Постанова № 59352864, 26.07.2016, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
26.07.2016
Номер справи
344/7181/16-а
Номер документу
59352864
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/7181/16-а

Провадження № 2-а/344/328/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2016 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої - судді Бабій О.М.,

секретаря Струк Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову щодо проведення перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 89% грошового забезпечення з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом про визнання протиправною відмову щодо проведення перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 89% грошового забезпечення, починаючи з 24 травня 2016 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зазначених у довідці управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 14 квітня 2016 року № 01-4277/16, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення.

Позов мотивував тим, що, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 89 процентів грошового забезпечення. Однак, в розрахунок не було включено такі додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, які дають право на підвищення пенсії як матеріальна допомога на оздоровлення, що призвело до зменшення розміру пенсії. 23 травня 2016 року позивач звернувся до ГУПФ в Івано-Франківській області із заявою відповідно до ч.2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про перерахунок пенсії із врахуванням одержаної за період з 01 грудня 2008 року по 30 листопада 2010 року (за останні 24 календарні місяці перед звільненням) матеріальної допомоги на оздоровлення. Проте, ГУПФ в Івано-Франківській області відмовило у перерахунку пенсії, мотивуючи відмову тим, що зазначені спірні виплати не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та додаткових видів, навіть якщо з них сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вважає що суми матеріальної допомоги на оздоровлення нараховані позивачу за 24 місяці перед звільненням, та з яких було утримано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, належать до складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та мали бути враховані при призначенні мені пенсії.

В судове засідання позивач не з'явився, суду надіслав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на мотиви викладені в письмових запереченнях на позов.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу неврахування при розрахунку пенсії до складу заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення.

ОСОБА_1, являється пенсіонером та з 23.12.2010 року отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-XII від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується протоколом за пенсійною справою 0904002061 (МНС) від 19.05.2016 року. (а.с. 12)

Позивач із заявою від 23 травня 2016 року (зареєстрована в ГУПФ в Івано-Франківській області 24 травня 2016 року) звернувся до відповідача про перерахунок пенсії на підставі уточнюючої довідки управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 12 травня 2016 року № 01-5386/16, із врахуванням одержаних за період з 01 грудня 2008 року по 30 листопада 2010 року (за останні 24 календарні місяці перед звільненням) таких додаткових видів грошового забезпечення, з яких утримано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування як матеріальної допомоги на оздоровлення. (а.с. 13-14)

Однак листом заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 27 травня 2016 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії. У листі вказано, що зазначені спірні виплати не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та додаткових видів, навіть якщо з них сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. (а.с. 10)

Відповідно до ст. 63-1 Закону України «Про правові засади цивільного захисту» (чинного на час призначення пенсії) пенсійне забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту здійснюється у порядку та в розмірах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» встановлено, що «розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням».

Відповідно до ч. 2 ст. 90 Закону України «Про правові засади цивільного захисту» умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Підпунктом 3 пункту 5 зазначеної постанови встановлено: «надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення».

Умови, розмір та порядок виплати допомоги для оздоровлення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту визначені «Інструкції про виплату грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту», затвердженої наказом Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильскої катастрофи від 10 червня 2008 року № 447.

З наведеного вбачається, що суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової премії, які відповідно до довідки Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 12 травня 2016 року № 01-5386/16 були нараховані за 24 місяці перед звільненням, та з яких було утримано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, належать до складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та мали бути враховані при призначенні пенсії.

Даний висновок узгоджується із постановою Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15.

Посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України №4-рп/2015 свідчить не може покласти в основу рішення, оскільки у рішенні №4-рп/2015 Конституційний Суд України дав офіційне тлумачення положень першого речення частини третьої статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими „усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Однак, тлумачення переліку нових після призначення пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ніяким чином не є тлумаченням додаткових видів грошового забезпечення, як це помилково вважає відповідач.

Частиною 2 ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Таким чином, пенсія позивачу підлягає перерахунку з 24 травня 2016 року, тобто дати подання додаткових документів відповідачу (довідки управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 12 травня 2016 року № 01-5386/16)

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області слід задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, відповідно до ст.19 Конституції України, ст. ст. 43, 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. ст. 6-12, 72, 244-2 КАС України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову щодо проведення перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 89% грошового забезпечення з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування задовольнити.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених х військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, в розмірі 89% грошового забезпечення, починаючи з 24 травня 2016 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зазначених у довідці управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 14 квітня 2016 року № 01-4277/16, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, - 551 грн. 20 коп. судового збору.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення.

Довідка: повний текст постанови виготовлено 01 серпня 2016 року.

Суддя Бабій О.М.