Постанова № 59387117, 25.07.2016, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
25.07.2016
Номер справи
127/7858/16-а
Номер документу
59387117
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Cправа № 127/7858/16-а

Провадження № 2-а/127/318/16

ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

Іменем України

25 липня 2016 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі: головуючого судді Жмудя О.О., при секретарі Шарапанівському Р.П.,

за участі позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про оскарження дій субєкта владних повноважень при призначенні пенсії державного службовця та зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з позовною заявою до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Вінниці про оскарження дій субєкта владних повноважень при призначенні пенсії державного службовця та зобовязання вчинити дії, в якій просить визнати неправомірними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Вінниці по неврахуванню при призначенні йому пенсії інших видів виплат (матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексаці, премії, грошової допомоги та інші виплати); зобовязати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Вінниці з квітня 2016 року здійснити перерахунок та виплату йому призначеної пенсії в розмірі 90 % заробітної плати, включивши до складу заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, грошової матеріальної допомоги (10 посадових окладів) та інших виплат відповідно до довідки від 06.04.2016 року.

Свої вимоги позивач мотивував тим, що він перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у місті Вінниці та утримує пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу», в розмірі 90% від суми заробітної плати, а саме: 3004 грн. В процесі розрахунку пенсії позивачу відповідачем було допущено ряд помилок, внаслідок чого пенсійні виплати позивача менші, ніж мають бути відповідно до Закону України, про що позивач дізнався в березні 2016 року від своїх колишніх колег. В квітні 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України м. Вінниці із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії по новій довідці №01-40/769 від 06.04.2016 року із включенням в розрахунок заробітної плати, інших виплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексацію, премію, грошову допомогу та інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексацію, премію, грошову допомогу та інші виплати у перерахунку йому відмовили і вказали, що матеріальна допомога на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексація грошових доходів населення, премія, грошова допомога та інші виплати до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії не враховується, а для здійснення перерахунку пенсії по цій довідці законних підстав немає. З вказаним позивач не погоджується.

На підставі вищевикладеного позивач просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України м. Вінниця щодо виключення зі складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, грошової допомоги та інші виплати відповідно до довідки від 06.04.2016 року.

Позивач ОСОБА_1 під час судового засідання повідомив, що вимоги позовної заяви підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Вінниці заперечувала щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі. Також представником було надано письмові заперечення на зазначений позов, відповідно до яких відповідач не визнає вимог позивача, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, просить відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову вказавши в запереченнях, що відповідно до п.5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким, зокрема, призначаються, пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», таким чином скасовано норми, які регулювали питання пенсійного забезпечення осіб, на яких поширювалася дія цього Закону. Зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», виплати, які просить врахувати позивач не передбачені, а тому і не включаються до заробітної плати. Матеріальна допомога, як структура заробітної плати, не передбачена і ст. 2 Закону України «Про оплату праці», яка визначає структуру заробітної плати, оскільки вона носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати в розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання із суми допомоги збору на обовязкове державне пенсійне страхування не є підставою для її включення до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Вказано, що строки здійснення перерахунку пенсії визначено у ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування».

Заслухавши сторони по справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Вінниці та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу», розмір її пенсії визначений як 90% від суми заробітної плати, на які нараховувався збір на обовязкове пенсійне страхування згідно ст.33 Закону України «Про державну службу».

Разом з тим, як вбачається з довідки про інші складові заробітної плати ОСОБА_1, позивачу за період з липня 2007 року по липень 2009 року було нараховано та виплачено інші виплати в загальній сумі 32296, 91 грн., з яких: індексація заробітної плати в сумі 1298, 14 грн., матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 8513,72 грн., інші виплати 2323, 90 грн, премія 6131, 15 грн.а також виплата 10 посадових окладів 14030, 00 грн. На всі виплати, включені до довідки, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно зі ст. 33 Закону України «Про державу службу» (в редакції, яка діяла на момент призначення розміру пенсійного забезпечення позивачу), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, де основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до п. 2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики від 13 січня 2004 року №5, до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).

Згідно з приписами ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно зі статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року враховуються при обчисленні пенсій.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14 травня 2013 року в справі № 21-125а13 та 28 травня 2013 року у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог статті 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, відповідачем не доведена правомірність прийнятого ним рішення щодо не врахування при призначенні позивачці пенсії державного службовця розміру інших виплат, а тому позов в частині визнання неправомірними дій відповідача підлягає задоволенню.

Визначаючись з періодом, з якого підлягає захисту порушене право позивача, суд зазначає наступне.

Позивачу пенсію призначено з 14 липня 2009 року.

Як видно із матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в квітні 2016 року, і оскільки відповідно до вимог ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією, то її порушене право підлягає захисту з моменту такого звернення.

Відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

З аналізу вказаної норми слідує, що підставою для перерахунку пенсії у визначені цією нормою строки є виникнення права на збільшення розміру пенсії.

Аналогічну правову позицію також відстоює Вінницький апеляційний адміністративний суд, що прослідковується у справах, зокрема, але не обмежуючись: у справі № 686/9274/15а від 24 вересня 2015 року під головуванням ОСОБА_4М; у справі №148/1215/15- а від 21 вересня 2015 року під головуванням ОСОБА_5, №676/3796/15-а від 27 жовтня 2015 року під головуванням ОСОБА_6

У позивача право на збільшення розміру пенсії виникло у зв'язку з отриманням та наданням відповідачу довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", а відтак ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Оскільки позивач звернувся до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Вінниці із заявою про перерахунок пенсії 07 квітня 2016 року, перерахунок його пенсії необхідно провести з 01 квітня 2016 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем вірно вказано період з якого необхідно здійснити перерахунок пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, судові витрати понесені позивачем підлягають обовязковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка субєкта владних повноважень ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Вінниці.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України постанову слід допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу), ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 41, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 1, 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", ст.ст.2, 5-11, 69-72, 94, 158-163, 254, 256 КАС України,суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України м. Вінниця щодо виключення зі складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, грошової допомоги та інші виплати.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці провести перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2016 року згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати, включивши до складу заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, грошової матеріальної допомоги (10 посадових окладів) та інших виплат відповідно до довідки від 06.04.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Вінниці на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в розмірі 551 (пятсот пятдесят одну) грн. 20 коп.

Постанову допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Віницької області протягом 10 днів з дня її проголошення, а особами, у відсутність яких вона винесена, - протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя О.О. Жмудь