивачці перерахунок та провести виплату призначеної їй з 08 травня 2012 року пенсії державного службовця, з розрахунку 80% від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі сум відпускних та лікарняних, з проведенням індексації згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця для проведення індексації, починаючи з 01.09.2015 року.

При цьому суд вважає, що вимоги позивачки про зобовязання відповідача здійснити їй вказаний перерахунок пенсії за період з 08.05.2012 року по 01.09.2015 року слід залишити без розгляду, оскільки нею пропущено встановлений ст. 99 КАС України шестимісячний строк позовної даності та не вказано жодних поважних причин пропуску цього строку.

Суд вважає безпідставним твердження позивачки про те, що лише в січні 2016 року їй стало відомо про невключення до складу заробітної плати суми відпускних та лікарняних при розрахунку її пенсії державного службовця, оскільки цю пенсію вона отримує з 08.05.2012 року і саме з цього часу їй відомо про її розмір та враховані при її призначенні види заробітку.

При цьому суд вважає, що відсутні підстави для звернення постанови суду до негайного виконання в порядку п.1 ч.2 ст. 256 КАС України, оскільки у вказаній нормі йдеться про стягнення всієї суми боргу при присудженні виплати пенсії чи інших періодичних платежів, а в даному випадку суд розглядає спір щодо перерахунку розміру пенсії, а не стягнення заборгованості з її виплати.

На підставівикладеного, ст.ст. 19,22 Конституції України, ст.ст. 1,2Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33,35,37 Закону України«Про державну службу», ст.ст. 40,41,45,46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,ст.ст. 1,2,4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», керуючись ст.ст. 69,71,94,99,100,158-163,167,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії Долинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням до її заробітку виплачених сум відпускних та лікарняних.

Зобовязати Долинське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та провести виплату призначеної ОСОБА_1 з 08.05.2012 року пенсії державного службовця, з розрахунку 80% від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі сум відпускних та лікарняних, з проведенням індексації згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця для проведення індексації, починаючи з 01.09.2015 року.

Позовні вимоги ОСОБА_1 про зобовязання Долинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити їй перерахунок пенсії за період з 08.05.2012 року по 01.09.2015 року залишити без розгляду.

В задоволенні вимоги ОСОБА_1 про звернення постанови суду до негайного виконання відмовити.

Постанова може бути оскаржена в 10-денний строк з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного через Долинський районний суд.

Суддя: