Провадження № 2а/711/137/16
Справа № 711/6043/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2016 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Степаненка О.М.,
за участю секретаря Дядюші К.М.,
розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця.
В позові зазначила, що їй призначено пенсію відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в розмірі 90 % від суми місячної заробітньої плати.
17.06.2016 вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії в звязку з прийняттям постанови КМУ від 06.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітньої плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних атків» та надала довідку про заробітну плату з Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА» від 15.06.2016 № 134-10.
Разом з тим, листом від 29.06.2016 року за № 9873/02 відповідач відмовив їй у здійсненні перерахунку пенсії.
Своє рішення мотивував тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З цієї норми відповідач зробив висновок, що з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної їй пенсії у розмірі 90 % від суми місячного заробітку незаконними та просить суд визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та зобовязати відповідача здійснити їй з 01.07.2016 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 % заробітньої плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, на посаді начальника Головного Управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітньої плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та з врахуванням довідки про заробітну плату виданої 16.06.2016 Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації за № 134-10. Забезпечити виплату пенсії в подальшому в розмірі 90 % сум заробітньої плати, згідно зазначеної довідки про заробтну плату, що подається для перерахунку пенсії працюючим державним службовцям, без обмеження її максимального розміру. Звернути постанову в адміністративній справі до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць.
Ухвалою від 15.07.2016 відкрито скорочене провадження по справі та надано відповідачу строк для подання заперечення проти позову або заяву про визнання позову.
Відповідачем, у строк наданий судом, подано заперечення на адміністративний позов.
На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження без виклику сторін та проведення судового засідання. Надані сторонами докази є достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
В ході розгляду справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію за віком відповідно доЗакону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XIIу розмірі 90 % заробітної плати. Останнє місце роботи позивача - начальник Головного Управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації.
17.06.2016 позивач звернулася із заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, надавши довідку Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 15.06.2016 року №134-10.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області від 29.06.2016 року останній було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, а тому починаючи з 01.06.2015 органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723 ХІІ не призначають і не перераховують. Постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни, зокрема, до постанови КМУ від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено п. 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям відповідно до рішень КМУ.
З 01.05.2016 вступив в дію новий ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, відповідно до п.п.1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону, ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3745-ХІІ втратив чинність, а тому проведення перерахунків раніше призначених пенсій Законом не передбачено.
Згідно ст.37-1(в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно зрішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України «Про державну службу»та ряд інших, у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначенихЗУ «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.
Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в даний час) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Відповідно до ч.3ст.22 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, нормист. 37 Закону України «Про державну службу»діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією Українипорядку.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленогост.8 Конституції України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»з 01.12.2015 встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно довідки Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 15.06.2016 року №134-10, заробітна плата на посаді директора Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА (відповідно до розпорядження обласної державної адміністрації від 26.12.2012 № 413 «Про зміни у структурі обласної державної адміністрації» Головне управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації перейменоване на Департамент соціального захисту населення обласної державної адміністрації) з 01.12.2015 року становить: посадовий оклад - 3298,00 грн., надбавка за ранг (6) - 120,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 1025,40 грн., надбавка за високі досягнення у праці (50%) - 2221,70 грн., премія (50 %) - 1649 грн., інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) 2638 грн.
Згідност.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи те, що позивачка звернулася до відповідача за перерахунком пенсії 17.06.2016, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з липня 2016 року. Тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.07.2016.
Відповідно до положень ч.1 ст.8та ч.1 ст.58 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.3ст.22 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст.37-1Закону України «Про державну службу»(в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу),ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області не мало правових підстав для відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Таким чином, суд приходить до висновку про визнання неправомірною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі та зобов'язати здійснити такий перерахунок з 01.07.2016 року.
Відповідно до ч.1ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки при відкритті провадження в справі за даним адміністративним позовом позивач на підставі ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» звільнена від його сплати, тобто фактично не понесла цих судових витрат, спір вирішено на її користь, тому судовий збір з відповідача стягненню не підлягає.
Слід зазначити, що за умови сталості нормативної бази, що регулює вищезазначені правовідносини, надана правова оцінка є обовязковою для врахування відповідачем при виконанні ним своїх повноважень по відношенню до позивача. Відповідно такий перерахунок має здійснюватись на постійній основі за умови виникнення обставин, що його зумовлять та сталості нормативної бази, що регулює вищезазначені правовідносини без обмеження терміну або строку його проведення.
До такого висновку зводиться правова позиція, висловлена Верховним Судом в постановах від 23.04.2012 №21-239а11 та від 19.03.2013 №21-53а13, які згідно ст. 244-2 КАСУ є обовязковими для інших судів. Таким чином достатнім та належним способом захисту порушених прав позивача є саме визначення обовязку проведення перерахунку належною їй щомісячній пенсії з дати, з якої вона має право та вимагає проведення перерахунку без обмеження кінцевого терміну або строку протягом якого такий перерахунок має здійснюватись.
На підставі викладеного суд визначає тільки початкову дату з якої слід здійснювати перерахунок пенсії та її розмір.
Відповідно до ст. 256 КАС України звернути постанову суду, у межах суми платежу за один місяць, до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.8, ст.19, ч.3 ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України, ст.37-1Закону України «Про державну службу», ст.ст.42,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2,71,94, ч.4 ст.122,158 - 163,183-2 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця - задоволити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області від 29.06.2016 про перерахунок пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області провести з 01.07.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі на посаді начальника Головного Управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, відповідно доПостанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів"та з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям №134-10 від 15.06.2016, виданої Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації.
У задоволенні решти вимог ОСОБА_1 Дмитрівни- відмовити.
Звернути постанову суду, у межах суми платежу за один місяць, до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Головуючий: ОСОБА_2