Постанова № 59389939, 01.08.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
01.08.2016
Номер справи
243/5800/16-а
Номер документу
59389939
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

243/5800/16-а

2-а/243/175/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2016 року м. Словянськ

приміщення суду за адресою: м. Словянськ, вул. Добровольського, 2

Словянський міськрайонний суд в складі:

головуючого судді Сидоренко І.О.,

при секретарі судового засідання Рудь Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі № 8 Словянського міськрайонного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Словянського обєднаного УПФУ Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Словянського міськрайонного суду надійшла позовна ОСОБА_1 до Словянського обєднаного УПФУ Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії. Дана позовна заява мотивована тим, що вона з 07 лютого 2011 року перебуває на обліку в Словянському обєднаному управлінні Пенсійного Фонду України в Донецькій області та згідно з Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ їй призначена пенсія, як державному службовцю. Позивач працювала у відділі освіти Словянської міської ради та має стаж роботи на державній службі 10 років 00 місяців 01 день, на час виходу на пенсію. На час оформлення пенсії довідка про складові заробітної плати за формою, встановленою Пенсійним Фондом України Донецької області, не містила інформації про матеріальну допомогу на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, які вона отримувала регулярно та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

13.07.2016 року позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації разом із довідкою централізованої бухгалтерії відділу освіти Словянської міської ради від 11.07.2016 року № 03-441 нової форми про складові заробітної плати, так як при призначенні пенсії вони не увійшли до складу заробітної плати.

Рішенням від 18.07.2016 року № 92 відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати в розумінні частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу», тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії.

Вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, чим порушені її конституційні права на соціальний захист.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виходу позивача на пенсію) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з ч. 6,7 статті 33 цього Закону державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплата за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

04 лютого 2003 року набув чинності Закону України від 16 січня 2003 року № 423-ГУ про внесення змін до Закону України «Про державну службу», яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, яким визначено порядок та умови перерахунку пенсій державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи з сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до п. 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, момент виникнення права на перерахунок.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, яка складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами та положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно з п. 2.3.3 пункту 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у звязку з екологічним станом), входить до складу фонду оплати праці, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до п.2.27 п. 2 Інструкції до складу фонду додаткової заробітної плати входить індексація заробітної плати, яка здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових коштів доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078.

Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної входили до системи оплати праці державного службовця.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-475 3/2670», затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань є складовими заробітної плати. При цьому, чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески.

Вважає, що Рішення управління Пенсійного фонду України у м. Словянську щодо відмови у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням додаткових виплат, а саме індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 та ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться у уразі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Заяву про перерахунок пенсії позивачем подано 13.07.2016 року, тому право на перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 11.07.2016 року № 03-441, виданої відділом освіти Словянської міської ради у неї виникає з 01.07.2016 року.

Просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Словянського обєднаного управління Пенсійного Фонду України від 18.07.2016 року № 92 про відмову врахувати при перерахунку пенсії, як державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, зазначених у довідці відділу освіти Словянської міської ради № 03-441 від 11.07.2016 року, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхову внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та зобовязати Словянське обєднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області здійснити з 01.07.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй з урахуванням всіх виплат з яких сплачено внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 80% від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідачем Словянським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області надано суду заперечення, яке мотивовано наступним. Позивач ОСОБА_1 звернулася до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою № 3568 від 13.07.2016 р. про перерахунок по заробітку та для перерахунку надала довідку про індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань № 03-441 від 11.07.2016 року. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 року з 07.02.2011 року.

Згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до частини 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складовою частиною заробітної плати і не зараховується до інших надбавок, передбачених статтею 33 Закону України «Про державну службу». Тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям.

На теперішній час, ані матеріальна допомога на оздоровлення, ані індексація заробітної плати чинним законодавством та безпосередньо статтею 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати не передбачені.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Саме тому, рішення про відмову у перерахунку пенсії по заробітку № 17 від 03.03.2016р. винесено правомірно та на законних підставах, керуючись чинним законодавством, тобто - обґрунтовано.

З 01 квітня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 VIII в ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тимчасово, у період з квітня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасники бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного грошового довічного утримання в порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються та не перераховуються.

Крім того, при винесенні рішення щодо стягнення з відповідача судового збору, просять прийняти до уваги, що кошти Пенсійного фонду України формуються за рахунок страхових внесків та використовуються лише на чітко визначені цілі, а саме на виплату пенсій, надання соціальних послуг, оплати послуг з виплати та доставки пенсій тощо. Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом, заборонено, а відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просять відмовити в повному обсязі.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявилася, відповідно до наданої суду заяви просила розглянути справу без її участі, на задоволенні позовних вимог наполягає в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2, що діє на підставі Довіреності № 1999/10 від 04.02.2016 року, відповідно до наданої суду заяви, просив розглянути справу без його участі.

Розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, з огляду на те, що жодна з осіб, яки беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.

Проаналізувавши подані сторонами докази, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Словянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Словянському обєднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію державного службовця, за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723 XII від 16 грудня 1993 року з 07.02.2011 року, однак без урахування відповідачем нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, а також індексації заробітної плати.

13.07.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Словянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії та надала довідку про індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і разові премії № 03-441 від 11.07.2016 року.

За результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач своїм Рішенням № 92 від 17.07.2016 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітку, відмовив ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, зазначивши, що частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 року чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме - посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Такі види виплат, як винагорода за вислугу років, матеріальна допомога та індексація, як складові заробітної плати згідно ст. 33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державного службовця, тому позивач не має права на перерахунок пенсії по заробітній платі з урахуванням вищезазначених сум доплат.

При вирішенні спору суд виходить з правової позиції Верховного Суду України, викладеній в Постанові від 16 вересня 2014 року у справі 21-314а14. Згідно ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок щодо застосування норм права, викладений у Постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» № 108/95 структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років н державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні вимоги класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Законів, зазначених у пункті 1 цієї Постанови (посилання на Закон України «Про державну службу»), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до Фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного Фонду.

Таким чином, аналіз наведених вище положень діючого в цій сфері законодавства, дає підстави для висновку, що і матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, а також індексація заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, входять до системи оплати праці державного службовця.

Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Отже, суд доходить до висновку, що усі інші виплати (премія, винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.

Крім того, частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до Довідки № 03-441 від 11.07.2016 року, виданої централізованою бухгалтерією Словянської міської ради на імя ОСОБА_1 матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація за період з 01.02.2009 року по 31.01.2011 року склали 4916,62 грн. На всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058 IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески н державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432 IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено ( перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

Відповідно до пункту 2 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

На підставі наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну правову позицію викладено в Постанові Верховного суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.

Таким чином, суд доходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсій, оскільки перевага повинна надаватися не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних питань є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії за наведених обставин - ст.41 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому має право на включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати при обчисленні призначеної пенсії.

Отже, за таких обставин, суд вважає протиправною відмову Пенсійного Фонду України здійснити перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати згідно з Довідкою №05/190 від 23.05.2016 року Словянської міської ради.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 та ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться у уразі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Заяву про перерахунок пенсії позивачем подано 13.07.2016 року, тому право на перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 11.07.2016 року № 03-441, виданої централізованою бухгалтерією Словянської міської ради у неї виникає з 01.07.2016 року.

Крім того, в своєму запереченні представник відповідача посилається на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 VIII, ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що тимчасово, у період з квітня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасники бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного грошового довічного утримання в порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються та не перераховуються.

Однак, суд вважає за необхідне зазначити наступне:

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.

Заборону здійснювати перерахунок пенсії дана норма не містить.

На підставі вищевикладеного суд доходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Крім того, відповідно до вимог частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. При зверненні до суду позивачем за подання адміністративного позову сплачено судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп., що підтверджується квитанцією про сплату судового збору. Тобто сума судового збору, яка підлягає поверненню становить 551 грн. 20 коп.

Керуючись вимогами ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 100, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Словянського обєднаного УПФУ Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Словянського обєднаного управління Пенсійного Фонду України від 18.07.2016 року № 92 про відмову врахувати при перерахунку пенсії, як державного службовця ОСОБА_1 суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, зазначених у довідці відділу освіти Словянської міської ради № 03-441 від 11.07.2016 року, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхову внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Зобовязати Словянське обєднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області здійснити з 01.07.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1 з урахуванням всіх виплат з яких сплачено внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 80% від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Стягнути з Словянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, ЄДРПОУ 37803258, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка зареєстрована та проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2, судовий збір в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийнятті постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Словянського

міськрайонного суду І ОСОБА_3