Справа № 699/409/16-ц
Номер провадження 2/699/296/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.08.2016 року м.Корсунь-Шевченківський
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого - судді Кіхтенко Н.І.,
за участі:
секретаря судових засідань Сміян А.В.,
представника позивача Початенко Н.В.,
відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду позовну заяву першого заступника керівника Звенигородської місцевої прокуратури, подану в інтересах держави в особі: Управління соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської РДА, до ОСОБА_3 про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів,
ВСТАНОВИВ:
22.06.2016 до суду надійшов вказаний позов, який був уточнений і остаточно позивач просить ухвалити рішення та стягнути з відповідача на користь Управління соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської РДАсуму незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 6971 грн. 50 грн.
Свій уточнений позов позивач мотивує тим, що відповідачу згідно її заяви була призначена державна соціальна допомога, як малозабезпеченій сім'ї, у розмірі 1 574,30 грн. щомісячно, яка виплачувалась з листопада 2015 року по березень 2016 року. За цей час відповідач отримала 7 871, 50 грн. вказаної допомоги.
В березні 2016 року було встановлено, що відповідач на день подання заяви про призначення допомоги перебувала в шлюбі, але не надала про це інформацію, як і не надала довідку про доходи чоловіка, які також і не вказала в декларації про доходи. У зв'язку з цим, розмір допомоги визначався без урахування доходів чоловіка відповідача.
Після отримання довідки про доходи чоловіка відповідача, розмір допомоги був перерахований і було встановлено, що відповідачу необґрунтовано виплачено допомогу на суму 7 871,50 грн., про що відповідач була повідомлена.
23.03.2016 від відповідача до Управління соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської РДА надійшла заява про те, що відповідач зобов'язується виплачувати неправомірно отримані кошти соціальної допомоги частинами з квітня 2016 року.
По день звернення позивача до суду від відповідача надійшло 600,00 грн. в рахунок повернення неправомірно отриманих коштів соціальної допомоги. Решта суми - 7 271,50 грн. залишається неповернутою, тому і подано даний позов до суду.
В судове засідання представник позивача з'явилася, позов уточнила і просить суд стягнути з відповідача 6971 грн. 50 коп., оскільки відповідач у липні 2016 року повернула ще 300 грн.
Представник Управління соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської РДА , в інтересах якого діє прокурор, в судове засідання не з'явився, керівник повідомлений належним чином, що не позбавляє суд провести розгляд даної справи у відсутність представника даного управління.
Відповідач в судове засідання з'явилася, позов визнала частково , пояснивши, що у липні 2016 року нею повернуто державі ще 300 грн., а тому до стягнення підлягає 6971 грн. 50 коп.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, надані докази? вважає, що уточнений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.ст.10, 11 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, і оскільки цивільні справи розглядаються в межах заявлених вимог та на підставі наданих доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, тому суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті і прийшов до висновку про задоволення позову.
Відповідно до вимог п.2 ст.121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Згідно з положеннями ст. 3 ЦПК України у випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси.
Статтею 45 ЦПК України передбачено, що у випадках, встановлених законом, прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із ч.ч.1,3 та 4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 №1-1/99 прокурор, звертаючись до суду самостійно визначає і обґрунтовує у заяві в чому полягає порушення інтересів держави, чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява є підставою для порушення справи у суді.
Як повідомив у судовому засіданні прокурор Початенко Н.В. Корсунь-Шевченківським відділом Звенигородської місцевої прокуратури було вивчено стан виплат малозабезпеченим сім'ям, під час чого було встановлено необґрунтовану виплату допомоги відповідачу.
Використання бюджетних коштів не за цільовим призначенням суперечить принципам бюджетної системи України, що порушує інтереси держави та є підставою для представництва прокуратурою її інтересів в суді в особіУправління соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської РДА.
Підставою представництва в суді інтересів вказаного Управління є той факт, що установа є державною, неприбутковою установою, головною метою якої є забезпечення у межах своїх повноважень захисту прав і законних інтересів фізичних і юридичних осіб. Посада юриста в Управління відповідно до штатного розпису не передбачена, тому з метою якісного захисту інтересів держави в суді Управління і надало право звернення до суду прокурору.
У судовому засіданні було встановлено, що на підставі заяви відповідача про призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.19, 20), рішенням Управління соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської РДАостанній була призначена допомога малозабезпеченим сім'ям (а.с.15).
Як вбачається із заяви відповідача про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, відповідач була повідомлена про обов'язок повідомити органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг.
Відповідно до п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 № 250, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.
Згідно ст.4 цього Закону та п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 № 250, для призначення допомоги подається в т.ч. декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї.
В поданій відповідачем Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги малозабезпеченим сім'ям, відповідач підтвердила, що усвідомлює, що в разі подання нею неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан, їй може бути відмовлено в призначенні допомоги або припинено її надання (а.с.21).
Так, в судовому засіданні встановлено, що відповідач звернулась із заявою про отримання допомоги 25.11.2015.
10.10.2015 відповідач зареєструвала шлюб із ОСОБА_5 (а.с.30).
Чоловік відповідача ОСОБА_5 працює з 12.05.2015 в Корсунь-Шевченківській РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго» і отримує заробітну плату (а.с.23, 24, 25).
Відповідач при поданні заяви 25.11.2015 про отримання допомоги не повідомила Управління соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської РДА про укладення шлюбу, про доходи чоловіка, що спричинило незаконне отримання відповідачем допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 7 871,50 грн.
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до ст.1 вказаного Закону державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Згідно ст.2 вказано Закону законодавство про державну соціальну допомогу складається з Закону України «Про прожитковий мінімум», цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання державної соціальної допомоги.
Статтею 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
У березні 2016 року виявлено, що відповідач на день подання заяви про призначення допомоги перебувала в шлюбі, але не надала про це інформацію, як і не надала довідку про доходи чоловіка, які також і не вказала в декларації про доходи.
Тобто, з цього моменту було виявлено невідповідність даних, поданих заявницею (відповідачем), фактичним обставинам, що призвело до надмірної виплати державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї.
У відповідності до п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 №250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач була повідомлена усно про обсяг надміру виплачених коштів, на що вона подала заяву про те, що відповідач зобов'язується виплачувати неправомірно отримані кошти соціальної допомоги частинами з квітня 2016 року,не визначивши сум та строків (а.с.31).
На день звернення позивача до суду від відповідача надійшло 600,00 грн. в рахунок повернення неправомірно отриманих коштів соціальної допомоги: 13.04.2016, 17.05.2016, 13.06.2016 (а.с.32, 33). Тобто, відповідач щомісячно частинами повертала незаконно отримані кошти, а також у липні повернуто ще 300 грн.( а.с.44).
Решта суми - 6971,50 грн. залишається неповернутою.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
За таких обставин, з урахуванням всього вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, приймаючи до уваги, що знайшов підтвердження факт того, що відповідачу була неправомірно виплачена допомога малозабезпеченим сім'ям у розмірі 7 871,50 грн., яку вона на даний час добровільно не повернула, крім коштів у розмірі 600,00 грн., суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь Управління соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської РДА суму незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 7 271,50 грн.
Крім того, відповідно до вимог ст.88 ЦПК України з відповідача на користь прокуратури Черкаської області підлягають стягненню судові витрати (сплачений судовий збір) у розмірі 1 378,00 грн.
Керуючись ст.121 Конституції України; ст. ст. 3, 10, 11, 45, 57-61, 88, 169, ч.3 ст. 209, 212-215, ч.1 ст.218 ЦПК України; ст. ст. 3, 15, 16, 1166, 1212 ЦК України; Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»; Законом України «Про прокуратуру»; Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» № 250 від 24.02.2003 ,
суд
В И Р І Ш И В:
Уточнений позов першого заступника керівника Звенигородської місцевої прокуратури, поданий в інтересах держави в особі: Управління соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської РДА,- до ОСОБА_3 про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки, зареєстрованої та проживаючої по АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий 05.05.2011 Корсунь-Шевченківським РВ УМВС України в Черкаській області, РНОКПП: НОМЕР_1, інші дані про особу суду не надані, на користь Управління соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської РДА (19400, вул. Я.Мудрого, 125, м. Корсунь-Шевченківський, Черкаська область, код ЄДРПОУ 03195754) - надмірно виплачені бюджетні кошти соціальної допомоги малозабезпеченій сім"ї у розмірі 6 971 грн. 50 коп.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки, зареєстрованої та проживаючої по АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий 05.05.2011 Корсунь-Шевченківським РВ УМВС України в Черкаській області, РНОКПП: НОМЕР_1, інші дані про особу суду не надані, на користь прокуратури Черкаської області (код ЄДРПОУ 02911119, р/р 35212034003751, Державна Казначейська служба України в м. Києві, код банку 820172, код класифікації бюджету 2800) сплачений судовий збір у розмірі 1 378,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Черкаської області через Корсунь - Шевченківський районний суд шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення.
Повний текст рішення виготовлено на 03.08.2016.
Суддя Кіхтенко Н. І.