копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2016 р. Справа № 804/3820/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Верхньодніпровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа» про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
21.06.2016 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась Верхньодніпровська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з позовом до комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа», в якому просить суд:
- стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих субєкта господарювання комунальне підприємство «Жовтоводськтепломережа» (код ЄДРПОУ 23645975), що знаходиться за адресою: 52204, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. 8-го Березня, буд. 52-А, на суму податкового боргу у розмірі 1579922,00грн.
В обґрунтування заявленого адміністративного позову податкова інспекція зазначила, що станом на 31.05.2016 року внаслідок непогашення узгоджених податкових зобовязань, відповідач має податковий борг перед Державним бюджетом України у розмірі 1579922,00грн., у тому числі: основне зобовязання 792530,00грн., штрафні санкції 170,00грн., пеня 787222,00грн. Тому, враховуючи несплату, стягує спірні суми в судовому порядку.
У судове засідання сторони не зявились, хоча належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.
Від представника позивача надійшла письмова заява, в якій він повністю підтримує заявлені позовні вимоги та просить про розгляд справи без його участі.
З урахуванням вищевикладеного та заяви про розгляд справи без участі представника позивача, на підставі положень ч.6 ст.128 КАС України суд ухвалив рішення про подальший розгляд цієї адміністративної справи в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши наявні у справі докази, оцінивши обставини справи у їх сукупності, вважає необхідним задовольнити цей адміністративний позов повністю з наступних підстав.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 05.10.1999 року комунальне підприємство «Жовтоводськтепломережа» (код ЄДРПОУ 23645975) було зареєстроване Жовтоводським міським управлінням юстиції як юридична особа. Підприємство перебуває на обліку у Верхньодніпровській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області як платник податків.
З матеріалів справи вбачається, що самостійно позивач подав податковому органу податкові декларації від 22.02.2016 року, від 11.05.2016 року, від 12.05.2016 року, від 18.05.2016 року за звітні (податкові) періоди: січень квітень 2016 року з розрахованою сумою податку на додану вартість у розмірах - 62771,00грн., 50926,00грн., 52833,00грн., 59000,00грн. відповідно.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Згідно п.61.1, п.61.2 ст. 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
Підпунктом 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Крім того, 20.04.2016 року позивачем була проведена камеральна (електронна) перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість. Результати перевірки були зафіксовані в акті від 20.04.2016 року за №4/04-04-15-02/23645975, за яким визначається, що підприємство не подало податкову звітність податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2016 року. Це стало підставою для встановлення порушення вимог пп.49.18.1 (49.18.2, 49.18.3) п.49.18ст.49, глави 2, розділу ІІ Податкового кодексу України та нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 170,00грн. згідно п.120.1 ст.120 розділу 2 Податкового кодексу України за винесеним податковим повідомленням-рішенням від 27.04.2016 року №000336404. Це податкове повідомлення-рішення було направлене відповідачу поштою та отримано 04.05.2016 року згідно поштового повідомлення-рішення.
Положеннями ст. 76 Податкового кодексу України визначено порядок проведення камеральної перевірки, а саме: встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 86.8 ст. 86 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Так, відповідно до вимог п. 54.5 ст. 54 Податкового кодексу України, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Також п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
В адміністративному та судовому порядку вказане податкове повідомлення-рішення не було оскаржено відповідачем, тому, сума штрафних (фінансових) санкцій, визначена ним, є узгодженою у відповідності до вимог ст.ст. 56, 58 Податкового кодексу України.
Так, загальна сума основного зобовязання з податку на додану вартість (ПДВ) становить 792530,00грн. та сума штрафних (фінансових) санкцій 170,00грн.
Також у розрахунку суми позовних вимог, наданого податковим органом, за відповідачем рахується податковий борг щодо сплати пені у загальному розмірі 787222,00грн., а саме: за пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України 11.08.2015 року нарахована пеня щодо податкової декларації з ПДВ №9074686786 від 20.11.2013 року у сумі 3042,74грн., 12.08.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9074686786 від 20.11.2013 року у сумі 3047,67грн., 13.08.2015 року - щодо податкової декларації з ПДВ №9074686786 від 20.11.2013 року у сумі 3052,60грн., 14.08.2015 року - щодо податкової декларації з ПДВ №9074686786 від 20.11.2013 року у сумі 3057,53грн., 17.08.2015 року - щодо податкової декларації з ПДВ №9074686786 від 20.11.2013 року у сумі 3072,33грн., 18.08.2015 року - щодо податкової декларації з ПДВ №9074686786 від 20.11.2013 року у сумі 3077,26грн., 19.08.2015 року - щодо податкової декларації з ПДВ №9074686786 від 20.11.2013 року у сумі 3082,19грн., 20.08.2015 року - щодо податкової декларації з ПДВ №9074686786 від 20.11.2013 року у сумі 3087,12грн., 21.08.2015 року - щодо податкової декларації з ПДВ №9074686786 від 20.11.2013 року у сумі 3089,59грн., 21.08.2015 року - щодо податкової декларації з ПДВ №9074686786 від 20.11.2013 року у сумі 2,74грн., 25.08.2015 року за рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу за наказом ДПА України від 07.12.2010 року №2а-16437 від 26.05.2011 року у сумі 452,21грн., 25.08.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 2905,38грн., 25.08.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 2968,77грн., 26.08.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 2973,70грн., 27.08.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 2978,63грн., 28.08.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 2983,56грн., 31.08.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 18,35грн., 31.08.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 2698,52грн., 31.08.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 5169,09грн., 01.09.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 2702,96грн., 02.09.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 1624,44грн., 08.09.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 7,02грн., 15.09.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 6,06грн., 24.09.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 2,17грн., 30.09.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 8207,36грн., 01.10.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 106,38грн., 07.10.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 17,23грн., 15.10.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 129,47грн., 28.10.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9081363356 від 18.12.2013 року на суму 4,11грн., 16.12.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9013745370 від 17.03.2014 року на суму 304451,42грн., 16.12.2015 року - за рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу №2а-16437 від 26.05.2011 року за наказом ДПА України від 07.12.2010 року №927 на суму 353,55грн., 16.12.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9021027627 від 17.04.2014 року на суму 159805,49грн., 16.12.2015 року за рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу №2а-16437 від 26.05.2011 року за наказом ДПА України від 07.12.2010 року №927 на суму 353,55грн., 16.12.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9027741062 від 16.05.2014 року на суму 80093,11грн., 16.12.2015 року за рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу №2а-16437 від 26.05.2011 року за наказом ДПА України від 07.12.2010 року №927 на суму 353,55грн., 16.12.2015 року за уточнюючим розрахунком №9033949333 від 16.06.2014 року до декларації з ПДВ згідно наказу №213 на суму 1288,59грн., 16.12.2015 року за уточнюючим розрахунком №9033949333 від 16.06.2014 року до декларації з ПДВ згідно наказу №213 на суму 38,77грн., 16.12.2015 року за уточнюючим розрахунком №9034608917 від 18.06.2014 року до декларації з ПДВ згідно наказу №213 на суму 29,96грн., 16.12.2015 року за уточнюючим розрахунком №9034608917 від 18.06.2014 року до декларації з ПДВ згідно наказу №213 на суму 0,79грн., 16.12.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9034610913 від 18.06.2014 року на суму 77648,74грн., 16.12.2015 року за рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу №2а-16437 від 26.05.2011 року за наказом ДПА України від 07.12.2010 року №927 на суму 353,55грн., 16.12.2015 року щодо податкової декларації з ПДВ №9040755876 від 17.07.2014 року на суму 37349,09грн., 05.01.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9040755876 від 17.07.2014 року на суму 5674,07грн., 01.02.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9040755876 від 17.07.2014 року на суму 3642,09грн., 25.02.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9040755876 від 17.07.2014 року на суму 1687,71грн., 25.02.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9040755876 від 17.07.2014 року на суму 4538,17грн., 26.02.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9040755876 від 17.07.2014 року на суму 4864,62грн., 09.03.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9040755876 від 17.07.2014 року на суму 11011,67грн., 09.03.2016 року за рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу №2а-16437 від 26.05.2011 року за наказом ДПА України від 07.12.2010 року №927 на суму 369,13грн., 09.03.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9047870717 від 19.08.2014 року на суму 5842,70грн., 15.03.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9047870717 від 19.08.2014 року на суму 4056,18грн., 28.03.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9047870717 від 19.08.2014 року на суму 6224,93грн., 05.04.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9047870717 від 19.08.2014 року на суму 4207,66грн., 05.04.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9047870717 від 19.08.2014 року на суму 2524,59грн., 18.04.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9047870717 від 19.08.2014 року на суму 4301,43грн., 18.04.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9047870717 від 19.08.2014 року на суму 172,93грн., 04.05.2016 року - щодо податкової декларації з ПДВ №9047870717 від 19.08.2014 року на суму 64,85грн., 11.05.2016 року щодо податкової декларації з ПДВ №9047870717 від 19.08.2014 року на суму 2351,93грн.
Відповідно до п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пеня нараховується, зокрема:
129.1.1. після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;
129.1.2. у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Тому, станом на 31.05.2016 року за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 1579922,00грн., який залишається не сплаченим на момент судового розгляду справи.
Слід зазначити, що Верхньодніпровською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області відповідно до положень ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (чинний на момент виникнення податкового боргу) було вручено першу та другу податкові вимоги відповідачу від 01.11.2001 року №1/55 та від 10.12.2001 року №2/117 відповідно. Отже, у звязку із виникненням нових сум податкового боргу, позивач не направляв підприємству нових податкових вимог.
За поясненнями податкової інспекції, на протязі 2001 2016 років відповідач жодного разу не погашав повністю податковий борг, а законодавством передбачено тільки формування і вручення першої та другої податкової вимоги, тому на новостворений податковий борг податкові вимоги не формувались.
Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
У відповідності до вимог п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Вимогами пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право в тому числі звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Суд, приймаючи до уваги вищевикладене, та враховуючи, що на час розгляду справи податковий борг відповідачем не сплачено в добровільному порядку, відповідних доказів не надано суду, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, тому підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих субєкта господарювання комунальне підприємство «Жовтоводськтепломережа» (код ЄДРПОУ 23645975), на користь Державного бюджету України у розмірі податкового боргу 1579922,00 грн. (один мільйон п'ятсот сімдесят дев'ять тисяч дев'ятсот двадцять дві гривні нуль копійок).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 19 липня 2016 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_1 ОСОБА_1