ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 липня 2016 року № 826/9054/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Огурцова О.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" до Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві провизнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 31.05.2016 ВП №51255504
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 31.05.2016 ВП №51255504.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що виконавче провадження ВП №51255504 було відкрито не за місцем реєстрації позивача та за виконавчим документом строк пред'явлення якого до виконання минув. Також позивач посилався на те, що відповідачем було порушено строку направлення оскарженої постанови.
Представник позивача у судове засідання не прибув, через канцелярію суду подав клопотання щодо розгляду справи в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не прибув, копій матеріалів виконавчого провадження №51255504, письмових заперечень проти позову та матеріалів, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності з приводу яких подано позов, на виконання вимог ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.06.2016 суду, не надав, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
З огляду на зазначене відповідно до частини першої статті 41, частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось та суд ухвалив перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Під час судового розгляду справи, суд,-
В С Т А Н О В И В:
23.01.2015 Державною авіаційною службою України прийнято постанову № 2250 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, якою накладено на Публічне акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" штраф у сумі 136 000,00 грн.
31.05.2016 державним виконавцем Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 51255504 з примусового виконання постанови № 2250 виданої 23.01.2015 Державною авіаційною службою України. Відповідно до зазначеної постанови документ про примусове виконання поданий 27.05.2016.
Публічне акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" не погоджуючись з постановою про відкриття виконавчого провадження ВП №51255504 від 31.05.2016, вважаючи її протиправною та такою, що підлягає скасуванню, а також вважаючи протиправними дії державного виконавця щодо її винесення звернулось з відповідними позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.
Частинами першою та другою статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 зазначеного Закону державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Пунктом 8 частини другої статті 17 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи, зокрема, рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Згідно з частинами четвертою та шостою статті 129 Повітряного кодексу України штраф сплачується не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення або отримання суб'єктом авіаційної діяльності надісланої копії постанови уповноваженого органу з питань цивільної авіації про накладення штрафу. У разі якщо штраф не сплачено у строки, встановлені частиною четвертою цієї статті, примусове виконання постанови про накладення штрафу здійснюється державною виконавчою службою в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Частинами першою та другою статті 22 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки: посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців; інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом. Строки, зазначені у частині першій цієї статті, встановлюються для інших виконавчих документів з наступного дня після набрання ними юридичної сили, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до частин першої та другої статті 25 зазначеного Закону державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання.
При цьому, зі статті 24 зазначеного Закону чітко вбачається, що поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання допускається виключно щодо документа виданого судом. Для інших виконавчих документів пропущений строк поновленню не підлягає.
Постанова Державної авіаційної служби України № 2250 від 23.01.2016 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації була направлена на адресу позивача супровідним листом № 1.26-866 від 23.01.2015 та відповідно до повідомлення №9340 від 31.01.2015 та накладної № 119002 82 0091836 8 від 31.01.2015 отримана позивачем 02.02.2015.
Таким чином, зазначена постанова могла бути звернута до примусового виконання з 17.02.2015 протягом року.
Водночас, як вбачається з копії постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №51255504 документ про примусове виконання був поданий 27.05.2016.
Отже, станом на день подання постанови № 22580 від 23.01.2016 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації до примусового виконання, минув річний строк протягом якого зазначена постанова могла бути пред'явлена до виконання.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на зазначене, враховуючи те, що постановою про відкриття виконавчого провадження ВП № 51255504 від 31.05.2016 було відкрито виконавче провадження з примусового виконання постанови 2250 від 23.01.2015 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації строк пред'явлення якої до примусового виконання станом на 27.05.2016 минув, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій державного виконавця щодо винесення зазначеної постанови та визнання протиправною та скасування постанови.
Керуючись статтями 69-71, 183-2, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії державного виконавця Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві Мороз Лесі Євгеніївни щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 51255504 від 31.05.2016.
3. Визнати протиправною та скасувати постанову Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві про відкриття виконавчого провадження ВП № 51255504 від 31.05.2016.
4. Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві (010325 м. Київ, вул. Саксаганського, 110 код ЄДРПОУ 34967593) на користь Публічне акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" (119002, Російська Федерація, м. Москва, вул. Арбат, 10) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2756,00 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість грн. 00 коп.).
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов