Комінтернівський районний суд Одеської області
Справа № 504/1996/16-а
провадження №2-а/504/99/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.07.2016смт. Комінтернівське
Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Добров П.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області, про визнання протиправними дій щодо відмови в призначенні пенсії за віком, зобовязання призначити пенсію за віком з дня подання заяви із застосуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення з заявою про призначення пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області, яким просив суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Комінтернівському районі Одеської області при розрахунку пенсії позивача, зокрема, щодо застосування показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області призначити пенсію за віком і здійснити розрахунок пенсії з 13.05.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2015 рік, тобто за рік, що передував року звернення із заявою про призначення йому пенсії за віком.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач вказував, що отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», 13 травня 2016 року звернувся до Управління Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» із визначенням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років (попереднього виду пенсії). Вважає, що відповідачем безпідставно не було застосовано показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2015 рік, тобто року, що передував року звернення з заявою про призначення пенсії за віком.
Справа розглянута в письмовому провадженні.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області подав заперечення на позов, посилаючись на те, що при переведенні позивача з одного виду пенсії на інший, за його бажанням, було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 44 роки 4 місяці 23 дні та заробітної плати, визначеної за період роботи з 01.07.2000 року по 30.04.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік 1197, 91 грн. і розмір пенсії з 13.05.2016 р. становить 2722, 12 грн., де 2625,46 грн. основний розмір пенсії; 96,66 грн. доплата за понаднормативний стаж.
Таким чином, відповідач вважає, що в даному випадку існує переведення з одного виду пенсії на інший вид, тому показник середньої заробітної плати при переході з одного виду пенсії на інший застосований правомірно, у звязку з чим просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
При дослідженні матеріалів справи встановлено. З 16.04.1997 року позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Далі Закон № 2262 ХІІ).
13 травня 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України з заявою про призначення йому пенсії за віком на загальних підставах, у звязку з тим, що в нього зявилося таке право.
Згідно Атестату № 638 про зняття з обліку позивачу припинено виплату пенсії по причині переходу на пенсію за іншим законом.
На підставі зазначеної заяви позивачу згідно Розпорядження 3426 від 17.05.2016 року призначено пенсію за віком в розмірі 2625.46 грн., пенсія розрахована при страховому стажі 44 роки 4 місяці 23 дні, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік 1197, 91 грн.
Спір виник у звязку з тим, що як стверджує позивач, в даному випадку має місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону.
Суд дійшов до висновку, що відповідач помилково ототожнив поняття «перехід» та «переведення», а також «вид пенсії» і «різні інші пенсії за іншими законами», з наступних правових підстав.
Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Законом України від 9 липня 2003 року № 1058 «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), Законом № 2262.
Відповідно до статті 7 Закону № 2262, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону № 1058, призначається одна пенсія за її вибором.
Статтею 10 Закону № 1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії ( за віком, по інвалідності, у звязку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно частини другої статті 40 Закону № 1058, заробітна плата ( дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону № 1058 з урахуванням змін, внесених Законом України від 8 липня 2011 року № 3668 УІ «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» (Далі Закон № 3668 УІ) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу при розрахунку пенсії за віком застосовувався показник середньої заробітної платні працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік 1197, 91 грн.
Даний перерахунок відповідачем проведений неправомірно, оскільки ОСОБА_1 не звертався до відповідача з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а просив призначити йому іншу пенсію за іншим Законом.
Крім того, відповідач мав застосувати показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для розрахунку пенсії за 2015 рік, що передував року призначенню пенсії за віком.
Доводи відповідача не приймаються до уваги, так як в частині третій статті 45 Закону № 1058 мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій по матеріалам пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону.
Крім того, після звільнення з військової служби позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, але відповідачем цей страховий стаж не враховано.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 31.03.2015 року по справі № 21-612а14 та в постанові № 21-407а15 від 22.12.2015 року.
Таким чином, суддя знаходить позов обґрунтованим, заснованим на нормах діючого законодавства, і приходить до висновку про його задоволення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 21, ч. 4 ст. 70, 94, 99, 100, 158, 160, 162, 167, 185, 186 КАС України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області при розрахунку пенсії ОСОБА_1, зокрема, щодо переведення з одного виду пенсії на інший і застосування показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області призначити ОСОБА_1 з 13.05.2016 року пенсію за віком і здійснити розрахунок пенсії з 13.05.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2015 рік, тобто рік, що передує року звернення із заявою про призначення пенсії за віком.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з часу отримання копії постанови через Комінтернівський районний суд Одеської області.
Суддя: П.В. Добров