ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2016 року Чернігів Справа № 825/1142/16
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
при секретарі Ул'яничеві М.В.,
за участю представника позивача Валько І.В., представника відповідача Труби А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фідленс Фармінг» до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фідленс Фармінг» звернулось до суду з адміністративним позовом до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача № 0000431200 від 14.06.2016 щодо застосування штрафу в розмірі 35772,03 грн. до позивача за затримку реєстрації податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 30.05.2016 головним державним ревізором-інспектором Варвинського відділення Прилуцької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області було складено акт перевірки порушення терміну реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних № 72/1200/39909892, на підставі якого було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Зазначає, що позивачем 01.01.2016, який є останнім днем для реєстрації податкових накладних, виписаних 17.12.2015, були надіслані для реєстрації податкові накладні, проте отримання їх відповідачем згідно даних системи відбулося лише 02.01.2016, а тому вважає такі накладні поданими вчасно та зареєстрованими. Крім того, стверджує, що відповідачем проведена перевірка, яка не передбачена законодавством та з порушенням терміну її проведення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав повністю та пояснив, що позивач порушив строк реєстрації податкових накладних від 17.12.2015 року на 1 день, оскільки згідно квитанцій вони були отримані та зареєстровані 02.01.2016. Вказує, що відповідач згідно норм Податкового кодексу України мав право проводити камеральну перевірку та не порушив термінів на її проведення.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Фідленс Фармінг» (код ЄДРПОУ 39909892) зареєстроване в якості юридичної особи 23.07.2015.
Головним державним ревізором-інспектором Варвинського відділення Прилуцької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Федоренко Я.А. було проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Фідленс Фармінг» з питань порушення терміну реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних.
За результатами проведеної камеральної перевірки відповідачем складено акт від 30.05.2016 № 72/1200/39909892 (а.с. 8-10), яким зафіксовано факт порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України.
На підставі вказаного акту відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 14.06.2016 № 0000431200, яким: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до 15 календарних днів на суму ПДВ 347511,98 грн. застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 34751,22 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 5104,07 грн. застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 1020,81 грн. (а.с. 19).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За правилами підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
Порядок проведення камеральної перевірки врегульовано статтею 76 Податкового кодексу України. Зокрема, така перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
В силу вимог пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України, яка регулює строки давності та їх застосування, контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
З аналізу наведених норм права слідує, що контролюючі органи мають право проводити камеральні перевірки з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Розділ III «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України, який визначає право контролюючих органів на проведення камеральних перевірок не містить граничних строків проведення таких перевірок. У свою чергу, таке обмеження випливає з положень статті 102 Податкового кодексу України зі строком у 1095 днів.
Згідно пункту 76.2 статті 76 Податкового кодексу України порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу, пунктом 86.2 якої передбачено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Тобто, дії контролюючого органу стосовно складання акту за результатами проведення перевірки, є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов'язків із збирання доказової інформації щодо наявності чи відсутності документального підтвердження відповідних операцій. Сам по собі акт перевірки не породжує правових наслідків для платника податків та не порушує прав останнього.
Пунктом 86.8 статті 86 Податкового кодексу України визначено, що податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Наказом Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області від 05.05.2016 № 210 затверджено Положення про Варвинське відділення, пунктом 4.7.5 якого визначено, що керівник структурного підрозділу має право затверджувати, підписувати, візувати документи з питань, що входять до його компетенції.
Відтак оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте контролюючим органом у межах компетенції та підписано уповноваженою особою.
При вказаних обставинах, посилання позивача на проведення перевірки відповідачем, яка не передбачена законодавством, порушення строків її проведення, складання акту перевірки не за відповідною формою, судом до уваги не приймаються.
Відповідно до абзаців 1, 4, 8, 11 пункту 201.10 статті 201.10 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних, звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок).
Згідно пункту 2 Порядку внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Пунктами 10-11 Порядку передбачено, що датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття. Квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку. Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.
З викладеного слідує, що позивач зобов'язаний зареєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням дати та часу подання податкової накладної до Реєстру є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття.
З матеріалів справи вбачається, що податкові накладні від 17.12.2015 № 473-484, 486-515, 551, останній день для реєстрації яких є 01.01.2016, були доставлені в поштову скриньку ДФС України 02.01.2016 в період з 18:41 до 18:45 та згідно квитанцій № 1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних були зареєстровані 02.01.2016, тобто протягом операційного дня з моменту їх отримання (а.с. 20-63).
Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача, що позивачем податкові накладні були зареєстровані з порушенням терміну.
Стосовно реєстрації податкових накладних № 45 від 09.10.2015, № 26 від 01.12.2015, № 431 від 16.12.2015, № 455 від 16.12.2015, № 709 від 16.12.2015, № 708 від 17.12.2015, № 538 від 18.12.2015, № 145 від 13.01.2016, № 219 від 15.01.2016, № 584 від 05.02.2016, № 921 від 22.02.2016, № 786 від 25.02.2016, № 968 від 30.03.2016, то в судовому засіданні представником позивача не заперечувався факт порушення термінів для їх реєстрації.
Згідно пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідачем правомірно було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0000431200 від 14.06.2016, якими застосовано до позивача штрафні санкції.
Посилання позивача, як на підставу протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, що відповідачем не вірно розраховано суму штрафу в розмірі 34751,22 грн., судом не приймаються до уваги, оскільки сума штрафу розраховується шляхом множення 10% на суму податку на додану вартість по кожній податковій накладній окремо. При проведенні судом арифметичного підрахунку встановлено, що відповідачем правильно розраховано суму штрафу.
Також суд вважає безпідставними твердження позивача, що за період з 01.01.2016 по 16.02.2016 відповідач не мав права нараховувати штрафні санкції, оскільки був відсутній затверджений центральним органом порядок застосування штрафних санкцій, з огляду на таке.
Пункт 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла з 29.07.2015 по 31.12.2015), передбачав, що порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 № 909-VIII (набрав чинності 01.01.2016) були внесені зміни до статті 120-1 Податкового кодексу України, якими виключено пункт 120-1.3.
Тобто, відповідач з 01.01.2016 мав право притягувати платників податків до відповідальності на підставі статті 120-1 Податкового кодексу України за порушення термінів реєстрації податкових накладних, складених з 01.10.2015, без врахування застережень, які були передбачені пунктом 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, заперечуючи позов в силу положень частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, спростував доводи позивача і довів правомірність прийнятого рішення.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Фідленс Фармінг» необхідно відмовити повністю.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позову понесені ним судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Фідленс Фармінг» до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.О. Непочатих