Постанова № 59377684, 28.07.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2016
Номер справи
821/487/16
Номер документу
59377684
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 липня 2016 р.м.ОдесаСправа № 821/487/16

Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Кузьменко Н.А.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

доповідача, судді: Димерлія О.О.

суддів: Єщенка О.В., Домусчі С.Д.

за участю секретаря : Богданової С.Д.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 травня 2016 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Вітана" до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В травні 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "Вітана" (далі - позивач, ТОВ) звернулось до суду з вказаним адміністративним позовом та просило:

- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, доходів та витрат для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств товариства з обмеженою відповідальністю "Вітана" в базі даних "Система "Податковий блок" - співставлення податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні МДЗ України" на підставі акту №114/21-03-22-05/316552861 від 19 травня 2015 року;

- зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області вилучити з бази даних "Система "Податковий блок" - співставлення податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні МДЗ України" інформацію, внесену на підставі акту перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Вітана" № 114/21-03-22-05/316552861 від 19 травня 2015 року;

- зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області утриматися від використання відомостей про результати документальної позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Вітана", оформленої актом перевірки №114/21-03-22-05/316552861 від 19 травня 2015 року, як податкової інформації.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення вимог Податкового кодексу України не було прийнято податкове повідомлення-рішення на підставі акту перевірки, податкові зобов'язання не узгоджувались, у зв'язку з чим відповідачем було безпідставно здійснено корегування податкової звітності позивача. Також позивач стверджує, що зустрічна звірка, на підставі якої було здійснено коригування, не є податковою перевіркою, а отже висновки, зроблені за наслідками проведення такої звірки не підлягають відображенню в інформаційних базах податкового органу.

За наслідками розгляду зазначеної справи Херсонським окружним адміністративним судом від 19.05.2015 року прийнято постанову про задоволення позовних вимог.

Визнано протиправними дії Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, доходів та витрат для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств ТОВ "Вітана" в базі даних "Система "Податковий блок" - співставлення податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні МДЗ України" на підставі акту перевірки №114/21-03-22-05/316552861 від 19 травня 2015 року.

Зобов'язано Херсонську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області вилучити з бази даних "Система "Податковий блок" - співставлення податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні МДЗ України" iнформацiю, внесену на пiдставi акту перевірки ТОВ "Вітана" №114/21-03-22-05/316552861 від 19 травня 2015 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем в порушення вимог Податкового кодексу України не було прийнято податкове повідомлення-рішення на підставі акту перевірки, податкові зобов'язання не узгоджувались, у зв'язку з чим відповідачем безпідставно здійснено корегування податкової звітності позивача.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин справи, та прийняти нову постанову про задоволення позову.

До Одеського апеляційного адміністративного суду надійшло заперечення позивача на апеляційну скаргу, в якому відповідач стверджує, що будь-які зміни до інформаційних баз даних мають визнаватись протиправними, якщо відповідні дані не співпадають з узгодженими сумами (або іншими показниками) податкового органу.

Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Вітана" зареєстроване рішенням Херсонського міськвиконкому 05 жовтня 2001 року, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб №14991200000004964. На податковий облік взято в ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області як платника податків 18.10.2001 р. №4446.

На підставі наказу ДПІ у м. Херсоні № 434 від 15 травня 2015 року, на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78, ст.79 ПК України відповідачем проведена документальна позапланова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти декларування податку на прибуток за 2014 рік та 2015 рік та податку на додану вартість по взаємовідносинам з платниками податків контрагентами - покупцями в грудні 2014 року та постачальниками, відображення здійснених фінансово-господарських операцій у податковій звітності.

За результатами даної перевірки складено акт від 19.05.2015 року №114/21-03-22-05/31652861 (а.с. 11-28), яким встановлено порушення ТОВ "Вітана" п.44.1 ст.44, п.185.1 ст. 185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст. 188, п.198.1, 198.2, 198.3, 198.6 ст.198, п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. №2755-VI (із змінами та доповненнями)- відсутність об'єктів оподаткування при придбанні товарів в загальній сумі ПДВ 726968,00 грн, в тому числі у грудні 2014 року у сумі ПДВ 483379,00 грн, у січні 2015 року у сумі ПДВ 243589,00 грн та подальшій реалізації цих товарів (у межах податкового кредиту) у грудні 2014 року та у січні 2015 року на адресу контрагентів-покупців; пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, пп.138.1.1 п.138.1, п.138.2, п.138.3 ст.138, пп.139.1.9 п.139.1 ст.139 ПК України, в результаті чого у підприємства відсутнє право на формування витрат по операціях з підприємствами-постачальниками у 2014 року на суму 2416895 грн, та в наслідок, в порушення п.135.1, пп.135.4.1,п.135.4 ст.135, п.137.1 ст.137 ПК України підприємством завищено доходи за 2014 рік, в межах витрат на суму 2416895,00 грн.

12 червня 2015 року товариство направило на адресу відповідача заперечення на акт перевірки від 19.05.2015 року №114/21-03-22-05/31652861.

У відповідь ДПІ листом "Про надання відповіді на заперечення" від 22 червня 2015 року №7395/10/21-03-22-05 висновки акту перевірки залишено без змін.

Відповідачем податкові повідомлення-рішення не приймались, натомість, використовуючи висновки акту перевірки, ДПІ відкоригувала податкові зобов'язання та податковий кредит з податку на додану вартість, доходи та витрати для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств товариства з обмеженою відповідальністю "Вітана" в базі даних "Система "Податковий блок" - співставлення податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні МДЗ України" шляхом згортання цих показників, за переліченими в акті перевірки операціями до значення " 0".

Відповідно до п.61.1ст.61 ПК України податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Пунктом 62.1 ст.62 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом: інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу.

Згідно з п.71.1 ст.71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань. Дане положення врегульоване п.74.1, п.74.2 ст.74 ПК України.

Інформація, що збирається, використовується та формується органами державної податкової служби у зв'язку з обліком платників податків, вноситься до відповідних інформаційних баз даних.

Метою розробки автоматизованих інформаційних систем є створення єдиного програмно-технічного комплексу для автоматизації процесу реєстрації, обліку платників податків на всіх рівнях структури органів державної податкової служби, прийому та обробки електронних звітних податкових документів, формування зведеної інформації про надходження податкових платежів, нарахування податкових зобов`язань та їх сплату у розрізі окремих податків і зборів.

Джерелами формування автоматизованих систем є, зокрема, відомості стосовно реєстраційних та облікових даних платника податків, його банківських рахунків, інформація, що надходить від інших органів виконавчої влади, у тому числі Пенсійного фонду України, Державної казначейської служби України, Державного комітету статистки України, митних органів та органів внутрішніх справ, податкових органів центрального та обласного рівнів.

Крім того, в окремих інформаційних системах обліковуються дані, що створені або отримані податковим органом у процесі поточної діяльності, у тому числі інформація про наявність/відсутність підприємства за його місцезнаходженням, видачу або анулювання свідоцтв про реєстрацію платником податку на додану вартість, направлення на адресу платника відповідних запитів, надходження відповідей на них, облік результатів контрольно-перевірочної роботи за окремими податками і зборами тощо.

Облік контрольно-перевірочної роботи за додержанням платниками податків податкового законодавства здійснюється шляхом формування відповідних даних в Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України".

У свою чергу, з метою вдосконалення контролю за правильністю формування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, оперативне виявлення платників, що підлягають документальній перевірці, розроблено систему автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

Об'єктом автоматизації є процес співставлення даних податкової звітності з податку на додану вартість, розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту, розрахунків коригування сум податку контрагентів з використанням інформації, викладеної в актах/довідках перевірки платника податку (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) у розрізі контрагентів, донарахованих сум податкового зобов`язання.

Система призначена для проведення співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на центральному рівні та забезпечує доступ до результатів співставлення підрозділам органів державної податкової служби на регіональному та районному рівні для відпрацювання отриманих результатів та використання їх для подальшої контрольно-перевірочної роботи.

Таким чином, відображена у вказаних системах податкова інформація використовується податковим органом виключно для власних функціональних потреб та має на меті проведення аналізу господарської діяльності платника, правомірності формування ним податкового зобов`язання та податкового кредиту за операціями з іншими суб`єктами господарювання.

Внесення до електронної бази даних «Автоматизована система співставлення Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України «Податковий блок» податкової інформації, отриманої внаслідок вчинення дій щодо проведення зустрічної звірки, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань.

Судом першої інстанції зазначено, що обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер. У даному випадку безпосереднє викладення відповідачем суб'єктивного оціночного судження щодо наявності з боку позивача порушень податкового та іншого законодавства є правом податкового органу, внаслідок чого відсутні порушені права позивача, які підлягають захисту в судовому порядку. Права позивача можуть бути порушені відповідачем внаслідок прийняття за результатами такої перевірки податкових повідомлень-рішень, які можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Дії відповідача щодо внесення до електронної бази даних «Автоматизована система співставлення Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України «Податковий блок» інформації, отриманої внаслідок проведення перевірки позивача, в даному випадку, є лише службовою діяльністю працівників податкової інспекції на виконання своїх службових обов'язків по збиранню доказової інформації щодо наявності чи відсутності документального підтвердження господарських операцій.

Вказані дії самі по собі не створюють для суб'єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для позивача обов'язкових юридичних наслідків.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 09 грудня 2014 року (справа №21-511а14), вказано, що внесення ДПІ до електронної бази даних інформації, отриманої внаслідок проведення зустрічної перевірки товариства є лише службовою діяльністю працівників ДПІ з виконання обов'язків зі збирання доказової інформації про наявність чи відсутність документального підтвердження господарських операцій. Права позивача оскаржуваними діями відповідача не порушуються. Включення суб'єктом владних повноважень до бази даних інформації про таку перевірку не створює жодних перешкод для діяльності платника податку. Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла за результатами податкового контролю і не може бути виключена з баз даних, якщо дії зі здійснення такого контролю не визнані протиправними в установленому порядку.

Апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи у зв'язку з чим, відповідно до ч. 1 ст. 202 КАС України, це є підставою для задоволення апеляційної скарги, скасування оскарженої постанови та ухвалення нової постанови суду про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 198, 202, 207, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 травня 2016 року - скасувати та прийняти нову постанову.

В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Вітана" до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили після проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів.

Суддя-доповідач: О.О.Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко

Суддя: С.Д. Домусчі