ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2016 року м. Львів № 813/2379/16
16 год. 46 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Дорош Х.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1;
відповідача: представник не прибув;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі Самбірського міського сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправною відмови, зобовязання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі Самбірського міського сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Самбірського міського сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області у видачі (шляхом обміну) ОСОБА_1 паспорта громадянина України, оформленого виключно українською мовою.
- зобовязати Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі Самбірського міського сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України, оформлений виключно українською мовою, шляхом обміну паспорта ОСОБА_1 серії СТ 027497, виданого 16.04.2008 року Самбірським МВ ГУМВС України у Львівській області.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що Самбірським міським сектором Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області відмовлено у видачі паспорта громадянина України лише українською листом від 11.06.2016 року за № 21/2121, у якому вказано, що на даний час відповідач не має підстав видати такий паспорт, оскільки у своїй діяльності керується наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.04.2012 року № 320, яким затверджено Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України і відповідно до приписів такого, записи у паспорті робляться виключно українською та російською мовами. Позивач вважає відмову підрозділу міграційної служби протиправною, оскільки норми Закону України «Про засади державної мовної політики» визначають, що за завою громадянина до його паспорта вносяться відомості українською мовою і поруч, за вибором громадянина, відповідною регіональною мовою. Зазначає, що така відмова порушує його право, гарантоване положеннями Конституції України. Вважає, що відповідач не виконав свого обовязку надати паспорт громадянина України, оформлений відповідно до вимог чинного законодавства України.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві, просив адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, причин неприбуття не повідомив, про дату, час та місце судового розгляду був належним чином повідомлений, заперечення на позов не подав.
У відповідності до ч. 4 ст. 128 КАС України, враховуючи неприбуття без поважних причин представника відповідача у судове засідання, суд вирішив розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд заслухав пояснення позивача, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
02.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Самбірського міського сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області із заявою, в якій просив видати йому паспорт громадянина України, заповнений виключно українською мовою, без дублювання іншими мовами шляхом обміну пошкодженого паспорта громадянина України.
Самбірським міським сектором Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області листом від 11.06.2016 року за № 21/2121 надано відповідь на заяву від 02.06.2016 року, в якій вказано, що на даний час немає підстав видати паспорт громадянина України лише українською мовою, оскільки Державна міграційна служба у своїй діяльності керується наказом МВС України від 13.04.2012 № 320 «Про порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.07.2014, згідно з яким персональні дані на першій сторінці заповнюються українською мовою, а на другій сторінці російською мовою.
Позивач вважає таку відповідь протиправною, відтак звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Статтею 5 Закону України «Про громадянство України» визначено, що документом, який підтверджує громадянство України, є зокрема паспорт громадянина України. Зразок та порядок видачі паспорта громадянина України визначається положенням про паспорт громадянина України, яке затверджується Верховною Радою України.
Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі Положення № 2503-ХІІ).
Відповідно до п. 1, 2 Положення № 2503-ХІІ паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт громадянина України (далі паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.
Згідно з п. 3 Положення № 2503-ХІІ бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
За приписами п. 8 Положення № 2503-ХІІ термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Пунктом 16 Положення № 2503-ХІІ передбачено, що обмін паспорта проводиться у разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.
Відповідно до п. 1.1 Порядку № 320, цей Порядок розроблений відповідно до Законів України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей», Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-XII.
Згідно з п. 2.2.2 Порядку № 320 на другій сторінці паспорта громадянина України у перші три рядки вносяться дані в називному відмінку про прізвище, імя та по батькові громадянина російською мовою, у четвертий та пятий рядки дані про дату та місце народження російською мовою, у шостому рядку зазначається стать особи українською та російською мовами, у рядках «ким виданий паспорт» записи про орган, що видав паспорт, робляться українською та російською мовами.
Водночас, п. 4 Положення № 2503-ХІІ встановлено, що мови паспорта визначаються частиною першою статті 13 Закону України «Про засади державної мовної політики». Запис прізвища та імені (по батькові) виконується згідно із статтею 28 Закону України «Про засади державної мовної політики».
Так, статтею 13 Закону України «Про засади державної мовної політики» визначено, що паспорт громадянина України або документ, що його заміняє, і відомості про його власника, що вносяться до нього, виконуються державною мовою і поруч, за вибором громадянина, однією з регіональних мов або мов меншин України.
За приписами ст. 28 Закону України «Про засади державної мовної політики» імена громадян України подаються державною мовою відповідно до українського правопису. Регіональними та іншими мовами імена громадян України подаються відповідно до встановлених нормативів.
Кожен громадянин України має право використовувати своє прізвище та ім'я (по батькові) рідною мовою згідно із традиціями цієї мови, а також право на їх офіційне визнання. При використанні цього права запис прізвища та імені (по батькові) в паспорті громадянина України, паспорті громадянина України для виїзду за кордон та інших офіційних документах виконується у транскрипції з української, російської або іншої мови за вибором громадянина.
Запис прізвища та імені (по батькові) в паспортах та інших офіційних документах здійснюється із попереднім схваленням власника.
Частиною першою статті 10 Конституції України визначено, що державною мовою в Україні є українська мова.
З аналізу наведених норм вбачається, що усі відомості про власника паспорта вносяться до нього державною мовою і поруч, за вибором громадянина, виконуються однією з регіональних мов або мов меншин України. Тобто, відомості у паспорті виконуються українською мовою обовязково, іншою мовою за вибором власника паспорта.
Пунктом 3 розділу Х Закону України «Про засади державної мовної політики» встановлено, що до приведення у відповідність із цим Законом чинні нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що викладена у листі № 21/2121 від 11.06.2016 року відмова Самбірського міського сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області у видачі (шляхом обміну) ОСОБА_1 паспорта громадянина України, оформленого виключно українською мовою з підстав застосування Порядку № 320 в частині зазначення відомостей про власника паспорта російською мовою не за його вибором, є протиправною.
Відповідно до п. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Матеріали справи свідчать, що відповідні положення Самбірським міським сектором Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області дотримані не були.
Стосовно позовної вимоги про зобовязання Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України, оформлений виключно українською мовою, шляхом обміну паспорта ОСОБА_1 серії СТ 027497, виданого 16.04.2008 року Самбірським МВ ГУМВС України у Львівській області, суд вважає, що з метою гарантування дотримання і захисту прав позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєкта владних повноважень, така вимога також підлягає задоволенню.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства та матеріалів справи, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову повністю.
Позиція суду узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі від 01.12.2015 року у справі № 813/6808/14.
Стосовно клопотання позивача, поданого в судовому засіданні 28.07.2016 року, про винесення окремої ухвали щодо приведення Наказу МВС № 320 від 13.04.2012 року у відповідність чинному законодавству України, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Аналіз вказаної правової норми дає підстави вважати, що постановлення окремої ухвали у випадку виявлення під час розгляду справи порушень закону є правом суду, а не його обовязком.
Відтак, з урахуванням досліджених доказів та правових висновків за наслідками розгляду адміністративної справи, суд не вбачає підстав для постановлення окремої ухвали у відповідності до ст. 166 КАС України.
Відповідно до вимог статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, відповідно до задоволених вимог.
Оскільки судом визнано протиправною відмову Самбірського міського сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області у видачі (шляхом обміну) ОСОБА_1 паспорта громадянина України, оформленого виключно українською мовою, саме за рахунок бюджетних асигнувань згаданого субєкта владних повноважень слід присудити сплачений позивачем судовий збір в сумі 551,21 грн.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Самбірського міського сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області у видачі (шляхом обміну) ОСОБА_1 паспорта громадянина України, оформленого виключно українською мовою, викладену у листі від 11.06.2016 року за № 21/2121.
Зобовязати Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України, оформлений виключно українською мовою, шляхом обміну паспорта ОСОБА_1 серії СТ 027497, виданого 16.04.2008 року Самбірським МВ ГУМВС України у Львівській області.
Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Самбірського міського сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 81464, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 21 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 02.08.2016 року
Суддя Клименко О.М.