Постанова № 59345585, 18.07.2016, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2016
Номер справи
819/706/16
Номер документу
59345585
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/706/16

18 липня 2016 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А. В. при секретарі судового засідання Ліщинській М.М.

за участю:

представника відповідача - Завацької І.М.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3

до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області

про зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3.) звернулася до адміністративного суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - відповідач, Тернопільське об'єднане УПФУ Тернопільської області) про зобов'язання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України в Тернопільській області подання про повернення ОСОБА_3 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу квартири в розмірі 4 133, 55 грн. сплаченого відповідно до квитанції відділення №21 Тернопільської філії "Приват банку"№0.0.548739982.1 від 10 травня 2016 року.

В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що 10.05.2016 року позивач придбала квартиру на підставі договору купівлі-продажу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. При укладенні договору ОСОБА_3 сплатила збір на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4133,55 грн. Позивач придбавала житло вперше, а тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" сплатила такий збір безпідставно. 23.05.2016 року позивач звернулась до Тернопільського об'єднаного УПФУ Тернопільської області про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування, проте отримала відмову у поверненні таких коштів. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та просить зобов'язати відповідача сформувати та подати до УДКСУ у місті Тернополі подання про повернення ОСОБА_3 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4133,55 грн.

В судове засідання призначене на 18.07.2016 року позивач не прибула, проте через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи за її відсутності та зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача Тернопільського об'єднаного УПФУ Тернопільської області в судовому засідання адміністративний позов не визнала з підстав, викладених у письмових запереченнях (а. с. 26-27) та пояснила, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо реєстрації права власності громадян на нерухоме майно, тому не має можливості встановити факти придбання житла фізичними особами вперше. Представник відповідача просила в задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник третьої особи УДКСУ у місті Тернополі у судове засідання не прибув, хоча третя особа належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що підлягає до задоволення, з наступних міркувань.

Судом встановлено, що 10 травня 2016 року між ОСОБА_3 (покупець) та Приватним акціонерним товариством «Компанія з управління активами «Національний резерв» в особі представника ОСОБА_4 (продавець) було укладено договір купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. Договір купівлі-продажу від 10.05.2016 року посвідчений приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстрований в реєстрі за № 1042 (а. с. 12). Відповідно до пункту 2.1 договору купівлі-продажу ціна квартири встановлена в розмірі 413355,00 грн.

Перед укладенням вищезазначеного договору купівлі-продажу квартири ОСОБА_3 сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсотка від вартості придбаного житла - 4133,55 грн. відповідно до квитанції відділення №21 Тернопільської філії "Приват банку"№0.0.548739982.1 від 10 травня 2016 року (а. с. 13). Кошти у розмірі 4133,55 грн. зараховані на відповідний рахунок, що підтверджується довідкою УДКСУ у місті Тернополі від 16.06.2016 року за № 2226 (а. с. 28).

У зв'язку з цим, позивачка 23.05.2016 року звернулась до Тернопільського об'єднаного УПФУ Тернопільської області із заявою, в якій просила повернути безпідставно сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4133,55 грн.

За результатами розгляду даної заяви, 27.05.2016 року Тернопільське об'єднане УПФУ Тернопільської області надало відповідь заявниці за № 3661/07 про те, що підстав для повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 4133,55 грн. немає з посиланням на відсутність у Пенсійного фонду України інформації щодо реєстрації права власності громадян на нерухоме майно (а. с. 14).

Не погоджуючись із відповіддю відповідача позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР.

Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані у Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.

Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

З системного аналізу наведених правових актів слід прийти до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, індексний номер 59116474, сформованої 16.05.2016 та індексний номер 62097600, сформованої 23.06.2016 року за результатом розгляду заяв у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є лише відомості про реєстрацію права власності за ОСОБА_3 квартири за адресою: АДРЕСА_2, придбаної на підставі договору купівлі-продажу від 10.05.2016 року, що посвідчений приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстрований в реєстрі за № 1042. Згідно з відомостями Реєстру прав власності на нерухоме майно у позивачки будь-яке інше нерухоме майно, крім придбаної квартири в місті Тернополі, відсутнє (а. с. 10, 39).

Як вказано у довідці товариства з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації" №1651 від 23.06.2016 року, що станом на 29.12.2012 року згідно обліку технічної інвентаризації в м. Тернополі не має зареєстрованого за ОСОБА_6 (дівоче прізвище позивачки) права власності на будинок (квартиру) в м. Тернополі (а.с.36). Також, згідно довідки №1649 від 23.06.2016 року ТОВ МБТІ, що станом на 29.12.2012 року згідно обліку технічної інвентаризації в м. Тернополі не має зареєстрованого за ОСОБА_3 права власності на будинок (квартиру) в м. Тернополі (а.с.35).

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з довідки №269/01-16 від 29 червня 2016 року Приватного нотаріусу Тернопільського міського нотаріального округу Жеграй Наталії Богданівни, що надати інформацію щодо купівлі ОСОБА_3 нерухомого майна не може, оскільки до 2013 року реєстрація договорів відчуження нерухомого майна відбувалась у Державному реєстрі правочинів, який припинив функціонування, і доступу до якого немає. З 2013 року запроваджено Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, який не формує інформаційну довідку за прізвищем, ім'ям, по-батьковы власника нерухомого майна (а.с.40).

Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, згідно реєстраційного посвідчення Тернопільського БТІ №43671 від 07.07.1999 року квартира АДРЕСА_1 зареєстрована за матір'ю позивачки ОСОБА_8, в якій на даний час позивачка проживає (а.с.37).

Тобто враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що будь-якого нерухомого майна за позивачкою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та у Реєстрі прав власності на нерухоме майно не зареєстровано, крім як права власності на нерухоме майно, при придбанні якого сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу, повернення якого є предметом даного адміністративного позову.

Довідкою ТВБВ № 10019/08 філії Тернопільського обласного управління АТ "Ощадбанк" № 516 від 14.06.2016 року, видану ОСОБА_3, підтверджується, що вона не використовувала приватизаційного житлового чека (а. с. 16).

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження ОСОБА_3 про придбання нею житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.

За наведених обставин суд приходить до переконання, що ОСОБА_3 дійсно вперше придбала житло (за договором купівлі-продажу квартири від 10.05.2016 року за адресою: АДРЕСА_2) та при укладенні договору купівлі-продажу помилково сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 відсотка від його вартості.

Частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Відповідно до пункту 5 даного Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Відповідно до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.

Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна, ОСОБА_3 сплачено помилково, за відсутності обов'язку здійснювати такий платіж, у зв'язку з чим кошти в сумі 4133,55 грн., сплачені при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу вперше придбаного житла, підлягають поверненню. А тому, суд приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.

Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 20 серпня 2015 року (справа № К/800/41597/14), від 25 червня 2015 року (справа №К/800/17652/15), від 16 квітня 2015 р. (справа №К/9991/37325/11) тощо.

Відповідно до ст.94 КАС України судовий збір сплачений позивачем підлягає стягненню з державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України в Тернопільській області подання про повернення ОСОБА_3 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу квартири в розмірі 4 133 (чотири тисячі сто тридцять три) гривні 55 (п'ятдесят п'ять) копійок сплаченого відповідно до квитанції відділення №21 Тернопільської філії "Приват банку"№0.0.548739982.1 від 10 травня 2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 (двадцять) копійок сплаченого судового збору згідно квитанції від 14 червня 2016 року за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано 20 липня 2016 року.

Головуючий суддя Осташ А.В.

копія вірна

Суддя Осташ А.В.