Постанова № 59385433, 03.08.2016, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
03.08.2016
Номер справи
343/1261/16-а
Номер документу
59385433
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 343/1261/16-а

Провадження №: 2-а/0343/92/16

ПОСТАНОВА

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 серпня 2016 року м. Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого: суддi ОСОБА_1,

з участю: секретаря судових засідань ОСОБА_2,

позивача ОСОБА_3,

представника позивача ОСОБА_4,

представника Долинського обєднаного управління

ПФУ Івано-Франківської області ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними, зобовязання здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії та провести її виплату,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Долинського обєднаного управління ПФУ Івано-Франківської області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування пенсії за віком, зобов'язати здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, що становить 21 % за понаднормований стаж, з урахуванням доплати у розмірі 25 % за проживання у гірському населеному пункті, починаючи з 23 грудня 2015 року та провести їх виплату.

Свої вимоги мотивував тим, що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в якості помічника начальника штабу Івано-Франківського протипожежного батальйону. На підтвердження цього факту він отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії серія А № 2169476 від 18.03.1993 року, що дає йому право користуватися пільгами, встановленими чинним законодавством. Однак, відповідач при призначенні йому пенсії керувався тільки Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тобто порушив його право на пільговий характер розрахункової величини, визначений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

14 червня 2016 року він звернувся з заявою про перерахунок пенсії, та гірської надбавки відповідно, до Долинського обєднаного управління ПФУ Івано-Франківської області, яке повідомило, що у нього відсутнє право на призначення державної пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», він не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 даного Закону з тих підстав, що йому вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством.

Вважає дії Долинського обєднаного управління ПФУ Івано-Франківської області протиправними та такими, що не відповідають чинному законодавству, у звязку з чим він змушений звернутись в суд з даним адміністративним позовом.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги змінили, просять адміністративний позов задовольнити в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст.99 КАС України, визнати протиправними дії Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсійного забезпечення позивача, здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, що становить 21 % за понаднормований стаж, та провести їх виплату, звернути до негайного виконання постанову суду у межах суми стягнення за один місяць.

Представник відповідача згідно довіреності ОСОБА_5 позов не визнав, пояснивши, що позивачу з 04 липня 2006 року призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років. Періоди, з яких складається страховий стаж обчислено відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Розмір пенсії за віком позивачеві призначено відповідно до ч.1 ст.27 даного Закону із застосуванням коефіцієнту страхового стажу, визначеного за формулою згідно ст.25 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

У позивача відсутнє право на призначення державної пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», останній не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 даного Закону з тих підстав, що позивачеві вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством. З огляду на це, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити за безпідставністю позовних вимог.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_6 вказала, що працює начальником відділу Долинського ОУ ПФУ Івано-Франківської області. Позивачу нарахована пенсія як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивачу проводився неодноразово перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вважає, що позивач не має права на перерахунок пенсійного забезпечення відповідно до вимог ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд, вислухавши пояснення сторін та свідка, вивчивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до вимог ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.

Частиною 3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки, застосування окремих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_3 14 червня 2016 року звернувся до Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З копії повідомлення від 22 червня 2016 року № 44/П-13, виданого Долинським обєднаним управлінням ПФУ Івано-Франківської області, встановлено, що останнім в перерахунку пенсії позивачу відмовлено з тих підстав, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років. Періоди, з яких складається страховий стаж обчислено відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що ОСОБА_3 18 березня 1993 року Івано-Франківською обласною державною адміністрацією видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2, серія А № 216947.

З копії розпорядження № 146403 від 10.06.2016 року встановлено, що ОСОБА_3 зараховано загальний стаж, який становить 41 рік 21 день.

Таким чином, позивач ОСОБА_3, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи вищезазначене, суд вважає протиправною відмову Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в перерахунку позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування до позивача положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормований стаж, оскільки при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 07 липня 2015 року (справа 21-727а/15).

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Оскільки позивач, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має право на призначення пенсії із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, який для чоловіків становить 20 років, то відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії із її збільшенням на 1 % за понаднормований стаж є протиправною.

За вказаних обставин, суд задовольняє вимоги позивача в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст.99 КАС України, визнає відмову Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у перерахунку пенсії позивачу із збільшенням пенсії на 1 % за понаднормований стаж протиправною та зобов'язує відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, що становить 21 рік, та провести її виплату.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження пенсій, інших платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, тому позовні вимоги позивача щодо звернення до негайного виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць слід задовольнити.

Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами ст.94 КАС України.

На підставі викладеного, ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.49, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 та ч.3 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальобовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.71, 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо перерахунку призначеної ОСОБА_3 пенсії із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи.

Зобовязати Долинське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати ОСОБА_3 пенсію із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, починаючи з 14 грудня 2015 року, та провести її виплату.

Звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь держави 551 (пятсот пятдесят одну) гривню 20 копійок судового збору.

Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 (десяти) днів з дня її проголошення через Долинський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя: