Постанова № 59375241, 26.07.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2016
Номер справи
815/245/16
Номер документу
59375241
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/245/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2016 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Тишкової Л.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_1 справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства Одеська ТЕЦ до Державної податкової інспекції у Суворовському районі ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій, визнання незаконним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати протиправними дії ДПІ в у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області щодо складання наказу від 16.01.2016 № 6 про проведення позапланової перевірки; визнати незаконним та скасувати наказ від 16.01.2016 року № 6 «Про проведення позапланової перевірки ПАТ «Одеська ТЕЦ»»; стягнути з відповідача витрати зі сплати судового збору у розмірі 1378, 00 грн..

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 19 січня 2016 року до ПАТ «Одеська ТЕЦ» для проведення позапланової перевірки зявились посадові особи ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, які зазначені у направленні на здійснення перевірки від 16.01.2016 року № 01/15-54-23-00; від 16.01.2016 року № 01/15-54-23-01 від 16.01.2016 року № 01/15-54-23-02, згідно наказу від 16.01.2016 року № 6. При цьому вони пояснили, що підставою для призначення та проведення позапланової перевірки є п.п. 78.1.7 п.78.1 ст. 78 ПК України, оскільки згідно даних ЄДРПОУ, як вважає відповідач, 23.12.2015 року було порушено справу про банкрутство відносно ПАТ «Одеська ТЕЦ». У звязку з тим, що ПАТ «Одеська ТЕЦ» вважає, що відсутні правові підстави для проведення позапланової перевірки на підставі п.п. 78.1.7 п.78.1 ст. 78 ПК України, ПАТ «Одеська ТЕЦ» не допустило до проведення позапланової перевірки посадових осіб ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, про що було складено відповідний акт та направлено відповідний лист на адресу ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про не допуск до здійснення перевірки їх посадових осіб.

Також позивач вказує, що ПАТ «Одеська ТЕЦ» вважає дії ДПІ в Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області та наказ про проведення позапланової перевірки від 16.01.2016 року № 6 протиправними та незаконними, оскільки ухвала про порушення справи про банкрутство ПАТ «Одеська ТЕЦ» була винесена 15.06.2001 року у справі № 17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010, а не в 2015 році. А 23.12.2015 року під час провадження у справі про банкрутство ПАТ «Одеська ТЕЦ» було винесено ухвалу про введення процедури санації ПАТ «Одеська ТЕЦ», а не про відкриття провадження у справі про банкрутство. В звязку з чим відсутні правові підстави для проведення позапланової перевірки за п.п. 78.1.7 пункту 78.1 ст. 78 ПКУ.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні з позовом не погодився, проти його задоволення заперечував, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що відповідно до п.п. 78.1.7 п.78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється крім іншого, якщо порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків, а тому відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

16 січня 2016 року ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області винесено наказ № 6 від 16.01.2016 року, в якому зазначено, що у звязку з наявністю Ухвали Господарського суду Одеської області від 15.06.2001 року по справі № 17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010 про порушення провадження у справі про банкрутство, відповідно до пп. 78.1.7 п.78.1 ст. 78 ПК України від 02.12.2010 № 2755-У1, зі змінами та доповненнями, провести позапланову виїзну документальну перевірку Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ»(код за ЄДРПОУ 05471158) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року з 19 січня 2016 року терміном 10 робочих днів.(а.с.75 т.1).

На підставі направлень, виданих ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області головному державного ревізора-інспектора відділу погашення заборгованостей ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 № 01/15-54-23-00 від 16.01.2016; головному державному ревізору-інспектору відділу перевірок з окремих питань управління податкового аудиту ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 № 02/15-54-22-02 від 16.01.2016; головному державному ревізору-інспектору відділу координації, звітності, інформаційного забезпечення аудиту та перевірок платників податків управління податкового аудиту ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_1 № 03/15-54-22-01 від 16.01.2016, та наказу ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 16.01.2016 № 6 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ПАТ «Одеська ТЕЦ», код ЄДРПОУ 05471158, призначеної у відповідності до п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року, цими посадовими особами податкового органу було здійснено вихід за податковою адресою ПАТ «Одеська ТЕЦ»(код за ЄДРПОУ 05471158): м. Одеса, вул. Церковна, 29 для проведення цієї перевірки.

Головний бухгалтер ПАТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_4 була ознайомлена з наказом ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 16.01.2016 № 6 на проведення перевірки ПАТ «Одеська ТЕЦ», від отримання копії наказу відмовилась та у допуску до проведення ПАТ «Одеська ТЕЦ», призначеної у відповідності із п.п. 78.1.7 п.78.1 ст. 78 ПК України від 02.12.2010 № 2755-УІ (із змінами і доповненнями) посадовим особам контролюючого органу відмовлено. В звязку з чим у відповідності до п.81.2 ст. 81 Податкового кодексу України складено акт про відмову головного бухгалтера ПАТ «Одеська ТЕЦ» у допуску до проведення перевірки № 17/15-54-22-01/05471158 від 19.01.2016 року(а.с.43-48 т. 1).

Відповідно до п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Судом встановлено, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 29.12.2015 року щодо ПАТ «Одеська ТЕЦ» державним реєстратором реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції внесено у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис у розділ «ОСОБА_2 про перебування юридичної особи у процесі провадження у справі про банкрутство, санації, зокрема відомості про розпорядника майна, санатора»: 25.12.2015, порушено справу про банкрутство(санація), за судовим рішенням про проведення санації; судове рішення про проведення санації боржника та призначення керуючого санацією, 23.12.2015, 17-2-1-7-5-6-5-21-2-, Господарський суд Одеської області; ОСОБА_5, НОМЕР_1, індекс 65003, Одеська обл., місто Одеса, Суворовський район, вулиця Церковна, будинок 29 керуючий санацією (а.с. 90-94 т.1).

Отже з даного запису вбачається, що цей запис внесений на підставі судового рішення про проведення санації боржника, а не рішення про порушення справи про банкрутство.

Так, як вбачається з матеріалів реєстраційної справи ПАТ «Одеська ТЕЦ», ухвалою Арбітражного суду Одеської області від 15.06.2001 року по справі № 17-2-18/01-5010 за результатами розгляду заяви ВАТ «Одесагаз» про визнання банкрутом ДП «Одеська «ТЕЦ» порушено провадження у справі про банкрутство.(а.с.219 т. 2).

При цьому ухвалою Господарського суду в Одеській області від 23.12.2015 року по справі № 17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010 частково задоволено клопотання комітету кредиторів щодо введення процедури санації ПАТ «Одеська ТЕЦ»(м. Одеса, вул. Церковна, 29; код ЄДРПОУ 05471158), введено процедуру санації ПАТ «Одеська ТЕЦ» згідно ст. 17 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» строком на дванадцять місяців. Керуючим санацією арбітражного ПАТ «Одеська ТЕЦ» призначено арбітражного керуючого ОСОБА_5М.(а.с.192-200 т. 2).

Так, в ухвалі Господарського суду в Одеській області від 23.12.2015 року по справі № 17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010 встановлено, що ухвалою господарського суду Одеської області від 15.06.2001 року порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ «Одеська ТЕЦ» № 17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010. Ухвалою господарського суду Одеської області від 12.09.2001 року здійснено заміну ДП «Одеська ТЕЦ» його правонаступником ВАТ «Одеська теплоцентраль». Також вказано, що 09.10.2001 року у газеті «Голос України» № 182 здійснено оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ВАТ «Одеська ТЕЦ». Провадження у справі про банкрутство ПАТ «Одеська ТЕЦ» здійснюється з 2001 року. Крім того судом зазначається, про те, що відповідно до п.1-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» справа про банкрутство ПАТ «Одеська ТЕЦ» розглядається за положеннями Закону у редакції, що діяла у період до 19.01.2013 року, як така, що порушена до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» № 4212-У1 від 22.12.2011 року(а.с. 197-198 т.2).

Слід зазначити, що за визначенням ст. 1 Закону України від 14.05.1992, № 2343-XII "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом") в редакції, яка діяла у період до 19.01.2013 року, санація - система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.

Таким чином, провадження у справі про банкрутство позивача було порушено ухвалою Арбітражного суду Одеської області від 15.06.2001 року по справі № 17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010. А рішенням про проведення санації підприємства та призначення керуючого санацією по цій справі Господарський суд Одеської області ухвалив процедуру санації, яка є однією із судових процедур банкрутства. Таким чином, під час провадження у справі про банкрутство була винесена 23.12.2015 року ухвала про введення процедури санації ПАТ «Одеська ТЕЦ»(одна із судових процедур банкрутства), а не про порушення провадження у справі про банкрутство.

Правовідносини щодо порядку проведення податкових перевірок на час порушення провадження у справі про банкрутство ПАТ «Одеська ТЕЦ» в 2001 році були врегульовані Законом України «Про державну податкову службу України»( в редакції від 21.12.2000 року).

Згідно Закону України «Про державну податкову службу України»( в редакції від 21.12.2000 року) в редакції від 21.12.2000 право на проведення перевірок податковими органами регулювалось ст.. 11 цього Закону. При цьому приписи цього Закону не містили підстав для проведення позапланових перевірок у звязку із порушенням справи про визнання банкрутом підприємства.

Порядок проведення перевірки у звязку з порушенням справи про банкрутство відносно платника податків на час порушення справи про банкрутство ПАТ Одеська ТЕЦ» регулювався Порядком обліку платників податків, зборів(обовязкових платежів), затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998 року.

Згідно п.8.2 цього Порядку в редакції, що діяла на момент порушення провадження у справі про банкрутство ПАТ «Одеська ТЕЦ», при одержанні органами податкової служби від платника податків заяви за ф.№ 8-ОПП, а також на підставі інформації про порушення справи про банкрутство платника податків, або звернення до суду, чи арбітражного суду з питання скасування державної реєстрації, органом державної податкової служби у місячний термін приймається рішення про проведення документальної перевірки таких платників і відповідні підрозділи розпочинають перевірку.

Доводи представника відповідача про те, що про порушення справи про банкрутство ПАТ «Одеська ТЕЦ» їм стало відомо лише 25.12.2015 року з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців суд вважає необґрунтованими, оскільки як вбачається з листа № 2/7/11/15-54-14-01 від 10.06.2016 року по підприємству ПАТ «Одеська ТЕЦ» код за ЄДРПОУ 5471158 згідно доповідної записки від відділу реєстрації та обліку платників податків від 08.09.2009 р. № 1198/29-2 змінено стан на « 4» - порушено провадження у справі про банкрутство) на підставі ухвали Арбітражного суду Одеської області про порушення провадження у справі про банкрутство від 15.06.2001 р. по справі № 17-2-18/01-5010, оскільки платника було знято з обліку з СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС як основного(стан « 0»). Крім того після цього відповідачем неоднарозово проводились перевірки ПАТ «Одеська ТЕЦ», за результатами яких складені акти цих перевірок(а.с.27 т.3).

Крім того Наказ ДПІ в Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 16.01.2016 року № 6, що оскаржується, містить підставу для проведення перевірки п.п.78.1.7 п.78.1 ст. 78 ПК України.

Слід зазначити, що Податковий Кодекс України вступив в дію з 01.01.2011 року згідно Закону України № 2755 від 02.12.2010 року.

Згідно п.2 рішення Конституційного суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма). За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, враховуючи, що на момент порушення справи про банкрутство ПАТ «Одеська ТЕЦ» не діяв Податковий кодекс України, то посилання відповідача на п.п. 78.1.7 п.78.1 ст. 78 ПК України є безпідставними.

Водночас станом на час порушення справи про визнання банкрутом ПАТ «Одеська ТЕЦ» порядок проведення перевірки у звязку з порушенням справи про банкрутство підприємства був врегульований Порядком обліку платників податків, зборів(обовязкових платежів), затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998 року, та цим порядком був визначений строк призначення проведення таких перевірок, а саме протягом місяця з моменту отримання інформації про порушення справи про банкрутство підприємства

Жодних належних та допустимих доказів в обґрунтування прийняття ДПІ в Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області наказу від 16.01.2016 року № 6 про проведення позапланової перевірки ПАТ Одеська ТЕЦ в звязку з порушенням справи про банкрутство майже через 14 років після порушення справи про банкрутство цього підприємства, з визначенням періоду перевірки з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року, відповідачем суду не надано.

За таких підстав, суд вважає, що доводи представника відповідача щодо наявності обставин для проведення перевірки позивача на підставі п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України є необґрунтованими та спростовуються зібраними по справі доказами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Отже за таких підстав, суд дійшов до висновку, що наказ Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області № 6 від 16.01.2016 року винесений необґрунтовано, без урахування усіх обставин що мали значення для винесення цього наказу, а тому позовні вимоги щодо визнання незаконним та скасування цього наказу є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Крім того, суд вважає, що визнанням незаконним та скасуванням наказу ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 16.01.2016 року № 6 про проведення позапланової перевірки ПАТ Одеська ТЕЦ судом дотримано необхідний баланс між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, а тому позовні вимоги ПАТ Одеська ТЕЦ про протиправними дій ДПІ в у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області щодо складання наказу від 16.01.2016 № 6 про проведення позапланової перевірки задоволенню не підлягають.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов в частині визнання незаконним та скасування наказу ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 16.01.2016 року № 6 про проведення позапланової перевірки ПАТ Одеська ТЕЦ підлягає задоволенню, а в задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.3 ст. 94 якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. З урахуванням того, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд вважає, що на користь позивача підлягають стягненню з Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області за рахунок її бюджетних асигнувань (код ЄДРПОУ 39578136) на користь Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 05471158, р/р № 26000620928201 в ПАТ «Промінвестбанк» м. Київ, МФО 300012) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1378, 00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 копійок).

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 163, 254, 257 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати наказ ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 16.01.2016 року № 6 про проведення позапланової перевірки ПАТ Одеська ТЕЦ.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області за рахунок її бюджетних асигнувань (код ЄДРПОУ 39578136) на користь Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 05471158, р/р № 26000620928201 в ПАТ «Промінвестбанк» м. Київ, МФО 300012) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1378, 00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 копійок).

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 26 липня 2016 року.

Суддя О.А. Левчук