Ухвала суду № 59317173, 27.07.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
27.07.2016
Номер справи
524/7297/15-а
Номер документу
59317173
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 липня 2016 року м. Київ К/800/11809/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого - Смоковича М.І.,

суддів: Леонтович К.Г., Чумаченко Т.А.,

розглянувши у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу

за позовом першого заступника прокурора м. Кременчука до Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою Кременчуцької міської ради Полтавської області на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 2 лютого 2016 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2016 року,

у с т а н о в и л а :

У вересні 2015 року перший заступник прокурора м. Кременчука (далі - Прокурор) звернувся до суду з адміністративним позовом до Кременчуцької міської ради Полтавської області (далі - Міська рада) про визнання протиправною бездіяльності Міської ради щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях міста та про зобов'язання Міської ради вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації прибудинкових дитячих майданчиків міста.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у зв'язку з відсутністю затвердженого плану інвентаризації та паспортизації таких об'єктів благоустрою населення як дитячі майданчики, які розташовані на прибудинкових територіях м. Кременчука, підприємства, установи та організації, у яких ці об'єкти благоустрою перебувають на утриманні, не виконують свого обов'язку щодо їх планової інвентаризації та паспортизації відповідно до вимог статті 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів». З огляду на функціональне призначення дитячих майданчиків невжиття таких заходів може негативно позначитися на загальному стані цих об'єктів благоустрою, що в підсумку може спричинити заподіяння шкоди життю та здоров'ю дітей.

Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області постановою від 2 лютого 2016 року адміністративний позов Прокурора задовольнив повністю.

Визнав протиправною бездіяльність Кременчуцької міської ради Полтавської області з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях міста Кременчука Полтавської області.

Зобов'язав Кременчуцьку міську раду Полтавської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях міста.

Харківський апеляційний адміністративний суд постановою від 6 квітня 2016 року скасував постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 2 лютого 2016 року та прийняв нову, якою позов Прокурора задовольнив.

Визнав протиправною бездіяльність Кременчуцької міської ради Полтавської області з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях міста Кременчука Полтавської області.

Зобов'язав Кременчуцьку міську раду Полтавської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях міста.

Прийняття нової постанови суд апеляційної інстанції обґрунтував тим, що цей спір, з огляду на його суб'єктний склад, підсудний окружному адміністративному суду. З огляду на це, постанова Автозаводського районного суду м. Кременчука від 2 лютого 2016 року ухвалена неповноважним судом, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є підставою для прийняття нового рішення.

У своїй касаційній скарзі Міська рада, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та прийняти нове, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Прокурор у письмових запереченнях на касаційну скаргу зазначив, що рішення судів попередніх інстанцій є законними і обґрунтованими, відповідно підстав для їх скасування немає.

Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.

Суди попередніх інстанцій встановили, що за наслідками проведеного прокуратурою м. Кременчука вивчення стану дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено, що планова технічна інвентаризація та паспортизація прибудинкових дитячих майданчиків міста не проводиться, що негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд.

Як з'ясовано під час розгляду справи, рішенням Міської ради від 1 листопада 2011 року про внесення змін до рішення Міської ради від 27 квітня 2010 року «Про затвердження Правил благоустрою території міста Кременчука», з посиланням на Закон України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності», на статтю 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та на статтю 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», внесено зміни до згаданого рішення Міської ради шляхом викладення Правил у новій редакції.

Пунктом 4.2.6. Правил благоустрою території м. Кременчука, затверджених рішенням Міської ради від 1 листопада 2011 року, передбачено, що підприємства, установи та організації, фізичні особи-підприємці у сфері благоустрою міста зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).

Листом від 21 липня 2015 року №01-37/3887 Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради повідомив Прокурора про відсутність затвердженого Міською радою плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях міста.

У листі комунального госпрозрахункового житлово-експлуатаційного підприємства «Автозаводське» УЖКГ від 17 липня 2015 року № 01-03/295 зазначено про те, що дитячі майданчики передавались на баланс підприємства згідно з рішеннями Виконкому та відповідно до актів приймання-передачі. Технічна та проектна документація стосовно цих дитячих майданчиків є в Управлінні житлово-комунального господарства, яке було замовником будівництва цих об'єктів.

Управління житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради у листі від 15 липня 2015 року № 27-08-12/1222 повідомило Прокурора, що паспорти та інвентаризаційні документи на дитячі майданчики у нього відсутні.

Виявлені порушення, на думку прокурора, свідчать про протиправну бездіяльність Міської ради щодо організації благоустрою населеного пункту, що своєю чергою позбавляє гарантованих Конституцією України прав на безпечні умови для життя і розвитку дітей.

Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили із того, що за відсутності затверджених Міською радою планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (їх частин), підприємства, установи та організації, фізичні особи-підприємці у сфері благоустрою міста позбавлені можливості проводити інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначений висновок вважає обґрунтованим і таким, що зроблений на підставі правильно застосованих норм матеріального права.

Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачено у статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР). Відповідно до пункту 44 частини першої цієї статті виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV «Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон № 2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону № 2807-IV об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 Закону № 2807-IV, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання наведених вище положень статті 18 Закону № 2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Беручи до уваги наведене вище, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що організацію благоустрою території міста Кременчук повинна забезпечувати Міська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

Для підтримання об'єктів благоустрою у належному стані Закон № 2807-IV зобов'язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов'язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.

За змістом наведених вище положень Закону № 2807-IV та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою міста Кременчук є компетенцією Міської ради. Як з'ясували суди попередніх інстанцій, Міська рада не затвердила планів інвентаризації та паспортизації таких об'єктів благоустрою як дитячі майданчики, які розміщені на прибудинкових територіях міста Кременчук.

За таких обставин правильним є висновок судів попередніх інстанцій про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об'єктів благоустрою (дитячих майданчиків) свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка своєю чергою слугує підставою для невжиття підприємствами, установами та організаціями у сфері благоустрою заходів щодо належного їх утримання. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об'єктів благоустрою як дитячі майданчики, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.

Керуючись статтями 222-224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Кременчуцької міської ради Полтавської області залишити без задоволення.

Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2016 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.

Головуючий М.І. Смокович

Судді К.Г. Леонтович

Т.А. Чумаченко