Справа № 571/873/16-а
№2-а /571/35/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2016 року. смт Рокитне.
Рокитнівський районний суд Рівненської області під головуванням судді Денисюк М.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області і позовні вимоги мотивує тим, що з вересня 2007 року йому було призначено пенсію за віком згідно із Законом України « Про державну службу» із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Після призначення пенсії позивач продовжує працювати на посаді Рокитнівського сільського голови Рокитнівського району Рівненської області,яка віднесена до посади державного службовця.
З 1 квітня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, п.2 розділу 1 якого внесені зміни в ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якого, у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року особам, у період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється чинність пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
На підставі вищезазначеного Закону позивачу припинено виплату пенсії по віку.
У липні 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про відновлення виплати пенсії по віку та 21.07.2016 року отримала відмову. Оскільки пенсія позивачу призначена у 2007 році, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, поширення порядку припинення виплати пенсії працюючим пенсіонерам, встановленого зазначеним Законом, порушує його конституційні права.
Просить визнати протиправною відмову і бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Рокитнівському районі Рівненської області щодо не виплати йому пенсії з 01 червня 2015 року та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Рокитнівському районі Рівненської області відновити йому виплату пенсії, за віком починаючи з 1 червня 2015 року.
Ухвалою суду від 06 червня 2016 року відкрито провадження по справі у порядку скороченого провадження.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області надав суду заперечення проти позову, відповідно до змісту яких заперечує проти позову у повному обсязі та просить відмовити у задоволенні позову, так як згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 внесен зміни до порядку призначення пенсії за віком на пільгових умовах і за вислугу років, а також тимчасово на період з 01.04.2015 по 31.12.2015 встановлено особливий порядок призначення пенсії працюючим пенсіонерам незалежно від дати призначення пенсії. При цьому, тимчасовий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам, зокрема, статтю 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено, згідно якої передбачено припинення виплати спеціальних пенсій (у період роботи на відповідних посадах) народним депутатам, державним службовцям, та прирівняним до них особам, прокурорам та іншим особам, на яких поширюється дія законів, зазначених у статті 47 в новій редакції. Крім того, з 01.01.2016 року Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 року №911-УІІІ внесено зміни до ст.37 Закону України "Про державну службу" щодо порядку виплати пенсії працюючим пенсіонерам, якою передбачено, що у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року призначені пенсії/щорічне грошове утримання не виплачується.
У відповідності до ч.4 ст. 183-2 КАС України, суд, оцінюючи повідомлені позивачем у позові та відповідачем у запереченнях обставини, вважає їх достатніми для прийняття законного рішення у скороченому провадженні та не бачить підстав для виклику осіб для проведення судового засідання за загальними правилами КАС України та приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком в розмірі 4966,05 гривень щомісячно, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2 та листом Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області від 21 липня 2016 року № Г- 51/04-97 ( а.с.9,11,12 ).
Позивач на даний час працює на посаді Рокитнівського сільського голови Рокитнівського району Рівненської області. Дана посада віднесена до категорії посад державних службовців.
З 01 квітня 2015 року відповідачем припинено виплату пенсії позивачу, призначену за віком.
Як вбачається з листа-відповіді від 16.06.2016 року за № К-11/04-07, позивач отримала відмову у відновленні виплати йому пенсії як інваліду третьої групи, яка ґрунтується на тому, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911-УІІІ продовжено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам з 1 січня по 31 грудня 2016 року. Враховуючи прийняті зміни, у період з 01.04.2015 року та по даний час позивач працює на посаді начальника відділу персоніфікованого обліку пільгових категорій населення Управління соціального захисту населення Рокитнівської райдержадміністрації. Після звільнення з роботи виплата пенсії поновлюється та обчислюється відповідно до чинного законодавства.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом».
За загальним правилом установленим ч.1 ст. 58 Конституції України, закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків передбачених Конституцією України.
Встановлено, що зупинення виплати пенсії позивачу було здійснено на підставі Закону України № 213 від 1.04.2015 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким внесено зміни до ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та Закону України № 911-VIII від 24.12.15 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким внесено зміни до ст.37 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 1.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, в т.ч. спеціальних, на загальних підставах з 1.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідний закон прийнятий не був, а тому втратили чинність норми цього закону щодо пенсійного забезпечення і пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Тому, передбачені ч.1 ст. 47 цього Закону підстави для невиплати позивачу пенсії відпали, і з 1.06.2015 р. перешкод для її виплати немає.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24.12.15 р., до ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внесено зміни, згідно з якими тимчасово, у період з 01.01.16 р. по 31.12.16 р. особам (крім визначеного кола осіб), які працюють на посадах та на умовах, передбачених, зокрема, Законом України «Про державну службу», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Суд вважає неприйнятними заперечення відповідача проти позовних вимог у тій частині, що відповідно до ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, у період з 01.01.16 р. по 31.12.16 р. особам (крім визначеного кола осіб), які працюють на посадах та на умовах, передбачених, зокрема, Законом України «Про державну службу», призначені пенсії не виплачуються, з огляду на наступне.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Позивач станом на 01.04.2015 р. та на даний час обіймає посаду державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», на даний час пенсія йому не виплачується у зв'язку з обійманням такої посади.
Суд визнає, що позивачу не виплачується пенсія у порушення вимог та положень статті 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенції) в поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу.
Стаття 14 Конвенції передбачає, що здійснення прав і свобод, викладених у цій Конвенції, гарантується без будь-якої дискримінації за ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, належності до національних меншин майнового стану, народження або інших обставин.
Всупереч статті 14 Конвенції, яка гарантує рівність у здійсненні основних свобод, позивачу з огляду на її рід занять зменшено виплату пенсії, в той час як без будь-якого об'єктивного і розумного обґрунтування виплата такої ж пенсії проводиться іншим особам, які перебувають в однаковому із позивачем положенні, однак мають інший рід занять. Виплата такої пенсії не зменшена та не припинена іншим особам, які працюють в інших сферах.
Таким чином, має місце запровадження дискримінації відносно позивача при здійсненні останнім права на мирне володіння майном та отримання призначеної пенсії.
Суд визнає, що діями відповідача безпосередньо порушено право позивача на соціальний захист, гарантоване ст.ст.22, 46, 58 Конституції України, статтею 14, статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що нарахування та виплата позивачу пенсії за віком, призначеної за нормами Закону України «Про державну службу», підлягає відновленню.
Статтею 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Про порушення своїх прав позивач дізнався у червні 2015 року, позов поданий до суду 26.07. 2016 року.
Відповідно до ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Суд не вбачає підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, тому адміністративний позов в частині зобов»язання відповідача відновити виплату позивачу пенсії за період з 01 червня 2015 року по 25 січня 2016 року слід залишити без розгляду.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що дії відповідача щодо невиплати позивачу пенсії за віком згідно із Законом України « Про державну службу» із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 26 січня 2016 року є протиправними, у зв'язку з чим позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню .
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Дежавного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, суд присуджує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб»єкта владних повноважень, що виступав стороною в справі документально підтверджені судові витрати у розмірі 551,20 (а.с.1 ).
Керуючись ст.ст.158-163,183-2,185-186 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в:
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області щодо відмови у відновленні з 26 січня 2016 року виплати ОСОБА_1, призначеної за віком згідно із Законом України « Про державну службу» із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області відновити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителю АДРЕСА_1, виплату пенсії призначеної за віком згідно із Законом України « Про державну службу» із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 26 січня 2016 року.
Стягнути з бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителя АДРЕСА_1, витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 гривня 20 копійок (п»ятсот п»ятдесят одну гривню 20 копійок).
Допустити постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць, що становить 4966,05 гривень.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рокитнівський районний суд Рівненської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Рокитнівського районного суду
Рівненської області М.В.Денисюк