Справа № 550/697/16-а
Провадження № 2-а/550/11/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 липня 2016 року Чутівський районний суд Полтавської області
у складі головуючого судді Антонова А.А, при секретарі судового засідання Самойленко Н.В., розглянувши в смт. Чутове в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області (далі - УПФ) про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, яке обґрунтовував тим, що він працював в органах прокуратури України і з 04.04.2006 р. отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». 03.06.2016 р. він звернувся до УПФ із заявою про перерахунок пенсії, призначеної згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». 18.06.2016 р. отримав лист УПФ № 1017/04 від 17.06.2016 р. та рішення № 1 від 03.06.2016 р., якими йому відмовлено в перерахунку пенсії, з посиланням на пункт 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р., яким передбачено у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про прокуратуру». Позивач вважає дану відмову неправомірною та такою, що порушує його права, а тому просить визнати протиправними дії УПФ щодо відмови в перерахунку йому пенсії з 01.12.2015 р. та зобов'язати УПФ провести перерахунок та виплати йому пенсію за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. № 1013 та ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 80 % від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Полтавської області № 18-266/вих16 від 25.05.2016 р. з подальшою виплатою пенсії в розмірі, встановленому після її перерахунку, та виплати з 01.12.2015 р. різниці між фактично отриманою та перерахованою пенсією.
Відповідач надав суду письмове заперечення на позов, в якому позов не визнав, зазначивши, що він є необґрунтованим та таким, що не відповідає чинному законодавству, і просив в задоволенні позову відмовити.
Суд, відповідно до приписів ст. 183-2 КАС України, розглянув справу в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 працював в органах прокуратури України та 04.04.2006 р. йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII з розрахунку 80 % від суми місячного заробітку, розмір якої в подальшому перераховувався. 03.06.2016 р. позивач звернувся до УПФ із заявою про перерахунок пенсії, додавши до заяви довідку № 18-266/вих16, видану 25.05.2016 р. прокуратурою Полтавської області. УПФ листом № 1017/04 від 17.06.2016 р. направило рішення № 1 від 03.06.2016 р., яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з підстав того, що такий перерахунок не відповідає чинному законодавству, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VІІ з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а тому з 01.06.2015 р. органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, а призначені до 01.06.2015 р. не перераховуються.
Відповідно до п.п. 3 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. № 1013 підвищено на 25 % посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 р. № 505.
Згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-XII (в редакції, чинній на час призначення позивачці пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Також, положеннями ч. 13 цієї статті передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
15.07.2015 р. набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VII.
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури, станом на час спірних правовідносин, регулюється правилами ст. 86 цього Закону, де в ч.ч. 13 та 20 зазначено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами, а умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, судом встановлено, що станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-XII, на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії питання такого перерахунку чинним законодавством не врегульоване, в той час як передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Водночас, враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів ч. 1 ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та ст. 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. № 1013, на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 25.05.2016 р. № 18-266/вих16, і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент призначення пенсії позивачу.
Згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VІІ, у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Однак суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VІІ стосуються порядку призначення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічний висновок викладений Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 19.05.2016 р. у справі № 463/2228/15-а (К/800/41001/15).
Крім того, вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 р. у справі № 21-348а13, постанові від 17.12.2013 р. у справі № 21-445а13, від 06.10.2015 р. у справі № 21-2432а15.
За таких обставин, суд дійшов до висновку щодо протиправності відмови УПФ у проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії.
При цьому суд не приймає доводи УПФ про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VІІ, оскільки ним застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України. Крім того, вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а тому ця норма до спірних правовідносин не застосовується.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 26.09.2013 р. у справі № К/800/12309/13, від 10.03.2016 р. у справі № К/800/6203/16, від 12.04.2016 р. у справі № К/800/8027/16.
На підставі викладеного, суд приходить до переконання про те, що відмова УПФ у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправною.
За приписами ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 18 ст. 50-1 зазначеного Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-XII, в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу, було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи, що постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. № 1013, на підставі якої позивач набув право на збільшення розміру пенсії, внаслідок підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, була прийнята 09.12.2015 р. і в п. 6 якої зазначено, що вона підлягає застосуванню з 01.12.2015 р., суд вважає, що відповідач зобов'язаний здійснити відповідний перерахунок пенсії позивачу саме з 01.12.2015 р.
Щодо вимоги позивача, якою він просить суд зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати пенсію в розмірі, встановленому після її перерахунку, суд вважає необхідним зазначити, що суд позбавлений можливості зобов'язувати будь-кого вчиняти будь-які дії на майбутнє, а може лише захистити порушені права, свободи та інтереси фізичної особи, а тому дана вимога задоволенню не підлягає.
Одночасно суд звертає увагу, що відповідно до приписів Закону України «Про прокуратуру» після проведення обчислення (перерахунку) пенсії вона виплачується в розмірі, встановленому цим обчисленням (перерахунком), і в подальшому підлягає перерахунку лише при наявності відповідних підстав для цього.
Керуючись ст.ст. 17, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 2, 7, 8, 11, 69-72, 86, 87, 94, 98, 105, 159, 161-163, 183-2, 237, 244-2 КАС України, Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністратвиний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи з 80 % від суми заробітку відповідно до довідки № 18-266/вих16 від 25 травня 2016 р., виданої прокуратурою Полтавської області.
Зобов'язати Чутівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 р., виходячи з 80 % від суми заробітку відповідно до довідки № 18-266/вих16 від 25 травня 2016 р., виданої прокуратурою Полтавської області, врахувавши раніше проведені виплати.
В інший частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області на користь держави 551 грн. 20 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії через Чутівський районний суд.
Головуючий