ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1
УХВАЛА
про зупинення провадження в адміністративній справі
27 липня 2016 року м. Київ № 826/4953/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Данилишина В.М., суддів Качура І.А., Келеберди В.І., за участю представників сторін та третьої особи, розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання представника публічного акціонерного товариства "Київгаз" про зупинення провадження в адміністративній справі.
На підставі ч.ч. 3, 7 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у судовому засіданні 27 липня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заявлене клопотання, об’єктивно оцінивши наявні у матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для його розгляду та вирішення, суд -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) знаходиться адміністративна справа №826/4953/16 (далі - справа) за позовом публічного акціонерного товариства "Київгаз" (далі - позивач) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач-1, НКРЕКП), та Міністерства юстиції України (далі - відповідач-2), третя особа: публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" (далі - третя особа), про визнання незаконними та нечинними постанов НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2493 "Про затвердження Кодексу газотранспортної системи" та №2497 "Про затвердження Типового договору транспортування природного газу".
До суду 27 липня 2016 року через канцелярію від представника позивача надійшло письмове клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення питання щодо відповідності (конституційності) положень Указів Президента України від 27 серпня 2014 року №694/2014 "Про утворення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", від 10 вересня 2014 року №715/2014 "Про затвердження положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (далі - Укази), а також Закону України "Про природні монополії" тощо (далі - заявлене клопотання).
В обґрунтування заявленого клопотання зазначено, що у провадженні Київського апеляційного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа №826/5126/15 за позовом групи осіб до НКРЕКП про визнання дій протиправними та скасування постанови.
У вказаній справі розглядається питання щодо законності через невідповідність положенням ст. 106 Конституції України Указів тощо.
Київський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 22 жовтня 2015 року зупинив провадження у справі №826/5126/15 та звернувся до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо відповідності (конституційності) окремих положень низки Законів України ("Про природні монополії", "Про електроенергетику", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг") та Указів.
На виконання постанови Пленуму від 30 травня 2016 року №10 Верховний Суд України з вказаного приводу звернувся до Конституційного Суду України з конституційним поданням, яке нині перебуває на розгляді.
За таких обставин, вирішення по суті даної справи, предметом розгляду у якій є, крім іншого, питання про неправомірність рішень НКРЕКП з причини її нелегітимної діяльності щодо регулювання (прийняття нормативних актів) відносин на ринку природного газу, у тому числі суб'єктами природних монополій, до яких належить позивач, та незаконного видання НКРЕКП постанов про затвердження нормативно-правових актів, залежить від наслідків розгляду вище наведених питань Конституційним Судом України.
Присутні судовому засіданні 27 липня 2016 року представник позивача підтримав заявлене клопотання та просив задовольнити його, представники відповідачів та третьої особи заперечували проти заявленого клопотання та просили відмовити у його задоволенні.
Так, відповідно до ст. 133, п. 4 ч. 2 ст. 156 КАС України, клопотання осіб, які беруть участь у справі, вирішуються судом негайно після того, як буде заслухана думка інших присутніх у судовому засіданні осіб, які беруть участь у справі, про що постановляється ухвала. Ухвала суду про відмову в задоволенні клопотання не перешкоджає повторному його заявленню протягом судового розгляду справи.
Суд має право зупинити провадження у справі в разі: наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
Таким чином, враховуючи викладені вище норми та обставини, суд прийшов до висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі, оскільки встановлення факту відповідності (конституційності) положень Указів та Закону України "Про природні монополії" тощо, має значення для повного, всебічного та об’єктивного розгляду справи.
Керуючись ст.ст. 24, 25, 122, 156, 160, 165 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Зупинити провадження в адміністративній справі №826/4953/16 до вирішення питання щодо відповідності (конституційності) положень Указів Президента України від 27 серпня 2014 року №694/2014 "Про утворення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та від 10 вересня 2014 року №715/2014 "Про затвердження положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", а також Закону України "Про природні монополії" тощо.
2. Зобов'язати сторін повідомити суд про відсутність обставин, на підставі яких провадження в адміністративній справі №826/4953/16 зупинено.
Копії ухвали у повному обсязі направити сторонам та третій особі (вручити їх уповноваженим представникам), роз’яснивши, що провадження у справі поновлюється за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або за ініціативою суду, якщо відпадуть обставини, які були підставою для зупинення провадження.
Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, ухвала може бути оскаржена повністю або частково шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 254 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя В.М. Данилишин
Суддя І.А. Качур
Суддя В.І. Келеберда
Ухвала у повному обсязі складена 28 липня 2016 року