Справа № 686/11598/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого-судді Заворотної О.Л.
секретаря судового засідання Дякович О.О.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
В червні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до управління ПФУ у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, в обґрунтування якого вказав, що з жовтня 2001 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Хмельницькому та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% суми місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. В квітні 2016 року позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії в розмірі 90% відповідно до прокуратури Хмельницької області №18-291 від 05.04.2016р. Проте листом відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку у звязку з тим, що чинним законодавством не перебачено проведення такого перерахунку. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки перерахунок пенсії має здійснюватись відповідно до норм закону що діяли в період призначення йому пенсії, а тому звернувся до суду та просить визнати дії управління ПФУ у м. Хмельницькому щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» за вислугу років в розмірі 90% від суми місячного заробітку неправомірними, зобовязати управління ПФУ в м. Хмельницькому, здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016р. відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-291 від 05.04.2016р. без обмеження граничного розміру пенсії.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримує, просить задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала суду заперечення в яких вказала, що на день звернення позивача із заявою про проведення перерахунку пенсії, відповідно до п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, а тому з 01.06.2015р. пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, просить в задоволенні позову відмовити.
Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому і з жовтня 2001 року отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90% відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
15.04.2016р. ОСОБА_1 звернувся до управління ПФУ в м. Хмельницькому із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії із врахуванням довідки прокуратури Хмельницької області №18-291вих.16 від 05.04.2016р. з 01.01.2016 року, на що отримав відмову листом від 22.04.2016р. № 196/В-12.
Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих до 15 липня 2015 року було визначено статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Станом на квітень 2015 року редакція частини 2 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" була викладена наступним чином: "Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".
Відповідно до частини 12 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Внесені Законами України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року, "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
За таких обставин, відповідач зобовязаний провести перерахунок пенсії позивачу, виходячи з 90% розміру місячної заробітної плати зазначеній у довідці.
Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту звернення ним до відповідача з вищезазначеною заявою, тобто з 15 квітня 2016 року.
Щодо перерахунку пенсії позивачу без обмеження максимальним розміром пенсії, судом враховано наступне.
Відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-УІ від 08 липня 2011 року (до 01.04.2015 року) та в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02 березня 2015року (після 01 квітня 2015 року), максимальний розмір пенсії осіб, пенсія яких призначена згідно Закону № 1789-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, Прикінцевими положеннями Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-УІ встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
З 15 липня 2015 року, з набранням чинності Законом України "Про прокуратуру" № 1697-УІІ від 14 жовтня 2014 року пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється статтею 86 Закону №1697-УІІ, якою в період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року встановлювалось аналогічне обмеження, зокрема абз. шостим частини 15 статті 86 в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02 березня 2015року встановлювалось, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
З 01 грудня 2013 року прожитковий мінімум, для осіб, які втратили працездатність становив 949,00 грн. (Закон України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" № 5515-УІ від 06 грудня 2012 року).
З 01 вересня 2015 року прожитковий мінімум, для осіб, які втратили працездатність становить 1074,00 грн. (Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" № 80-VIII від 28 грудня 2014 року із змінами).
З 01 січня 2016 року Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-УІІІ від 24 грудня 2015 року абз. шостий частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-УІІ доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Враховуючи вищезазначене, з 01 вересня 2015 року виплата пенсії проводиться виходячи з розміру 10740,00 грн. Підстав для виплати позивачу пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про прокуратуру" в повному розмірі немає.
Крім того, відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Таким чином, позовні вимоги в частині проведення перерахунку пенсії без обмеження суми пенсійної виплати задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 1, 2, 5, 11, 71, 72, 122, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо відмови в перерахунку ОСОБА_3 пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» за вислугу років в розмірі 90% від суми місячного заробітку.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 15 квітня 2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків суми його заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Хмельницької області № 18-291 від 05.04.2016 р., з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у міті Хмельницькому за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 275,60 грн.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя: